Курс у 2021 році. Експертний коментар

13 Січня 2021
Поділитись

Останій місяць спостерігається нестабільність на ринку валют, курс долара постійно коливається, яка цьому причина? У коментарі для телеканалу Еспресо Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії та Олена Білан, головна економістка Dragon Capital і членкиня Наглядової ради ЦЕС охарактеризували ситуацію на зовнішніх ринках.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії:

Загалом поки що ситуація для гривні складається дуже непогано. Ціни на ті товари, які Україна експортує, зростають. На сталь і зерно вони є одними із найвищих за останні роки. Хоча у нас менший врожай, ніж минулого року, — але ціни набагато вищі. Тобто загалом у нас дуже хороші надходження валюти від експорту.

Імпорт у нас зменшився, тому що ціни на нафту є низькими, ціни на газ є теж відносно низькими.

На іноземні подорожі ми витрачаємо мало грошей мало. При цьому мігранти пересилають в Україну так само багато грошей, як і раніше.

Тож можна очікувати щонайменше стабільності курсу гривні до долара, — а як максимум посилення. Знов-таки, якщо влада буде поводити себе адекватно, а також якщо ми будемо мати позитивне рішення від МВФ, — а не будемо щомісяця дивитися, чи обвалиться все восени, коли будуть виплати за зовнішнім боргом, чи не обвалиться.

Олена Білан, головна економістка Dragon Capital:

Зараз ми бачимо, що на зовнішніх ринках для гривні склалася дуже сприятлива ситуація. Я б її навіть назвала “надзвичайно сприятливою”, — через те, що різко зросли ціни на товари українського експорту, сировинні товари. Це в першу чергу сталь. Ціни на сталь зараз на найвищому рівні за останні 9-10 років. Ми такого не бачили принаймні з 2011 року. Також піднялися ціни на руду, зросли ціни на зерно, на пшеницю і на кукурудзу — через зниження врожаю в регіоні.

А при цьому ціни на основні товари нашого імпорту, нафтопродукти та газ, залишаються на достатньо низькому рівні. Вони теж зростають, але не так швидко. Це означає, що на початку 2021 року буде великий притік іноземної валюти в країну — за рахунок додаткових коштів, які заробляють наші експортери. Це буде створювати тиск на курс гривні, щоб він знижувався.

Другий фактор — це те, що зараз на фоні наших позитивних перемовин із МВФ відновилася зацікавленість іноземних інвесторів в українських державних облігаціях. А у 2019 році це був дуже потужний фактор зміцнення гривні. Ми очікуємо, що 2021-го року ця зацікавленість залишиться і притік буде, хоч і не такий суттєвий, як у 2019 році. Але це все одно для гривні це означає зміцнення.

Наскільки сильно буде зміцнюватися курс, залежить від НБУ. Тому що його політика трохи зміниться: вони не будуть дозволяти такого суттєвого укріплення, як це було в 2019 році, але до рівня 26,5-26 гривень за долар — це цілком можливо.Це десь у першому кварталі 2021 року такий рівень можливий.

Але насправді ця ситуація скоріше за все тимчасова. Тому що поступово будуть і ціни знижуватися на ці сировинні товари експорту, і імпорт буде зростати через відновлення економіки. До кінця року очікуємо, що курс гривні повернеться десь до відмітки 28 грн за долар.

Матеріал телеканалу Еспресо.

X