Як реагують інші країни на COVID-19?

7 Квітня 2020
Поділитись

Матеріал підготувала наша стажерка – Софія Подколзіна

Центр економічної стратегії презентує огляд політик, які інші країни запроваджують для подолання кризи. Основним завданням більшості впроваджених заходів є намагання забезпечити домогосподарства достатньою кількістю наявних грошей та відтермінування різноманітних кредитних/орендних постійних видатків.

Держави намагаються підтримати працівників, яких звільняють через кризу, та частково компенсувати виплати зарплат під час вимушеного карантину. Для цього також запроваджуються різноманітні програми для бізнесу, щоб фірми мали достатньо грошових потоків, особливо для оплати працівників та постачальників. З одного боку, така широка підтримка суспільства та бізнеса потрібна, з іншого – уряди намагаються уникнути фінансової кризи, яку може спричинити навантаження фінансової системи через боротьбу проти пандемії. 

Макроекономічна політика країн фокусується на наступних типах заходів: державні витрати на охорону здоров’я, податкові пільги та канікули, зниження податків, повернення податків та тимчасовий універсальний дохід домогосподарств; грошові дотації фірмам, зниження процентних ставок, покупка центробанком довгострокових державних облігацій та схеми кредитування.

Масштаб заходів має відповідати порядку втрат від обмежень, інвестиції в охорону здоров’я — мають довгостроково стримати розповсюдження вірусу, компенсації та виплати спрямовані на те, щоб запобігти краху сукупного попиту. 

Нижче ми наводимо переклад політик, зібраних у дайджесті МВФ “Політики реагування на COVID-19” (Policy-Responses-to-COVID-19), на відповідних сторінках країн у Вікіпедії, а також датасеті “The #COVID19 Government Measures Dataset” від швейцарського консорціуму ACAPS.  

Білорусь

Як виглядає карантин: скасування повітряного та наземного сполучення, соціальне дистанціювання – заборона зібрань / заходів з міжнародними учасниками, продовжено візи для подорожуючих з 30 днів до 90, обсервація на 14 днів для всіх, хто контактував з позитивно протестованими на COVID-19, заборона на експорт хірургічних плащів, масок, пов’язок, марлі, вати, хірургічних рукавичок тощо, школи та університети зачинені, відбувається тільки онлайн-навчання.  

Скільки грошей витратила: 1 млрд $ (перерозподіл з інших витрат) на політику пом’якшення наслідків та підвищення зарплати медичним працівникам

Як підтримує бізнес:  кредитні канікули (відтермінування в банках погашення основного боргу та відсотків).

Заходи для фінансової стабілізації: пом’якшення пруденційних вимог для банків, пом’якшення вимог щодо граничних процентних ставок за депозитами та кредитами, та пов’язаними оцінками ризику. 

Болгарія

Як виглядає карантин: обмеження транспорту та соціальне дистанціювання. Закриті школи, дитячі садки, університети, впроваджено онлайн-навчання, оголошено надзвичайний стан, запроваджено штраф до 10 тисяч левів та позбавлення волі на 3 роки в разі порушення карантину та 5 років позбавлення волі та штраф до 50 тисяч левів, якщо це призвело до смерті, заборонено експорт захисного медичного обладнання та спорядження, зобов’язання носити маски в громадських місцях (яке пізніше було скасовано). 

Як підтримує населення: покриття 60% зарплати працівникам з постраждалих секторів, що могли бути звільнені (>0.8% ВВП за 2019 р.).

Як підтримує бізнес: відтермінування сплати корпоративного податку до 30 червня (прибл. 0.5% ВВП за 2019 р.)

Допомога лікарям, військовим та поліції: додаткові винагороди в міністерствах здоров’я, внутрішніх справ та оборони (0.4% ВВП за 2019р.)

Заходи для фінансової стабілізації: 

 • капіталізація прибутку в банківській сфері за 2019 р. (прибл. 1.4% ВВП)
 • підвищення ліквідності банківської системи на 7 млрд левів (6% ВВП) за рахунок зменшення валютних ризиків комерційних банків.
 • скасування підвищення антициклічного буферу капіталу, запланованого на 2020/2021 рр., у розмірі 0.7 млрд левів, або прибл 0.6% ВВП за 2019 р.
 • збільшення капіталу державного Болгарського Банку Розвитку на 700 млн левів (0.6 % ВВП), з яких 500 млн буде використано для видачі портфельних гарантій комерційним банкам для розширення корпоративної позики, а 200 млн – для безвідсоткових позик працівникам у неоплачуваній відпустці (до 1500 левів).

Молдова

Як виглядає карантин: оголошення надзвичайного стану в країні, закриті всі громадські місця та магазини, крім продуктових та аптек, закриті усі заклади навчання, обмеження роботи ЗМІ, обмеження перетину кордону, доступ до парків та інших громадських рекреаційних зон заборонений, для застосування обмежувальних заходів використовується армія. 

Як підтримує населення: збільшення перерахувань з держбюджету до програм іпотечної гарантії.

Як підтримує бізнес: відтермінування строків сплати податків до середини 2020 р. та тимчасове припинення податкових перевірок та іншого контролю.

Заходи для фінансової стабілізації: 

 • зниження базової ставки, застосованої до основних операцій короткострокової грошово-кредитної політики, на 2,25 процентного пункту до 3,25%.
 • зменшення необхідного резервного коефіцієнта у місцевій валюті на 2,5 процентних пункту до рівня 38,5%.
 • одночасне збільшення коефіцієнту обов’язкових резервів у вільно конвертованих валютах на 1,0 процентного пункту до рівня 21,0%.
 • зосередження політики фінансового сектору на наданні банкам гнучкості в управлінні короткостроковими платіжними зобов’язаннями осіб, які стикаються з фінансовими труднощами, без коригування пруденційних резервів, включно з переплануванням позик.

