Запровадження іпотеки 7% із компенсацією від держави: зрада чи перемога

10 Березня 2021
Поділитись

Заступниця директора ЦЕС Марія Репко у коментарі для espreso.tv розповіла про ініціативу уряду щодо іпотечних кредитів під 7% та побічні ефекти від цього рішення.

З економічної точки зору будь-яке урядове рішення спотворює ринки, особливо про субсидіювання чогось чи про запровадження цінового обмеження знизу чи зверху.

Воно може мати на меті цілком благородні цілі — додати можливостей сім’ям середнього класу придбати собі житло у власність тощо. Але побічні ефекти, які впливають на ринки, неминуче постануть.

В цьому випадку йдеться про кілька негативних ефектів.

Перший — фіскальний. Фактично, ця програма — це доплата людям, які будуть купувати квартири, до повної відсоткової ставки, яка відображає їх рівень ризику, як позичальників. Ця доплата здійснюватиметься за державний кошт. Це залежить від вартості квартири, від першого внеску, але приблизно це 50 тис.грн/рік чи 5-10 тис. грн/місяць. Це доплати, які люди отримуватимуть протягом всього строку іпотеки, що є досить тривалим терміном.

А при цьому допомога сім’ям з маленькими дітьми або сім’ям з дітьми з інвалідністю, або просто людям з інвалідністю, є набагато нижчою. І незрозуміло, яка соціальна справедливість в тому, що держава допомагає сім’ям із середнім рівнем доходу, які можуть собі дозволити заплатити перший внесок за квартиру, а малозабезпеченим допомагає на суми у два чи чотири рази менше.

Друге — фінансувати таку іпотеку будуть державні та недержавні банки.

Якби фінансування здійснювалося лише через державні банки — це б, безперечно, спотворювало ринок, — бо вони б отримали неринкову перевагу перед приватними банками, які не мали б змоги долучитися до програми. Було б погано.

У нашому випадку приватні банки мають право долучатися до програми. Це теж погано. Бо держава через банківську маржу, через прибуток банку, який він заробляє на цій іпотеці, фінансує у тому числі приватних акціонерів банку.

Вигоду від такого рішення отримають й компанії-забудовники. Вони зможуть продавати своє житло у більших обсягах. Це збільшить попит на житло на ринку, і, відповідно, як і на будь-якому ринку, це підвищить ціни. Таким чином ми маємо ризик, що інші родини, які не матимуть доступу до цієї програми фінансування іпотеки, зіткнуться з тим, що ціна на житло буде вищою.

Таким чином, у цієї програми багато побічних ефектів. Якщо вона не буде дуже масштабна — то ми їх уникнемо. Якщо вона буде масштабна — буде гірше.

Крім того, що будуть ринкові спотворення, програма щороку вимагатиме видатків з державного бюджету. Чим більше родин отримуватимуть кредити за цією програмою — тим більші будуть видатки з бюджету. Це негативно відіб’ється на фіскальній ситуації: у нас і так бюджетний дефіцит досить великий. І збільшення дефіциту держбюджету такими програмами не сприятиме фіскальній стійкості.

X