Ціни на споживчі товари та послуги в Україні за рік зросли на 5% — експрес-огляд

12 Січня 2021
Поділитись

Ціни на споживчі товари та послуги в Україні лише за попередній місяць (грудень 2020 року) збільшилися на 0,9%. За 2020 рік у цілому — на 5%.

Найбільше в річному вимірі ціни зросли на житлово-комунальні послуги — 13,6%. Негативна цінова динаміка, яку ми побачили під час періоду карантинних обмежень, скінчилася у вересні і змінилася на швидке зростання. Драйверами інфляції за останні місяці стали, перш за все, ціни на природний газ, а також водопостачання та каналізацію.

Важливо, що харчові продукти подорожчали за рік на 4,9%, а транспорт – на 2,7%. Майже не зазнала інфляційних змін лише сфера відпочинку та культури (0,1% у річному вимірі), а також група товарів домашнього вжитку та побутова техніка (0,5% у річному вимірі).

Єдиною категорією, де ціни продовжили тенденцію до зниження, стали одяг та взуття: у грудні 2020 ціна на товарі з цієї групи були на 7,3% нижче, ніж у грудні 2019. Така тенденція може бути пов’язана із загальним падінням споживчого попиту на непродовольчі товари через пандемію.

Більше того, річна інфляція за 2020 рік була трохи вищою за очікування Нацбанку (4,7%), але залишилась у межах його цільового коридору. Цікаво, що у грудні 2019 року домогосподарства та фінансові аналітики очікували значно вищі показники: 8,3% та 6% у річному вимірі, відповідно. Сьогодні ж інфляційні очікування домогосподарств на наступні 12 місяців знизились до 7,1%, а професіоналів — зросли до 6,2%.

Нагадуємо, що в державний бюджет на 2021 рік закладено рівень інфляції 7,3%, за прогнозами Мінекономіки.

Чекаємо на квартальний інфляційний звіт від НБУ уже завтра.

Зважаючи на це, є підстави для підвищення облікової ставки. Слідкуватимемо уважно за вербальними сигналами від НБУ найближчим часом. А перше засідання Правління з монетарної політики цього року відбудеться вже 21 січня.

X