Польща

Як виглядає карантин: закриття навчальних закладів, закладів громадського харчування та несуттєвих підприємств, обмеження подорожей, прикордонний контроль, закриті парки, бульвари, пляжі, перукарні та салони краси та заборонено гуляти неповнолітнім без супроводу, починаючи з 12 квітня, дозволено проводити релігійні та інші зібрання для максимум 50 осіб, карантин на 14 днів для поляків, що повернулися, штрафи за прогулянки групою більше ніж 2 людини (крім сімей) до 5 тисяч злотих, людям не дозволяється виходити з дому, крім важливих справ, включаючи будь-яку роботу, неповнолітні, які не досягли 18 років, не допускаються на вулицю самостійно без батьків чи опікунів, громадські парки закрито, готелі та гуртожитки також закриті.

Скільки грошей витратила: нові бюджетні витрати у розмірі 66 млрд злотих (2.9% ВВП 2019 р.).

Як підтримує населення: субсидіювання працівників постраждалих бізнесів і самозайнятих, компенсація батькам, що сидять вдома, створення фонду інвестицій в державну інфраструктуру.

Як підтримує бізнес: підвищення гарантій для підприємств від нацбанку розвитку (BGK), додаткові кредити для мікро-фірм, відтермінування виплат соціальних внесків та можливість відстрочки / сплати частинами / скасування податків, перерахування збитків поточного року за рахунок оподаткування за 2021 р., запропоновані кредитні гарантії та мікрокредитування для підприємців оцінюються у 75 млрд злотих (3.3% ВВП 2019 р.). 

Допомога медичному сектору:  додаткові фонди для лікарень та обладнання. 

Заходи для фінансової стабілізації: 

 • зниження процентної ставки на 50 пунктів до 1%.
 • пере-запровадження операції РЕПО (fine-tuning) для забезпечення ліквідності банків.
 • зниження необхідний резервний коефіцієнт з 3,5 до 0,5%.
 • підвищили процентну ставку за обов’язковими резервами до рівня, рівного процентній ставці.
 • закупівля польських казначейських цінних паперів на вторинному ринку/
 • впровадження програми фінансування банківського кредитування нефінансових приватних підприємств.
 • скасовано 3%-й буфер системного ризику для вимог банківського капіталу.
 • послаблення кредитних втрат протягом більш тривалого періоду за допомогою переляду резервів та перекласифікації позик існуючим МСП / мікропідприємствам.
 • надання деякої гнучкості у тому, як банки відповідають вимогам капіталу та ліквідності
 • гнучкий підхід до оцінок платоспроможності (Solvency II) у страховому секторі.
 • рекомендовано добровільно відстрочити платежі та кредити постраждалих позичальників на три місяці.

Росія

Як виглядає карантин: з грудня 2019 вводяться превентивні заходи, зокрема, поступове закриття сполучення з Китаєм та окремими Європейськими країнами, карантин для тих, хто в’їжджає в країну, закриття громадських закладів, призупинено велику кількість міжнародних рейсів переважно до середніх міст та курортних міст, міжнародний аеропорт Шереметьєво (SVO) є єдиним аеропортом, якому дозволено здійснювати міжнародні рейси, всі люди (незалежно від віку) в столиці Москві та Московської області повинні самоізолюватися вдома до подальшого повідомлення, вигул домашніх тварин не може перевищувати 100 метрів від місця проживання, закрито сухопутні кордони для пасажирських перевезень на невизначений термін. 

Скільки грошей витратила: Наразі оголошені витрати становлять 0.3 трлн. рублів (0.3% ВВП).

Як підтримує населення: Виплати з регіонального бюджету працевлаштованим громадянам на карантині лікарняних, а непрацевлаштованим – допомоги по безробіття, зменшення ваги ризику по іпотечних кредитах, дозвіл реструктуризувати банківські позики для інфікованих коронавірусом, якщо це не порушує регуляторні вимоги банків.

Як підтримує бізнес: Нульові імпортні мита для важливих товарів, субсидування та гарантовані кредити для МСП, роздрібної торгівлі та дистриб’юторів, державні гарантії по реструктуризованим кредитам, пільговий період на 3 місяці для виплати МСП соціальних внесків та оренди державі, відтермінування сплати податків для постраждалих галузей, скасування перевірок на місцях податковими органами.

Допомога медичному сектору: Підвищення витрат на медичний персонал та сан-епідеміологічні служби, Центробанк РФ полегшив отримання валютних кредитів компаніям з медичного постачання та фармацевтичним фірмам.

Заходи для фінансової стабілізації:

Політика щодо ставок по кредитах поки залишається незмінною. 19 березня Центральний банк Росії (ЦБР) розпочав наступні заходи:

 • Продаж валютних резервів з Національного фонду добробуту (через падіння світових цін на нафту та продовження скуповування акцій Сбербанка державою).
 • Збільшив ліміти на валютні операції, тимчасово полегшив регулювання для банків з метою допомогти транспортному та туристичному секторам.
 • Дозволив банкам не погіршувати класифікацію малого та середнього бізнесу, щоб уникнути додаткових резервів втрат за кредитами
 • Дозволив банкам оцінювати цінні папери за власною ціною від 1 березня 2020.
 • Валютні операції можуть бути оцінені за курсом від 1 березня 2020 (окрім операцій з відкритими валютними позиціями.
 • ЦБР запровадив нове кредитування МСП на 500 млрд. руб. та знизив відсоткову ставку по дійсним кредитам за 175 млрд. Рублів.

Румунія

Як виглядає карантин: оголошення надзвичайного стану, заходи соціального дистанціювання, закриття шкіл та розваг, обмеження подорожей, переміщення за межами будинку чи домогосподарств заборонено, за деякими винятками (робота, купівля продуктів харчування чи ліків тощо), людям старше 65 років дозволяється залишати свої домівки лише з 11:00 до 13:00, а також між 20:00 та 21:00 для вигулу домашніх тварин біля місця проживання, комендантська година діє між 22.00 та 06.00, для подорожі на роботу потрібно показувати дозвіл від роботодавця, окрім цього дозволені вантажні, гуманітарні, технічні та поштові перевезення.

