Експерти ЦЕС позитивно оцінюють ініціативу Міністерства фінансів України щодо проведення огляду видатків бюджету

Експерти Центру економічної стратегії позитивно оцінили та підтримують ініціативу Міністерства фінансів України провести огляд видатків бюджету у окремих сферах. Зокрема, на даному етапі мова йде про проведення секторального огляду видатків в окремих сферах на базі п’яти пілотних міністерств – Міносвіти, Мінагрополітики, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, Мінрегіон.

На необхідності впровадження подібної практики у бюджетний процес задля підвищення ефективності державних видатків експерти Центру неодноразово наголошували у аналітичних записках та коментарях.

Так, підвищення ефективності державних видатків та скорочення бюджетних витрат з поточних 44% від ВВП до 37% від ВВП потенційно дозволить Україні щорічно прискорювати економічне зростання на додаткові 1-3 процентні пункти. Такі дані експерти Центру отримали, використавши криву Армея для України.

Досягти скорочення бюджетних витрат можливо шляхом підвищення їх ефективності. Про це йдеться у записці «Оцінка ефективності та шляхи оптимізації державних видатків» та в аналізі планування державних видатків на прикладі бюджетного запиту Міністерства науки та освіти України.

Для розбудови ефективного алгоритму перегляду державних видатків експерти ЦЕС пропонують запустити проект «Досягти більшого меншим коштом» та використати канадську технологію переходу до ефективного цільового бюджетування через перегляд функцій держави. Це дозволить:

  • Узгодити мету та цілі бюджетних програм із середньостроковими цілями уряду, таким чином ресурси витрачатимуться на досягнення конкретного запланованого результату
  • Підвищити ефективність роботи державних службовців через усування непотрібних або дублюючих функцій
  • Збільшити фінансування пріоритетних для уряду напрямків через розумний перегляд бюджету (на противагу простому пропорційному скороченню всіх інших видатків підряд)
  • Досягти середньострокових цілей із зниження перерозподілу ВВП через бюджет, стримуванню бюджетного дефіциту, зниженню рівня державного та гарантованого боргу до ВВП.

Алгоритм, що лежить в основі канадської технології, передбачає декілька етапів: оцінка суспільної користі, оцінка ролі держави, тест на федералізм, тест на партнерство, тест на ефективність, тест на доступність. За результатами етапів певні функції держави можуть бути скасовані або передані на зовні (аутсорсинг).

canadian case

Експерти ЦЕС закликають Міністерство фінансів зробити процес аналізу прозорим, не зупинятися і довести «генеральне прибирання» у публічних фінансах до кінця, щоб кожна бюджетна гривня витрачалася з максимальною ефективністю.

Назад до розділу "Події"
Файли для завантаження
штрих

Контактна особа

штрих

Форма реєстрації для участі

штрих

Усі поля обов'язкові для заповнення