ЦЕС загалом підтримує урядовий проект пенсійної реформи, має окремі пропозиції

Протягом останніх місяців експерти Центру економічної стратегії спільно з міжнародними партнерами брали активну участь в роботі над проектом пенсійної реформи.

За результатами попереднього аналізу пропозицій уряду ми підтримуємо наступні ідеї пенсійної реформи:

– Підвищення вимог до страхового стажу. По-перше, це стимулюватиме детінізацію робочих місць, по-друге, приведе до ефективного підвищення пенсійного віку, який в Україні зараз є набагато нижчим, ніж в країнах Європейського Союзу, незважаючи на нижчі можливості бюджету та загрозу демографічної кризи (старіння населення) у середньостроковому періоді.

Суттєве звуження пільгових категорій та перевод на загальну систему деяких професій (службовців органів місцевого самоврядування, дипломатів, та ін.). Важко оцінити ефект від таких змін у грошовому вимірі, але загалом це має сприяти вирівнюванню конкурентних умов ринку праці та дати більше ресурсу для виплати звичайних пенсій.

Осучаснення пенсій за новим значенням заробітної плати. «Старі» пенсії є нижчими за новопризначені. Це призводить до «зрівняйлівки», що суперечить страховому принципу пенсійної системи, а також до крайньої бідності пенсіонерів непрацездатного віку.

У нас є питання та пропозиції щодо:

Додаткового ЄСВ для шкідливих професій. Ми вважаємо, що державний накопичувальний фонд – неоптимальне рішення та пропонуємо залишити питання раннього виходу на пенсію окремих професій на розсуд роботодавця і трудового колективу. Наявні зобов’язання держави ми пропонуємо секьюритизувати та спрямувати у недержавні пенсійні фонди та/або на персональні пенсійні рахунки в банківських чи небанківських установах. Зобов’язання компаній перед Пенсійним фондом за виплатою таких пенсій варто або також секьюритизувати, або діяти за стандартом МСФО 19. Це дозволить створити більш ринкові умови на ринку праці, усунути державу від невластивих їй функцій та убезпечить від потенційних зловживань.

Державних зобов’язань щодо щорічної індексації. Ми вважаємо, що держава має замість 50% індексації зарплати, з якої нараховується пенсія, включити 100% індексацію, а на випадок фіскальної кризи та неспроможності бюджету виконати ці зобов’язання передбачити у законі чітко сформульовані критерії, за яких виникає право заморожування. Тоді уряд за кілька років не стикнеться із необхідністю нового осучаснення, а коефіцієнт заміщення не буде падати для «старих» пенсіонерів.

Назад до розділу "Події"
Файли для завантаження
штрих

Контактна особа

штрих

Форма реєстрації для участі

штрих

Усі поля обов'язкові для заповнення