Повний карантин для цілого міста: місто Сучава разом з вісьмома суміжними комунами – перше румунське місто, яке повністю закрите, тут понад чверті усіх інфікованих випадків і близько двох третин всього зараженого медичного персоналу в країні. 

Як підтримує населення: покриття частини за батькам, що залишаються вдома на період карантину та часткове покриття зарплат працівникам, яким загрожує звільнення за початковий період одного місяця.

Як підтримує бізнес: надання урядом початкових гарантій на 10 млрд лей (1% ВВП) для гарантій по кредитах та субсидованих відсотках за оборотні кошти та інвестиції МСП та швидке відшкодування ПДВ, призупинення стягнення штрафів з кредитних боржників, призупинення контролю з боку податкових органів, відтермінування податку на майно на 3 міс та ін.

Заходи для фінансової стабілізації: 

 • зниження ставки грошово-кредитної політики на 0.5 відсоткового пункта до 2%.
 • звуження коридору, визначеного процентними ставками на сталі механізми щодо грошово-кредитної політики до ± 0,5 процентного пункту з ± 1,0 процентного пункту.
 • забезпечення ліквідності кредитних інституцій за допомогою операції РЕПО (зворотній викуп державних цінних паперів).
 • придбання державних цінних паперів на вторинному ринку.

Словаччина

Як виглядає карантин: соціальне дистанціювання, закриття кордонів, шкіл, розважальних та гостинних приміщень, закриті магазини, які не продають товари першої необхідності, обов’язкові маски для обличчя, заборона публічних заходів, обов’язковий 14-денний карантин для всіх, хто повертається з-за кордону, оголошено надзвичайний стан, заборонено вивезення за кордон ліків, медичних виробів та діагностичних медичних пристроїв, для людей похилого віку старше 65 років в магазинах встановлено спеціальні години роботи з 9.00 до 12.00.

Як підтримує населення: полегшення умов для програм соціального страхування, відтермінування повернення кредитів для громадян.

Як підтримує бізнес: відтермінування різних податкових платежів (ПДФ, ПДФО тощо) та тимчасове звільнення від сплати соціальних забезпечень та медичного страхування, державні субсидії у якості підтримки постраждалих підприємств, заходи для полегшення адміністративного навантаження на бізнес та послаблення вимог трудового кодексу, відтермінування повернення кредитів для підприємств.

Заходи для фінансової стабілізації: 

Додатково до заходів, що розповсюджуються на Єврозону:

 • Банки можуть частково відповідати вимогам другого рівня, використовуючи інструменти капіталу, які не кваліфікуються як капітал CET1 (загальний рівень власного капіталу).
 • У належних обґрунтованих випадках банки можуть тимчасово діяти нижче рівня капіталу, визначеного буфером збереження.
 • Також, в окремих випадках, банки будуть тимчасово звільнені від повного дотримання КПР (Liquidity coverage ratio, LCR).

Угорщина

Як виглядає карантин: оголошено надзвичайний стан, впроваджено низку заходів для дистанціювання та обмеження поїздок, скасування всіх публічних заходів, заборонено працювати після 15:00 ресторанам та кафе, обмеження на відвідування в лікарнях та будинках для літніх людей, на дверях людей з позитивним тестом на COVID-19 повинен бути вивішений знак влади (“червона картка”), люди, які знаходяться на примусовому домашньому карантину, зобов’язані запечатувати в подвійні пакети побутове сміття, ті, хто знаходиться в карантині і не в змозі організувати свої поставки їжі, можуть звернутися за допомогою до органів місцевого самоврядування, штрафи за невиконання правил карантину до 500 000 HUF (1500 EUR), магазини та ресторани (крім магазинів харчування та аптек) повинні закриватися о 15:00, при цьому салони краси, перукарні та спортзали можуть працювати довше. 

Як підтримує бізнес: час перегляду бюджету 2020 р. вирішили скасувати соц внесків для роботодавців у постраждалих секторах, звільнити 80 000 малих та середніх підприємств від податку на малий бізнес, відтермінувати сплати податку для інших постраждалих компаній, скасувати внески на розвиток туризму, не стягувати податкових заборгованостей завершення НС, впровадити податкові пільги для медіа за понесені збитки від реклами.

Допомога медичному сектору: зменшення внесків на охорону здоров’я до 30 червня 2020, перерозподіл 25 млрд. форинтів (0.06% ВВП) для сфери охорони здоров’я.

Заходи для фінансової стабілізації:

 • Щоденне надання своп-ліквідності форинтів та її регулярне збільшення на аукціонах.
 • Розширення придатної застави, та введення довготривалого безлімітного задаткового кредитування.
 •  Надання пільгового періоду повернення позик Фонду фінансування зростання
 • дотаційне кредитування МСП, підтримане Угорським нацбанком.
 • Продовження короткострокових позик для бізнесу до 30 червня.
 • Мораторій на виплату всіх кредитів, корпоративних та роздрібних, до кінця року і подальше перепрофілювання боргу для уникнення збільшення щомісячних платежів.
 • Обмеження річної процентної ставки за новим незабезпеченим споживчим кредитом за базовою ставкою Центрального банку (0,9 відсотка) плюс 5%.
 • Зменшення коефіцієнту валютного покриття, який накладає ліміт на різницю між активами та пасивами кредитних установ у відсотках від загальних активів, з 15% до 10%.

Що з курсом та платіжним балансом: Дозвіл гнучко коригувати обмінний курс.

