fbpx

Коментар щодо проєкту бюджету 2022

16 Вересня 2021
Поділитись
Коментар щодо проєкту бюджету 2022 Завантажити Коментар щодо проєкту бюджету 2022 (132.18 KB)

Перший бюджет в рамках трирічного планування вийшов без сюрпризів та з стриманим дефіцитом, але він може змінитися до невпізнаваності

Це перший бюджет, що прийматиметься в серії бюджетів, передбачених трирічною бюджетною декларацією. Його основні показники в цілому відповідають закладеним там параметрам. Вперше в своїй історії Україна вступила на шлях розвинених країн і впроваджує середньострокове бюджетне планування.

Якщо бюджет буде прийнятий в такому вигляді, держава стане менше “жити у борг”. Про це говорить закладений дефіцит 3,5% ВВП замість минулорічних 5,6% ВВП. «Широкі» публічні видатки до ВВП, (включаючи соцфонди), хочуть знизити з 46% у 2020 році до 42% у 2022 році. Це позитивно, і означає менший перерозподіл коштів економіки через державу. Але це не означає, що депутати не намагатимуться роздути видатки для субвенцій на свої округи між першим та другим читаннями.

В проєкті закладено, що ВВП зросте за рік на 3,8%, а споживчі ціни збільшаться на 6,2%. Але прогноз розроблявся ще в травні, а на світовому ринку зараз часи волатильності: злітають вгору ціни на газ, падають ціни на руду, країни знервовано чекають нових локдаунів. Ситуація може змінитися блискавично, і макропрогнозу не завадило би трошки гнучкості, зокрема уточнення між пуршим та другим читаннями, як це відбувається, наприклад, у Німеччині.

В проєкті державного бюджету багато статей поставили в залежність від прийняття «антиахметівського» закону 5600. На думку Марії Репко, заступниці директора Центру економічної стратегії, це шантаж чутливими питаннями. Наприклад перепис населення чи реставрація культурних об’єктів буде під загрозою без прийнятого закону. Використання бюджетного процесу для лобіювання податкових змін – не найкраща практика державного управління.

«Говорити остаточно про якість бюджету можливо буде лише після другого читання. Ця версія бюджету може змінитися до невпізнаваності до кінця осені», – вважає Марія Репко.

 

X