Що необхідно для розвитку конкуренції в Україні (прес-реліз)

27 Квітня 2016
Поділитись
Презентація «Що необхідно для розвитку конкуренції в Україні», Марта Кузьмин Завантажити Презентація «Що необхідно для розвитку конкуренції в Україні», Марта Кузьмин (2.03 MB)

Україна має сконцентруватися на забезпеченні відкритої конкуренції в усіх секторах економіки. На багатьох ринках конкуренція відсутня з двох причин. Через те, що вони не реформовані, а також через надмірну кількість державних підприємств. Таку думку висловила під час дискусії в Українському кризовому медіа-центрі Юлія Ковалів, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України. За її словами, в енергетиці, інфраструктурі, нафтогазовому секторі, конкуренція можлива лише при докорінному реформуванні регулювання самих ринків.

На думку Юлії Ковалів, по-перше, потрібне радикальне зменшення кількості державних підприємств. «У нас 3,5 тисячі державних підприємств, і з них 1700 заборонені до приватизації. У нас повністю зв’язані руки для того, щоб здійснити таке масштабне роздержавлення. Близько 35% цих підприємств взагалі давно ліквідовані як юридичні особи», – заявила вона. По-друге, у сфері природних монополій і суміжних ринків необхідні інституційно сильні регулятори. По-третє, потрібне підвищення інституційної спроможності Антимонопольного комітету України (АМКУ). Лише ці три компоненти, на переконання першого заступника міністра економічного розвитку і торгівлі, створять справжню конкуренцію.

Марта Кузьмин, старший економіст Центру економічної стратегії, вважає, що на конкуренцію на ринку впливає 4 основних фактори. Це природні монополії і суміжні ринки, антиконкурентна поведінка фірм. А також багато різних державних регуляторних обмежень, які створюють перешкоди для входження на ринок нових компаній. І четвертий фактор, зазначила Марта Кузьмин, це конкурентний нейтралітет. Він передбачає, що державні та приватні компанії на ринку грають за рівними правилами. «Конкурентна політика передбачає не тільки покращення ситуації з антимонопольною політикою. Але також і реформу секторів, які мають природні монополії, поліпшення регуляторної політики і запровадження принципу конкурентного нейтралітету», – підсумувала старший економіст Центру економічної стратегії.

Для розвитку конкуренції та підвищення продуктивності потрібна модернізація, вважає Рассел Піттман, директор з економічних досліджень Міністерства юстиції США, відділ конкурентної політики. На прикладі ринку залізничного транспорту він пояснив, що існують різні варіанти приватизації. Зокрема, приватизація рухомого складу, його передача інвестору в довгострокове користування, а також залучення приватних інвестицій напряму в інфраструктуру. В України є перспективи змінити ситуацію з державною монополію у сфері залізниці. Натомість, наприклад, у напрямку електроенергії, на думку Рассела Піттмана, для конкуренції країні потрібно мати багато дешевого природнього газу, а також не мати технічних проблем – зокрема, з перемиканням електромереж. «В цьому секторі, хочемо ми чи ні, але монополії будуть. І цей ринок в Україні не може бути конкурентним», – вважає експерт.

Марія Ніжнік, виконуюча обов’язки голови АМКУ, зазначила, що розвитку конкуренції повинні сприяти державна політика, спроможні регулятори, Комітет з ефективними механізмами та проведення судової реформи. «Права усіх суб’єктів господарювання, усіх органів влади мають бути належним чином захищені у судах», – заявила Марія Ніжнік. Лише при наявності цих складових, в країні будуть найкращі товари за найнижчою ціною. І це, в свою чергу, сприятиме зростанню економіки держави.

Джерело: УКМЦ

X