Грузія

Як виглядає карантин: оголошено надзвичайний стан, закриття районів великого ризику, закриття кордонів, заборона в’їзду іноземцям, карантин для тих, хто повернувся, закриття магазинів та шкіл, міжміський громадський транспорт призупинено, крім особистих транспортних засобів чи вантажних поїздів, закриті всі заклади, включаючи всі комерційні підприємства, за винятком продовольчих магазинів, аптек, АЗС, банків та поштових відділень, заборона зібрань понад десяти осіб, накладення штрафу та / або тримання під вартою за порушення самоізоляції та карантину та інші положення.

Закриті міста Марнеулі та Болнісі біля Тбілісі: перевезення вантажів та особисті перевезення в межах муніципалітетів дозволені, але заборонено в’їжджати та виїжджати з території.

Скільки грошей витратила: 1 млрд. ларі (2% ВВП).

Як підтримує бізнес: податку на майно та на прибуток для туристичного сектору до листопада 2020 року, відсоткові субсидії для малих та середніх готелів, збільшення кредитних гарантій, прискорення повернення ПДВ та збільшення капітальних витрат.

Допомога медичному сектору: Уряд заявив, що фінансуватиме необхідне збільшення витрат на охорону здоров’я.

Заходи для фінансової стабілізації:

Національний банк Грузії (NBG) оголосив заходи щодо підтримки капіталу та ліквідності в банківському секторі:

 • у банків попросили оцінити якість кредитного портфеля;
 •  перевірки на місці припинені;
 • введено мораторій на штрафи, через кримінальний порушення, якщо вони виникли внаслідок кризи.
 • на зустрічі Комітету з питань грошової політики (Monetary Policy Committee) Нацбанк Грузії зберіг курс політики стабільним, оскільки номінальна ефективна амортизація вплине на динаміку інфляції.

Що з курсом та платіжним балансом: З 6 березня грузинський ларі знецінився на 25%. Станом на 23 березня, NBG продала 100 мільйонів доларів за три інтервенції на валютному ринку, щоб запобігти різкому падінню курса.

Естонія

Як виглядає карантин: оголошення надзвичайного стану, обмеження поїздок, соціальне дистанціювання, заборона громадських зборів, проведення санітарних інспекцій, школи та університети закриті; прикордонний контроль відновлено за допомогою перевірок здоров’я на кожному пункті переходу та в’їзду, продаж пасажирських квитків на круїзні пароми Таллінн-Стокгольм був припинений, відстань між людьми має бути не менше 2 метрів у громадських місцях, а у публічному просторі дозволяється збиратися до двох осіб, закриття всіх торгових центрів, крім продуктових магазинів, аптек, телекомунікаційних відділень, банківських офісів, станцій посилок, а також магазинів, що продають чи орендують помічників та медичних пристроїв; закриття всіх розважальних майданчиків; усі ресторани та бари працюють в форматі доставки додому, дозволено ходити в продуктовий магазин, аптеку та лікаря.ходити на роботу дозволяється лише в тому випадку, якщо неможливо виконати дистанційну роботу; штрафи до 2000 EUR за недотримання.

Скільки грошей витратила: Уряд розглядає пакет економічної підтримки на 2 млрд. € (7 %ВВП)

Як підтримує населення: компенсація прямих витрат на скасовані культурні та спортивні заходи (3 млн. €), підтримка Фонду страхування від безробіття для покриття зменшення зарплати (250 млн. €)

Допомога медичному сектору: зменшення наслідків впливу вірусу, зокрема придбання поставок для медичних закладів, підтримку працівників та підприємств.

Як підтримує бізнес: бізнес кредити сільським компаніям через фонд розвитку сільського господарства (200 млн. €), гарантії / застави для банківських позик для перепланування платежів (1 млрд. €), бізнес-кредити, для підтримки ліквідності компаній (500 млн. €), інвестиційні позики компаніям (50 млн. €), можливість призупинення платежів до пенсійного фонду другого рівня.

Заходи для фінансової стабілізації:

Додатково до заходів, що розповсюджуються на Єврозону:

 • збільшення максимального обсягу короткострокових банкнот на 600 млн. € (з попередніх 400 млн. €), що досягає загальної суми до 1 млрд. €.
 • 25 березня 2020 року Eesti Pank знизив буфер системного ризику для комерційних банків з 1% до 0% (щоб звільнити ресурси для втрат за кредитами або нових позик). Очікується, що цей захід звільнить близько 110 мільйонів € для банків.

Латвія 

Як виглядає карантин: жорсткі заходи щодо стримування після оголошення надзвичайного стану, включаючи припинення більшості міжнародних пасажирських послуг, закриття шкіл, 14 днів для всіх, хто приїжджає з країни з ризиком COVID, всі громадські заходи заборонені, не дозволяється відвідування тюрем, створено єдину гарячу лінію з питань коронавірусу, запроваджені жорсткі правила фізичного дистанціювання: 2м, скорочено робочий час для деяких рекреаційних закладів, будь-яка приватна діяльність, яка не дотримується мінімальної відстані, заборонена, тимчасове звільнення від регулювання часу водіння та відпочинку водіїв, створені рекомендації щодо заходів безпеки для підприємств громадського харчування, у святкові та вихідні дні працюють лише послуги першої необхідності. 

Скільки грошей витратила: пакет підтримки у розмірі близько 1 млрд. € (3% ВВП) для підтримки бізнесу та службовців.

Допомога медичному сектору: 20% виплата премій близько 4500 медичним працівникам, працівників

Як підтримує населення: податкові канікули та лікарняні відпустки.

Як підтримує бізнес: полегшення навантаження на сектори, які зазнають збитків, покриття 75% заробітної плати працівників з державного бюджету (максимальний щомісячний платіж на одного працівника визначається 700 €), покрита заробітна плата не обкладається ПДФО та соц внесками, продовження термінів сплати податків до трьох років, зниження акцизів до 90% для компаній, що займаються виробництвом та зберіганням спирту для дезінфікуючих засобів

Заходи для фінансової стабілізації:

Додатково до заходів, що розповсюджуються на Єврозону:

 • зниження процентних ставок за кредитами на 50% для МСП в туристичному секторі та на 15% для великих підприємств.
 • збільшення резервного капіталу Інституту фінансового розвитку ALTUM, для використання кредитних гарантій та позик постраждалим компаніям.

