[прес-реліз] Чи має Служба безпеки України боротися з економічними злочинами?

8 Липня 2018
Поділитись

logos 0304

Відповідно до опитування іноземних інвесторів репресивні дії правоохоронних органів є однією із ТОП-10 перешкод для залучення капіталу в Україну. Дані опитування підкріплює статистика: протягом другого півріччя 2017 року Рада бізнес-омбудсмена отримала 27 скарг від підприємств на дії Служби безпеки України. Це перевищує кількість скарг, пов’язаних з митними питаннями. Втручання СБУ в господарську діяльність підприємств негативно впливає на інвестиційний клімат в Україні, адже в багатьох випадках воно стосується компаній з іноземними інвестиціями та тих, які працюють у високотехнологічних галузях. Наприклад, звіт Ради бізнес-омбудсмена за IV квартал 2017 року містить кейси втручання Ради за скаргами імпортера харчових інгредієнтів та торговця пестицидами, яке закінчилося зняттям перешкод СБУ для діяльності цих підприємств.

Центр економічної стратегії вирішив дослідити, яким є масштаб втручання СБУ в господарську діяльність підприємств, а також оцінити наслідки цієї проблеми для економічного розвитку України.

Для того, щоб привернути увагу суспільства та розпочати суспільну дискусію щодо доцільності залучення Служби безпеки України до боротьби з економічними злочинами, проект ставив перед собою наступні завдання:

  1. Описати проблему та визначити масштаб втручання СБУ в господарську діяльність підприємств. Оцінити наслідки цієї проблеми для економічного розвитку України.
  2. Обговорити з широким колом зацікавлених сторін доцільність збереження в СБУ завдань та організаційної спроможності боротьби з економічними злочинами.
  3. Визначити моделі законодавчого врегулювання проблеми, обговорити їхні плюси і мінуси.

Опитування, проведене у рамках дослідження, підтвердило: бізнес відчуває силовий тиск правоохоронних органів, що негативно впливає на економічні показники країни загалом. Зокрема, тиск правоохоронних органів не дає у повному обсязі залучати прямі іноземні інвестиції, які у свою чергу впливають на темпи економічного зростання. Наразі рівень прямих іноземних інвестицій в Україні є найнижчим у порівнянні до інших країн Європи.

Респонденти рекомендують позбавити СБУ повноважень щодо досудового розслідування у вказаних вище сферах. Також рекомендують створити єдиний орган з чітко визначеними повноваженнями та підслідністю щодо розслідування злочинів у економічній, фінансовій та податковій сферах.

Результати опитування були представлені на публічне обговорення під час круглого столу, присвяченого дослідженню наявних проблем у боротьбі із економічними злочинами, що відбувся у Києві 09.07.2018

Фінальні результати дослідження (включаючи результати опитування) запропоновані в аналітичній записці “ЧИ ВАРТО ПОЗБАВИТИ СБУ ФУНКЦІЇ РОЗСЛІДУВАННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ЗЛОЧИНІВ? Економічний погляд на реформу силових органів України”.

Проект виконується Центром економічної стратегії за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу.

X