Громадськість закликає Уряд якнайшвидше розробити та оприлюднити дієву концепцію земельної реформи

31 Липня 2017
Поділитись

Незважаючи на відтермінування вимоги щодо запуску ринку землі у Меморандумі про співпрацю із МВФ, про що нещодавно офіційно заявилипредставники Фонду, земельна реформа має і надалі залишатись пріоритетною у порядку денному реформ в Україні. Саме тому експерти групи Економічний розвиток Реанімаційного Пакету Реформ закликають уряд та парламент спільно з експертною спільнотою напрацювати та до кінця вересня 2017 року оприлюднити дієву концепцію реформи, яка зможе забезпечити створення та запуск реального ринку землі вже з 2018 року.

Експерти закликають владу не зупинятися на півдорозі до вирішального як для української економіки, так і для мінімум 7 млн землевласників рішення по скасуванню мораторію на продаж земель сільськогосподарського рішення.

Експерти наголошують: довготривалі обговорення оптимальної моделі земельної реформи в Україні мають дійти до логічного завершення – безпосереднього запуску ринку землі. Адже:

  • мораторій порушує конституційні права семи мільйонів українських землевласників, не дає їм можливості розпоряджатися власністю;
  • мораторій деформує ринок, стримує зростання вартості оренди, спричинює тіньові схеми відчуження земель тощо;
  • відкритий ринок унеможливлює появу регуляторних механізмів й обмежень, а також гарантує вищу вартість земельного активу і більшу ефективність для всього агросектору України;
  • відкритий ринок створює умови для залучення фінансових ресурсів в сільське господарство та переробки продукції галузі. В свою чергу, це стимулює створення робочих місць та відхід від сировинної моделі економіки.

Експерти групи Економічний розвиток не підтримують обмеження кола гравців ринку (крім російських), встановлення максимальної площі земельних ділянок та мінімальної нормативної ціни. Усі ці ліміти, на думку експертів, стримуватимуть попит, перенасичуватимуть ринок пропозиції та деформуватимуть ринок. Водночас, відкритий ринок може згенерувати значний загальноекономічний ефект впродовж десяти років після його запровадження.

З огляду на вищезазначене, експерти групи Економічний розвиток Реанімаційного Пакету Реформ звертаються до влади з закликом не відтермінувати земельну реформу, а, навпаки, спільно з громадськістю активізувати роботу для вибором оптимальної моделі, яка дозволить запустити реальний ринок землі вже найближчим часом.

Джерело: Реанімаційний пакет реформ 

X