Центр економічної стратегії приєднався до Громадської Коаліції за скасування мораторію на землю

Скасувати мораторій на купівлю-продаж сільгоспземель земель з 1 січня 2019 – головна вимога учасників Громадської Коаліції за скасування мораторію щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення, до якої 21 червня 2018 року приєднався Центр економічної стратегії та підписав відповідний Меморандум.

У Меморандумі сформульовано 14 головних негативних наслідків 17-річної дії мораторію, від «дискримінації 7 мільйонів власників земель сільгосппризначення», серед яких більшість, 65%, пенсіонери, «зниження їх доходів на 13-18 тис грн. на рік», «порушення Конституції та створення правової колізії», «спрямування аграрної галузі в сировинне русло», «зниження конкурентоспроможності та прибутків фермерських господарств», «тіньове використання державних земель» та «тіньовий ринок с/г земель», до «втрати чорноземів».

Меморандум містить також 8 ключових принципів, на яких, на переконання учасників Коаліції, з 1 січня 2019 має бути відкрито ринок сільгоспземель.

Серед них, зокрема:

  • на першому етапі право придбання сільгоспземель повинні мати виключно українські громадяни та українські юридичні особи;
  • створення умов для забезпечення рівного доступу до банківського кредитування для малих та середніх виробників через створення агенції з надання кредитних гарантій та сприятливих умов для залучення зовнішніх гарантій, упродовж перших років формування ринку – обмеження щодо максимальної кількості земель у власності однієї фізичної або юридичної особи із врахуванням можливих зв’язків власності та контролю та встановлення мінімальної ціни продажу;
  • продаж державних та комунальних земель через прозорі конкурентні процедури, гарантування прав орендарів у разі переходу земельних ділянок до нового власника;
  • особливі умови мають створюватися для банків для використання землі у якості застави.

«Зняття мораторію має спиратися на результати економічного, юридичного аналізу, на досвід інших країн. Ми як учасники коаліції наголошуємо: потрібно врахувати рішення Європейського суду з прав людини від 22 травня 2018, який визнає мораторій порушенням прав людини», – розповів заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

Він також наголосив, що ЦЕС виступає за відкриття ринку для іноземців вже з 2020 року.

«Ми є прибічниками ліберальної економіки та виступаємо за відкритий ринок. Ми розуміємо політичні чинники, що впливають на відкриття ринку, і пропонуємо зафікусувати чітку дату відкриття ринку для іноземців.», – пояснив Дмитро Яблоновський окрему думку ЦЕС до тексту Меморандуму.

 

Довідково про Коаліцію та Меморандум

 Коаліція уперше в Україні об’єднала прихильників скасування мораторію, які представляють різні сфери громадської та професійної діяльності, – сільгоспвиробників, правозахисників, економістів, банкірів, політиків, журналістів.

Окрім Центру економічної стратегії, меморандум вже підписали понад 20 організацій та низка народних депутатів. Серед них – Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», Незалежна асоціація банків, Українська гельсінська спілка з прав людини (асоціація 23 правозахисних організацій), Нова Країна, CASE Україна, Dragon Capital, Земельний Форсайт, VoxUkraine, Економічна правда, ГО State Watch, ВО «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України», Насіннєва асоціація України та ін

Меморандум закликає представників влади публічно визначитися щодо мораторію.

Меморандум відкритий до підписання іншими організаціями та народними депутатами.

Назад до розділу "Події"
Файли для завантаження
штрих

Контактна особа

штрих

Форма реєстрації для участі

штрих

Усі поля обов'язкові для заповнення