Експерти закликають верховну раду підтримати проект закону “Про валюту” у першому читанні за умови його доопрацювання до другого читання – ЦЕС приєднався до спільної заяви громадських організацій

17 Травня 2018
Поділитись

Україна ізольована від світових ринків капіталу через застаріле та репресивне валютне регулювання. Держава та бізнес живуть за нормами декрету “Про Валюту” 1993 року. Документ приймався тимчасово для боротьби з кризовими явищами та непродуктивним відтоком валюти при переході від планової до ринкової економіки, але так і залишився визначальним для фінансової сфери. Положення декрету не відповідають сучасним реаліям, стримують інвестиції та розвиток вітчизняного фінансового сектору.

19 березня Президент України Петро Порошенко подав до Верховної Ради законопроект “Про валюту” (№8152, розроблений Національним банком України), який декларує вільний рух капіталів, проте надає НБУ нічим необмежені повноваження по подовженню існуючих чи введенню будь-яких нових заборон. Саме тому, група Реформа фінансового сектору та пенсійної системи Реанімаційного пакету реформ закликає народних депутатів підтримати у першому читанні проект закону “Про валюту”, але доопрацювати його під час підготовки до другого читання.

Зокрема, забезпечити такі норми:

– строк дії заходів захисту, уведених НБУ під час кризи, не має перевищувати півроку. Подовження можливо лише двічі за погодженням із КМУ (Радою НБУ або іншим незалежним від НБУ органом). Подовжувати їх на четвертий строк заборонено мінімум рік;

– прямо заборонити НБУ вводити обмеження на репатріацію іноземних інвестицій та дивідендів закордон;

– до дозволених для проведення у валюті на території країни операцій додати:

  • розрахунки по номінованих в валюті цінних паперах;
  • перекази валюти між рахунками в банках;
  • електронну купівлю-продаж валюти;

– запропоновані законопроектом обмеження дискреції НБУ щодо заходів захисту і до тих заходів, що були введені в дію до прийняття закону, повинні бути застосовані без жодних передумов. Також обмеження мають бути зняти за умови введення в дію актів BEPS (план боротьби з ухиленням від оподаткування та виведенням грошей в офшори) або покращення макросередовища;

– забезпечити вираження принципу “свобода проведення валютних операцій”, зафіксувавши невичерпний перелік дозволених операцій із доданням «та інші операції на розсуд суб’єктів ринку, які прямо не заборонені законодавством”.

Реалізація прогресивних норм законопроекту “Про валюту” (№8152) у поєднанні із запропонованими експертною громадськістю пропозиціями призведе до значного полегшення у введенні експортно-імпортних операцій (найбільше його відчують експортери товарів із високою доданою вартістю), прискорить економічне зростання та створить умови для вільного руху капіталів.

Враховуючи вищезазначене, експерти групи Реформа фінансового сектору та пенсійної системи Реанімаційного Пакету Реформ закликають Верховну Раду підтримати законопроект “Про валюту” (№8152) у першому читанні, доопрацювавши його до другого читання, враховуючи зазначені експертною громадськістю норми.

Джерело: Реанімаційний пакет реформ 

X