Ціни на нафту стрімко знижуються. На черзі — олія та зерно?

13 Березня 2020
Поділитись

Ориганіл на Новое Время

Стрімке зниження цін на нафту в останні дні з високою вірогідністю стане “тригером” світової економічної кризи. Ціни на українське зерно та олію також поповзуть вниз. В чому виграють, а в чому програють українські аграрії та держава в цілому?

П’яту частину українського експорту (19%) у 2019 році склали зернові культури, десяту частину (9,5%) – жири та олії. Від експорту цих товарів українські виробники отримали 14,37 млрд доларів в минулому році.

Ринки кукурудзи, соняшникової олії, пшениці тощо є глобальними – тому ціни на ці товари формуються на світовому ринку.

З одного боку, українські агровиробники виграють від падіння цін на нафту – оскільки знизиться вартість палива для сільськогосподарського транспорту та обладнання, а також вартість енергоємних пестицидів та добрив.

Так, у 2018 році сукупні витрати на мінеральні добрива, пальне та мастильні матеріали у собівартості пшениці склали 34%, кукурудзи – 24%, сої – 21% (для порівняння: в США з 2010 по 2016 рік аналогічні витрати становили 10% для виробників пшениці, 9% для кукурудзи, 10% для сої).

З іншого боку, менші ціни означають менші надходження валютної виручки на рахунки компаній.

Більше того, експортні ціни на кукурудзу, сою та пшеницю змінюються аналогічно одна одній, тому що ці культури є взаємозамінними з точки зору використання кормів для тварин.

Кукурудза також є сировиною для виробництва біопалива, нарівні з соєю. Тож, за даними американських дослідників, ціни на ці дві культури тісно пов’язані – їх зміна з грудня 2002 року до грудня 2017 року (рік до року) мала коефіцієнт кореляції 0,72. Ціни на кукурудзу та сою також позитивно корелюють з ціною на пшеницю (коефіцієнти 0,71 та 0,74 відповідно). 

Це підтверджують і дані (графік нижче). UNCTAD (Конференція ООН з питань торгівлі і розвитку) щомісяця порівнює світові ринкові ціни на основні групи товарів, беручи за основу їх ціну на найбільших ринках. Для пшениці і кукурудзи це Аргентина, для соняшникової олії – ціна в портах ЄС.

Індекси цін на окремі сільськогосподарські товари та нафту (січень 2010 = 100)

Джерело: United Nations Conference on Trade and Development, для березня 2020 року – дані IndexMundi

Незважаючи на кореляцію, немає певності щодо природи впливу стрибків цін на нафту на світові ціни на агропродукцію. Додатковими факторами можуть бути вплив погодних умов, тенденцій на фінансових ринках, курсу валют та спекуляцій. Зараз додатковий тиск на ціни на нафту чинить різке падіння попиту на нафтопродукти через зменшення мобільності людей та економічної активності внаслідок коронавіруса.

Хоча є думки, про високий вплив фінансових спекуляцій на коливання цін на агропродукцію (наприклад, на думку UNCTAD), інші дослідники (наприклад, експерти проекту ULYSSES) стверджують, що цьому не існує емпіричних доказів.

Стрибки цін на нафту зазвичай провокують волатильність цін на інші товари. Деякі дослідники говорять, що ринковий ризик нафти передається на ринки кукурудзи, пшениці та сої лише після світових криз (наприклад, кризи 2008 року). Це викликає зниження цін на них.

З 2014 по 2018 роки на ціни сильно впливали слабкий долар та посуха в США. Зростання видобутку нафти на початку травня 2014 року призвело до різкого падіння цін на неї кілька місяців потому. Із червня 2014 по лютий 2015 року ціни на нафту знизились на 53%. Тоді ж ціни на кукурудзу, сою та пшеницю впали на 16%, 33% та 13% відповідно.

Тож внаслідок стрімкого падіння цін на нафту нам варто очікувати спаду цін на аграрний експорт. Для фермерів це частково компенсується можливим зниженням вартості паливно-мастильних матеріалів та добрив. Але, як завжди, непередбачувані погодні умови все ще можуть внести свої корективи і вплинути на ціни.

X