Українське суспільство з року в рік очікує кардинальних змін в країні, які покращили б рівень життя. Проте реформи, що могли б цьому сприяти, населення часто не підтримує. Великою мірою це відбувається через те, що українці є вразливими до популізму.
Популісти працюють проти реформ та отримують підтримку. Вони використовують маніпуляції, стереотипи та когнітивні упередження для просування ідей, спрямованих на збереження статусу-кво або отримання вигоди малими групами за рахунок довготермінових інтересів всього суспільства.
Проект «Критичне мислення проти популізму», ініційований Центром економічної стратегії за підтримки Посольства Чеської Республіки в Україні.
В ході реалізації проекту ми сфокусувались на п’яти основних реформах, які уряд та міжнародні донори визначили пріоритетними для України: земельній, пенсійній, реформі освіти та системи охорони здоров’я, приватизації.
Було проведено опитування громадян України, щоб визначити, яких ризиків боїться пересічний громадянин, коли мова йде про реформи. Ми оцінили, чи є ці ризики стереотипами чи загрозами, з якими потрібно додатково працювати при корегуванні ходу реформ та їх публічного обговорення. Всі висновки ми зібрали у дослідженні «П’ять реформ уряду: як отримати суспільну підтримку».
Мета дослідження – сприяння реформам та боротьба з популізмом за допомогою ефективної комунікаційної кампанії на основі принципів критичного мислення.
Дослідження демонструє такі дані за кожною з реформ:
- оцінку інформованості населення країни щодо суті реформ,
- ступінь підтримки реформ громадянами,
- підтримку окремих складових пропонованих урядом реформ,
- оцінку імовірності ризиків реформ.
Опитування здійснила компанія GfK Ukraine методом телефонних інтерв’ю та фокус-груп.
Проведено 2070 інтерв’ю за ключовими реформами – пенсійною, освітньою, медичною, земельною та приватизаційною. З метою оптимізації тривалості опитування кожний респондент оцінював в середньому дві випадково вибрані реформи. Крім того, в Києві, Харкові, Львові, Лубнах проведено 10 фокус-груп – по дві на кожну з реформ. Опитування проходило в липні-вересні 2017 року.
Вибірка репрезентативна дорослому населенню України за статтю, віком, регіоном проживання та розміром населеного пункту (без урахування окупованих та непідконтрольних уряду територій). Максимальна теоретична похибка вибірки – 2,2%.
Похибка вибірки за реформами:
- Оцінка пенсійної реформи: опитано 816 респондентів, максимальна теоретична похибка підвибірки– 3,4%
- Оцінка медичної реформи: опитано 837 респондентів, максимальна теоретична похибка підвибірки– 3,4%
- Оцінка реформи освіти: опитано 848 респондентів, максимальна теоретична похибка підвибірки– 3,4%
- Оцінка приватизаційної реформи: опитано 847 респондентів, максимальна теоретична похибка підвибірки– 3,4%
- Оцінка земельної реформи: опитано 833 респондента, максимальна теоретична похибка підвибірки– 3,4%