Литва

Як виглядає карантин: стримування поширення коронавірусу, загальнодержавний карантин, закриті кордони, закриття шкіл, скасування публічних заходів, закриття магазинів, музеїв, кінотеатрів тощо, окрім критично важливих, люди, які повертаються з-за кордону, повинні притримуватися домашнього карантину протягом 14 днів, за винятком водіїв, створена гаряча лінія з професійною підтримкою психічного здоров’я для медичних працівників, і для широкої громадськості, громадянам Литовської Республіки заборонено виїжджати з країни, заборонені візити в тюрми, за виключенням візитів юристів, готелям у трьох містах заборонено проживання туристів, всім радят закривати обличчя масками або шарфами, людям дозволяється перебувати на вулиці групами не більше двох, члени родини повинні робити покупки поодинці, магазинам доручено контролювати рух клієнтів всередині магазинів. 

Скільки грошей витратила: загальний фінансовий пакет у розмірі 2,5 млрд. € (5% ВВП).

Допомога медичному сектору: додаткові кошти на систему охорони здоров’я та ЄДСЗР (Єдина державна система запобігання і реагування на надзвичайні ситуації) (500 млн. €);

Як підтримує населення: додаткові кошти на догляд хворих та інвалідів, у тому числі для батьків школярів, яким зараз потрібно залишатися вдома, і підтримка самозайнятих (550 млн. €),

Як підтримує бізнес: співфінансування інвестиційних проектів щодо зміни клімату (близько 20% від 250 млн. €), розширення гарантійних схем, гарантії для сільських господарств, кредити для малого та середнього бізнесу приблизно на 1,3 млрд. € (2,6% ВВП), збільшення ліміту позик на 5 млрд. € (10% ВВП).

Заходи для фінансової стабілізації:

Додатково до заходів, що розповсюджуються на Єврозону:

 • Банк Литви знизив антициклічний буфер капіталу з 1 до 0% (з 1 квітня).
 • заохочення банків бути гнучкими та, за необхідності, вести переговори у кожному конкретному випадку з позичальниками (в межах існуючої нормативної бази).

Великобританія

Як виглядає карантин: обмеження подорожей, заходи соціального дистанціювання, посилення тестування закриття розважальних закладів, готелів, магазинів та закритих приміщень, що не є критично важливими, 1000 фунтів штрафу за відмову від тестування на коронавірус, людям дозволено виходити з дому лише з 3 причин: купівля предметів першої необхідності якнайчастіше, один раз в день (самостійно або з членами вашого домогосподарства), будь-які медичні потреби та поїздки на роботу та з роботи, але тільки якщо її не можна робити з дому, усі соціальні події припинені, крім похорон, парки відкриті, але в них збори заборонені, усі збори більш ніж двох людей на публіці заборонені, за винятком випадків, коли їх супроводжують люди, з якими ви живете.

Допомога медичному сектору: додаткове фінансування NHS (Національна служба охорони здоров’я)

Як підтримує населення: додаткове фінансування окремих державних послуг (5 млрд. фунтів стерлінгів) зміцнення мережі соціального захисту для підтримки вразливих людей (майже на 7 млрд. фунтів стерлінгів) шляхом збільшення виплат за схемою «Універсальний кредит», розширення пільг, покриття 80% заробітної плати звільненим працівникам (максимум до 2500 фунтів на одного працівника на місяць) протягом 3 місяців.

Як підтримує бізнес: канікули для податку на майно, гранти для малих фірм у найбільш постраждалих секторах, компенсація зарплати у вигляді лікарняних відпусток, запуск схеми «Кредитування постраждалих від коронавірусу бізнесів» для підтримки МСП, відстрочення сплати ПДВ на наступний квартал до кінця фінансового року. На ці заходи виділяють 27 млрд. фунтів стерлінгів.

Міжнародна допомога: Уряд надав 150 млн фунтів стерлінгів МВФ для допомоги та запобігання катастрофам.

Заходи для фінансової стабілізації:

 • зниження банківської ставки на 65 б.п до 0,1%
 • розширення володінь Центральним банком Великобританії державними облігаціями та нефінансовими корпоративними облігаціями на 200 млрд. фунтів стерлінгів.
 • запровадження Схеми тимчасового фінансування (Term Funding Scheme) для прискорення передачі зниження ставок з додатковими стимулами для кредитування реального сектору, особливо МСП.
 • надання підприємствам кредитів і гарантій в розмірі 330 млрд. фунтів стерлінгів (15% ВВП) за рахунок Відкриття спільної програми HM Treasury—Bank of England Covid Corporate Financing Facility (Корпоративне фінансування Банку Британії) разом зі Coronavirus Business Loans Interruption Scheme.
 • активізація механізму РЕПО з умовним терміном (Contingent Term Repo Facility) для доповнення механізмів ліквідності в банках.
 • спільно з центральними банками з Канади, Японії, Єврозони, США та Швейцарії подальше посилення ліквідності шляхом погоджень своп-ліній ліквідності доларів США.
 • зменшення норми антициклічного буфера Великобританії до 0 відсотків щонайменше 12 місяців (від попередньої цілі у 2% до грудня 2020 року).
 • Орган пруденційного регулювання (PRA) рекомендує банкам не збільшувати дивіденди чи інші розподіли у відповідь на дії політики.

