Піковий період виплат за зовнішніми боргами – ключовий обмежуючий фактор для бюджету-2019

На 2019 рік припадають значні виплати за зовнішніми боргами: 160,4 млрд грн (5,5 млрд дол. США) або 4,1% ВВП – погашення державного боргу та боргів, гарантованих державою; 122,5 млрд грн або 3,1% ВВП – зобов’язання за внутрішніми боргами (сума державного та гарантованого боргу). Додатково потрібно сплатити 129 млрд грн (3,3% ВВП) відсотків. Відтак саме піковий період виплат є ключовим обмежуючим фактором для бюджету наступного року.

Таких висновків дійшли аналітики Центру економічної стратегії за результатами аналізу проекту Закону про Державний бюджет України на 2019 рік.

«Загалом бюджет виглядає стриманим. Вірогідно, його писали у розрахунку на співпрацю із Міжнародним валютним фондом, і витрати та доходи в ньому оцінено досить консервативно. Високий рівень витрат на обслуговування та погашення боргів не дозволяє зменшувати податкове навантаження, обмежує можливості для росту бюджетних витрат та несе ризики рефінансування», – наголосили аналітики Центру економічної стратегії.

Для балансування бюджету, зважаючи на необхідність погасити старі борги, на 2019 рік уряд планує залучити 3,5 млрд дол (еквівалент 2,6% ВВП) державного боргу на зовнішніх ринках, а також близько 0,7 млрд дол макрофінансової допомоги від ЄС та Світового Банку. Остання сума може зрости, якщо Мінфіну вдасться домовитися про спрямування частки траншів міжнародних кредитів до бюджету замість валютних резервів НБУ

Аналітики Центру економічної стратегії звертають увагу на наступні ТОП- 5 важливих чинників бюджету:
1. Темпи росту як доходів, так і видатків заплановані на рівні нижчому за ріст номінального ВВП. Це передбачає зниження сукупного рівня перерозподілу ВВП через державний сектор до 42.1% та помірний дефіцит (2,3% ВВП).

2. Дохідна частина державного бюджету у 2019 році в основному спиратиметься на податкові надходження, в першу чергу, за рахунок податків на внутрішнє споживання та на доходи.

3. Закладені темпи росту доходів (+10%) є помірними і цілком адекватні росту економіки у цілому, тож загальне податкове навантаження на бізнес не збільшуватиметься (за винятком групи підакцизних товарів).

4. Бюджетні видатки у 2019 році зростатимуть дещо нижчими темпами, ніж доходи, через стримане підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати (на 12% до 4173 грн/міс), зменшення обсягу субсидій на оплату ЖКГ та «заморозку» видатків на сектор державного управління. Помірне зростання соціальних стандартів сповільнюватиме ріст всіх соціальних видатків, так що їх відносна частка у зведеному бюджеті має знизитись до 8,1% ВВП.

5. Пріоритетними напрямками витрат залишаються сектори оборони та громадського порядку, дороги, а також освіта та охорона здоров’я, які активно реформуються і потребують додаткових ресурсів на втілення змін. Сукупні видатки на оборону та громадський порядок зростуть на 16,2% порівняно з поточним роком і сягнуть рівня 6% ВВП. Окремо слід зазначити, що зростають не самі лише видатки на армію та Нацгвардію (тобто на оборону від зовнішньої агресії) – додаткові ресурси в рамках цього напрямку отримають внутрішні силовики – зокрема, прокуратура та МВС. Фінансування останніх не пов’язане із зовнішньою агресією, а видатки на них вже перевищують рівень таких видатків у країнах Центральної та Східної Європи. Щоб уникнути цьогорічних проблем з фінансуванням осучаснених пенсій та підвищених пенсій військовослужбовцям, у 2019 році уряд збільшує майже на 20% до 166,5 млрд. грн обсяг трансферту Пенсійному фонду, більша частина якого піде на покриття його дефіциту. Також, на третину більше коштів, ніж минулого року, виділяється ресурсів розвиток та ремонт доріг, як національного, так і місцевого значення.

Серед ризиків для реалізації бюджету аналітики називають можливе недовиконання в частині фінансування дефіциту через значні потреби у рефінансуванні боргів та оптимістичні очікування від приватизації. З боку видатків є ризик недооцінки необхідних витрат для фінансування субсидій на оплату послуг ЖКГ у разі підвищення цін на газ.

Назад до розділу "Події"
Файли для завантаження
штрих

Контактна особа

штрих

Форма реєстрації для участі

штрих

Усі поля обов'язкові для заповнення