Чи є зв’язок між імпортним часником і зняттям мораторію на продаж землі?

Дмитро Яблоновський, старший економіст ЦЕС доводить, що є – це наш український борщ.

Як і багато українців я люблю борщ. Дідусь навчив мене їсти його з часником. Зараз борщ у нас дійсно український: із українською картоплею, українським буряком. Проте часник маємо дуже часто імпортний. До чого тут земельний мораторій та ринок землі?

Наведу три чинники:

  1. Відкриття ринку землі створить стимули для фермерів інвестувати у переробку та виробництво, інвестувати в нові культури

Землю куплять ті, хто буде її обробляти. В них з’являться довгострокові стимули інвестувати в цю землю. Навіть якщо ти маєш землю в довгостроковій оренді, то не завжди є стимули вирощувати на ній якісь складні культури, саджати сад. Якщо ти обробляєш власну землю, то виникають стимули більше в неї інвестувати.

  1. Відкриття ринку землі дасть додатковий кредитний ресурс, який фермери зможуть інвестувати у купівлю техніки та переробку, виробництво, зберігання.

Зараз йде багато розмов, що наш експорт сировинний. А переробка якраз дозволить нам перейти від сировинного експорту до експорту із доданою вартістю.

Проте з кредитуванням є один нюанс. Ми хочемо підтримати малих та середніх фермерів. Тут питання в тому, чи є в нас ресурс. Я є прихильником пошуку рішення із залученням коштів міжнародних фінансових організацій. У нас є багато коштів МФО, які просто не використовуються. Натомість наші депутати періодично лобіюють різні рішення зі створення спеціальних банків розвитку. У будь-якому випадку ми маємо шукати такі джерела фінансування малих фермерів, які не створюватимуть додаткові джерела корупції, якої в нас і без цього багато.

  1. Відкриття ринку – це збільшення ціни на землю, що дасть стимули до більш ефективного її використання.

Земля – це фактично чинник виробництва, тобто закладається в умовну собівартість виробленої продукції. Якщо у вас у собівартості ціна якогось ресурсу зростає, то ви починаєте шукати, як цей ресурс більш ефективно використати. І тут ми повертаємось до створення доданої вартості. Наприклад, якщо на доданок до вирощування ви запускаєте переробку, то у вас частка землі як ресурсу у собівартості зменшується, і це призводить до більш ефективного використання земельного ресурсу.

Останнім часом ми спостерігаємо впевнене відновлення економічного зростання. Звичайно, нам ще далеко до докризових рівнів. Але це означає, що відновлюється і споживчий попит: ми бачимо і значне зростання роздрібного товарообігу. Українці вже готові купувати більше овочів, фруктів, і дуже хочеться, щоб ми купували саме продукти українського виробництва. Я впевнений, що внутрішній попит буде зростати. І ми матимемо український борщ із українським часником J

Текст підготовлено на основі виступу Дмитра Яблоновського на круглому столі «Чи здатен земельний ринок посприяти істотному збільшенню кількості та економічному зміцненню фермерських господарств?», що відбувся 25 травня в Укрінформ.

 

Назад до розділу "Події"
Файли для завантаження
штрих

Контактна особа

штрих

Форма реєстрації для участі

штрих

Усі поля обов'язкові для заповнення