Італія 

Як виглядає карантин: оголошено загальнодержавне блокування на чотири тижні, обмеження подорожей, закриття громадських та навчальних закладів, закриття підприємств, за винятком супермаркетів та продуктових магазинів, аптек, банків, громадського транспорту та основних суспільних послуг, ув’язненим дозволено залишатися вдома з електричними браслетами до червня 2020 року, для захисту літніх людей та дотримання заходів соціального дистанціювання військовослужбовці розміщуються на поштових відділеннях для контролю за отриманням пенсій, закриття громадських приміщень, включаючи закриття кладовищ та велосипедних доріжок, поліцейський контроль на входах в лікарні через напади на медичних працівників, введено безкоштовну інформаційну «гарячу лінію», створені спеціальні притулки для безхатченків, заборонено заняття спортом та бігом на відкритому повітрі, за винятком індивідуальних дій та в безпосередній близькості від місця проживання, парки, дитячі майданчики та громадські зелені закриті, у вихідні та святкові дні заборонено  будь-який рух до резиденції, відмінної від основної, включаючи будинки відпочинку, припинене все неістотне виробництво, промисловість та бізнес. 

Зонування території: територія Італії була поділена на три області. Червона зона (у складі муніципалітетів Бертоніко, Касалпустерленго, Кастельгерундо, Кастільоне Д’Адда, Кодоньо, Фомбіо, Малео, Сан-Фіорано, Сомалія та Терранова-де-Пасеріні в Ломбардії та муніципалітету Вто в Венето) знаходиться в карантині. Жовта зона (складається з регіонів Ломбардія, Венето та Емілія-Романья), де зупиняються соціальні та спортивні заходи, а школи, театри, клуби та кінотеатри закриваються. Решта національної території, де в громадських місцях оголошуються заходи безпеки та запобігання, а у громадському транспорті виконуються спеціальні санітарії.

Скільки грошей витратила: екстрений пакет на суму 25 млрд. € (1,4% ВВП).

Допомога медичному сектору: зміцнення італійської системи охорони здоров’я та цивільного захисту (3,2 млрд. €)

Як підтримує населення: заходи щодо збереження робочих місць та підтримки доходу звільнених та самозайнятих (10,3 млрд. €), мораторій на кредитні виплати, зокрема на іпотеку та овердрафт

Як підтримує бізнес: відстрочення податків та платежів за комунальні послуги в більшості постраждалих муніципалітетів (6,4 млрд. €), заходи підтримки кредитних пропозицій (5,1 млрд. €), вивільнення ліквідності для підприємств та домогосподарств на 350 млрд. € (20% ВВП) (див. нижче). Влада зазначила, що за потреби можна вжити додаткових заходів.

Заходи для фінансової стабілізації:

Додатково до заходів, що розповсюджуються на Єврозону:

 • мораторій на кредитні виплати для деяких домогосподарств та МСП, у тому числі на іпотеку та овердрафт
 • державні гарантії позик МСП
 • стимулювання фінансових та нефінансових компаній працювати у режимі відкладеної податкової діяльності (Deferred Tax Activities)
 • державна гарантія в розмірі 0,5 млрд. € Державному банку розвитку (Cassa Depositi e Prestiti) для підтримки кредитування та ліквідності банків, щоб вони могли фінансувати середні та великі підприємства.

Банк Італії оголосив надання допомоги банкам та небанківським посередникам під його наглядом, відповідно до ініціатив ЄЦБ та ЄБО (Європейський банківський орган), зокрема:

 • можливість тимчасового функціонування нижче вимог капіталу та ліквідності.
 • розширення деяких зобов’язань щодо звітності.
 • перепланування перевірок на місці.

Китай 

Як виглядає карантин: продовження на 1 тиждень національної новорічної відпустки, закриття провінції Хубей, масштабні обмеження мобільності на національному рівні, соціальне дистанціювання та 14-денний карантин для тих, хто приїжджає в країну, медичний огляд у визначених місцях спостереження для подорожуючих з Південної Кореї, Японії, Італії, Ірану, Франції, Іспанії, Німеччини, США, Великобританії, Швеції, Нідерландів, Данії, Швейцарії, Австрії, Бельгії та Норвегії, а також карантин на 14 днів у визначених місцях за власний рахунок,  люди, які старше 70 років, неповнолітні та вагітні жінки, можуть подати заявку на проходження карантину у власних будинках, допоміжні заходи для дітей, чиї батьки чи інші опікуни визначені як підтверджені або підозрювані випадки COVID-19 або потребують карантину для спостереження. 

Скільки грошей витратила: затверджено та імплементовано заходи приблизно на 1,3 трлн юанів (1,2% ВВП). Очікується, що загальні витрати будуть значно вищими, в залежності від ефекту вже оголошених заходів та автоматичних стабілізаторів.

Допомога медичному сектору: збільшення витрат на профілактику та контроль епідемій, виробництво медичного обладнання. Планується також вдосконалення національної системи охорони здоров’я та управління надзвичайними ситуаціями.автоматичних стабілізаторів.

Як підтримує населення: прискорені виплати страхування по безробіттю

Як підтримує бізнес: податкові пільги та звільнення від сплати соціальних виплат, поміркованість у наданні фінансової допомоги постраждалим домогосподарствам, корпораціям та регіонам, які стикаються з труднощами виплати, планується збільшення інвестицій в інфраструктуру

Заходи для фінансової стабілізації:

 • введення ліквідності в банківську систему, включно з 3 трлн. юанів у першій половині лютого,
 • розширення можливостей повторного кредитування та повторної знижки на 800 млрд. юанів за низькими процентними ставками, для підтримки виробників медичних і товарів щоденних потреб (300 млрд. юанів), підтримки мікро-, малих та середніх фірм (300 млрд. юанів) та сільськогосподарського сектору (100 млрд. юанів).
 • зниження ставок по 7-ми та та 14-ти денним зворотним репо.
 • зниження річної кредитної ставка терміном на 1 рік на 10 б.п.
 • цільове зниження коефіцієнту вимоги резерву (Reserve Requirement Ratio) на 50-100 б.п. для банків, які відповідають критеріям інклюзивного фінансування (які вигідні меншим компаніям).
 • додаткові 100 б.п. для прийнятних акціонерних банків, щоб підтримати МСП.
 • політика розширення кредитування мікро- та малих підприємств (350 млрд. юанів).
 • відтермінування виплат за кредитами для відповідних підприємств
 • терпимість до затримки кредитних виплат МСП та секторами, що постраждали від епідемії
 • гнучкість у реалізації реформи управління активами.
 • послаблення житлової політики місцевими органами влади.

Що з курсом та платіжним балансом: Дозвіл на гнучке коригування курсу. Верхня межа трансграничного фінансування в межан макропруденційної оцінки була підвищена на 25% для банків, небанківських установ та підприємств.

Німеччина

Як виглядає карантин: обмеження подорожей, закриття шкіл та не критично-важливих підприємств, заборона громадських зборів, ресторани закриваються, але працює доставка, рух у громадських просторах обмежений однією людиною; або разом з людиною, з якою проживає,, усі несуттєві державні послуги закриті, всі заходи, що містять більше 50 осіб, заборонені, сім’ї отримують фінансову підтримку, якщо у них зменшуються доходи через закриття дитсадків або через короткострокові трудові угоди, загальне зобов’язання носити маски в громадських місцях – обговорюється, але не підтримується федеральним урядом та більшістю регіональних урядів. 

Скільки грошей витратила: основні видаткові та податкові заходи становлять 156 млрд. € (4,5% ВВП).

Допомога медичному сектору: витрати на медичне обладнання, пропускну здатність лікарні та НДДКР (вакцина).

Як підтримує населення: розширення доступу до короткострокової роботи (“Kurzarbeit”), субсидії для збереження робочих місць та доходів працівників, розширення пільг по догляду за дітьми для батьків з низьким рівнем доходу, полегшення доступу до базової підтримки доходів для самозайнятих,

Як підтримує бізнес: 50 млрд. € субсидій власникам малого бізнесу та самозайнятим особам, які сильно постраждали від Covid -19, безвідсоткове відстрочення податків до кінця року, розширення обсягу та доступу до гарантій державних кредитів для фірм, виділяючи щонайменше 822 млрд. € (24% ВВП).

Заходи для фінансової стабілізації:

Додатково до заходів, що розповсюджуються на Єврозону:

 • вивільнення контрциклічного буферу капіталу для банків від 0,25% до 0;
 • додаткові 100 млрд. € для рефінансування розширеного надання короткострокової ліквідності компаніям через Державний банк розвитку в партнерстві з комерційними банками.
 • 100 млрд. € для прямого придбання акцій великими компаніями, що постраждали, та зміцнення їх капітальних позицій.

Сполучені Штати

Як виглядає карантин: обмеження подорожей, соціальне дистанціювання, оголошення надзвичайних станів у штатах, закриття шкіл, барів та ресторанів та посилення тестування, мешканцям рекомендують носити тканинні покриття для обличчя, перебуваючи на публіці, ряд міст та штатів запровадили запобіжні заходи, які обмежують, де люди можуть подорожувати, працювати та купувати далеко від своїх домівок. 

Каліфорнія: Губернатор наказав усім залишитися вдома, за винятком покупки їжі, піклування про родича чи друга, отримання медичної допомоги або поїздки на “важливу роботу”. Люди, які працюють у критичних галузях інфраструктури, можуть продовжувати працювати на своїх робочих місцях, але повинні намагатися не наближатися до інших. Ресторани, бари та нічні клуби, розважальні зали, спортзали та фітнес-студії закриті, хоча деякі ресторани надають послуги доставки. Заправні станції, аптеки, продуктові магазини, банки та пральні залишаються відкритими.

Нью-Йорк: Неістотні підприємства повинні припинити діяльність, за винятком фінансових установ, підприємств роздрібної торгівлі, аптек, лікарень, засобів масової інформації, виробничих підприємств та транспортних компаній. Казино, спортзали, театри, торгові центри, парки розваг та боулінги мають бути закриті. На публіці люди повинні тримати не менше шести футів дистанції один від одного. Мешканці віком 70 років і старше, а також люди з порушенням імунної системи або основними захворюваннями повинні залишатися в приміщенні (дозволяється тільки займатися спортом на вулиці), носити маску в компанії інших і перевіряти температуру у відвідувачів. 

Подібні обмеження в тій чи іншій мірі були введені в Іллінойсі, Техасі, Неваді, Нью-Джерсі та Флориді. 

Скільки грошей витратила: 0,5% ВВП (8,3 млрд. доларів на Закон про додаткові асигнування на підготовку та реагування на коронавірус, та 104 млрд. доларів на Перший Закон про реагування на коронавірус) на охорону здоров’я, лікарняні відпустки, кредити для малого бізнесу та міжнародну допомогу. Очікується виділення додаткових 2 трлн. доларів (близько 10% ВВП), перемови пройдуть в Конгресі найближчими днями.

Допомога медичному сектору: фінансування лікарень та інфраструктури охорони здоров’я.

Як підтримує населення: 60-денне відтермінування федеральних студентських кредитів, припинення стягнення майна/виселення та впровадження плану зменшення/призупинення виплат іпотечних кредитів на строк до 12 місяців для тих, хто постраждав від Covid-19.

Як підтримує бізнес: Закон про допомогу, полегшення та економічну безпеку від час коронавірусу (CARES Act) передбачає трансферти домогосподарств, розширене страхування по безробіттю, продовольчу допомогу, стимули для підприємств, щоб виплачувати платню працівникам. Позики та гранти для підприємств, відстрочка оподаткування заробітної плати та подання податкової звітності,

Як підтримує місцеві органи влади: грошові перекази штатам та органам місцевого самоврядування

Заходи для фінансової стабілізації:

 • зниження ставки федеральних фондів на 150 базисних пункти до 0-0,25б.п.
 • придбання казначейських та агентських цінних паперів тільки у необхідній кількості.
 • розширення сфери нічних та довготривалих операцій РЕПО.
 • знижена вартість вікна дисконтування.
 • зниження вартості своп-операцій з основними центральними банками.
 • збільшення терміну погашення операцій з іноземною валютою.
 • збільшення ліній обміну валюти для більшої к-ті центральних банків.

Федеральний резерв створив додаткові органи для підтримки потоку кредитів, іноді за підтримки ресурсів Фонду стабілізації біржі.

 • сприяння випуску комерційних паперів компаніями та муніципальними емітентами (Commercial Paper Funding Facility).
 • надання фінансування первинним дилерам, забезпеченим широким спектром цінних паперів інвестиційного класу (Primary Dealer Credit Facility).
 • надання кредитів депозитарним установам на придбання активів з первинних фондів грошового ринку (покриваючи комерційний папір з високою оцінкою активів та муніципальний борг) (Money Market Mutual Fund Liquidity Facility);
 • придбання нових облігацій та позик у компаній (Primary Market Corporate Credit Facility)
 • забезпечення ліквідності вже випущених корпоративних облігацій (Secondary Market Corporate Credit Facility).
 • допомога випуску цінних паперів, забезпечених активами, що підтримуються студентами, авто, кредитними картками та кредитами малого бізнесу.
 • підтримку банківських організацій, які використовують свої буфери для капіталу та ліквідності для надання кредитів та вживають інших дій для надання підтримки домогосподарствам та бізнесу.

Франція

Як виглядає карантин: закриття шкіл, заборона всіх несуттєвих поїздок на далекі відстані, введення комендантської години у нічний час, закриті всі несуттєві заклади, усі люди мають залишатися вдома, за винятком важливих завдань, 135 євро штрафу за порушення, іноземним громадянам, які не є постійними резидентами у Франції, заборонено в’їзд до країни на 30 днів. 

Скільки грошей витратила: введено фіскальний пакет у розмірі 45 млрд. € (близько 2% ВВП, включно із заходами підтримки ліквідності), 300 млрд. € (близько 13% ВВП) державних гарантій на банківські позики підприємствам.

Допомога медичному сектору: збільшення витрат на охорону здоров’я.

Як підтримує населення: упорядкування та посилення медичного страхування хворих та їх опікунів, батьківська підтримка – компенсація до 80% зарплати, батькам з дитиною вдома. 

Як підтримує бізнес: підтримка ліквідності, відтермінування сплати соц забезпечення та податків для компаній, виплата заробітної плати працівників за режимом скорочених годин, пряма фінансова підтримка МСП та незалежних працівників, відстрочення оренди та комунальних платежів для постраждалих МСП.

Заходи для фінансової стабілізації:

Додатково до заходів, що розповсюджуються на Єврозону:

 • зменшення антициклічного буферного капіталу банку до 0% (збільшення з 0,25 до 0,5 відсотка мало набути чинності до квітня).
 • заборона короткопродажних акцій до 16 квітня.
 • кредитне посередництво для підтримки перегляду кредитів МСП.

Європейський Союз / Єврозона

Як виглядає карантин: більшість країн вдались до обмеження поїздок та пересування громадськими місцями, закриття шкіл та заборона великих збори, заохочення віддаленої роботи.

Скільки грошей витратила: близько 37 млрд. € та 0,3% ВВП ЄС.

Загальні фінансові витрати:

 • створення в бюджеті інвестиційної ініціативи з Питань реагування на загрозу коронавірусу
 • підтримка державних інвестицій для лікарень, малого та середнього бізнесу, ринків праці та регіонів, що постраждали
 • розширення включення кризи в галузі охорони здоров’я у Фонду солідарності ЄС, з метою мобілізації для найбільш постраждалих країн-членів ЄС (до 2020 року є до 800 млн. €).
 • перенаправлення 1 млрд. € гарантій Європейському інвестиційному фонду для стимулювання банків забезпечення ліквідності для МСП та середніх груп
 • оголошення про надання кредитних канікул боржникам, що постраждали від кризи
 • Європейська Комісія призупинила вимоги щодо фіскального коригування для країн, що не відповідають їх середньостроковій цілі, і дозволила країнам управляти дефіцитом більше 3%  ВВП.

Заходи для фінансової стабілізації:

Заходи ЄЦБ (Європейський Центральний Банк) дозволили критично важливим установам працювати нижче Керівного принципу 2, буфера збереження капіталу та коефіцієнта покриття ліквідності (LCR). Нові правила щодо складу капіталу для задоволення вимог другого рівня (P2R) були наново завантажені для випуску додаткового капіталу. ЄЦБ вважає, що відповідне вивільнення контрциклічного буфера національними макропруденційними органами посилить його заходи щодо забезпечення капіталу.

ЄЦБ вирішив надати підтримку грошово-кредитної політики шляхом:

 • додаткові закупівлі активів у розмірі 120 млрд. € до кінця 2020 р.
 • додаткова програма купівлі активів на цінні папери приватного та державного сектору на 750 млрд. €.
 • забезпечення тимчасових додаткових аукціонів системи повного розподілу, фіксованої ставки тимчасової ліквідності за ставкою депозитного вкладу та вигідніших умов для існуючих цільових операцій довгострокового рефінансування (TLTRO-III), починаючи з червня 2020 року по червень 2021 року.
 • послаблення стандартів застави для операцій з рефінансування Євросистеми (MROs, LTROs, TLTROs).
 • тимчасове застосування гнучкості у класифікації вимог та очікувань щодо резервування втрат по непогашених кредитах (NPL), які охоплюють державні гарантії та мораторії, пов’язані з COVID-19.
 • рекомендація банкам уникати проциклічних припущень щодо визначення резервів збитків.
 • рекомендація банкам обрати перехідні правила МСФЗ 9 (Міжнародний стандарт фінансової звітності).
X