fbpx

Дашборд «Ринок праці в Україні: актуальні вакансії та навички» 

27 Серпня 2021
Поділитись

Дашборд реалізовано в рамках дослідження «Ринок праці після коронакризи: які професійні навички будуть потрібні жінкам?», проведеного Центром економічної стратегії в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. 

Для створення цього дашборду були зібрані та опрацьовані дані Jooble – провідного порталу для пошуку роботи онлайн. Дашборд показує найактуальніші вакансії на українському ринку праці, професійні та соціальні навички, які роботодавці найчастіше шукають у кандидатах, а також перспективність та вразливість окремих професій до автоматизації у майбутньому. 

Для кого це корисно? 

 1. Для людей, які шукають роботу 
 2. Для людей, які хочуть змінити професію 
 3. Для закладів фахової, професійно-технічної та вищої освіти  
 4. Для рекрутерів, керівників та бізнес-спільноти 
 5. Для органів державної влади, що реалізують політику у сфері зайнятості населення 
 6. Для аналітичних центрів та академічної спільноти  

Як ми класифікували навички? 

Для успішної побудови кар’єри важливо мати розвинені як професійні, так і соціальні навички. У дашборді можна побачити, яка частка опублікованих вакансій згадує ті чи інші навички.  

Професійні навички – це технічні компетенції, потрібні кандидатам для успішного виконання їх робочих обов’язків. Ми поділили ці навички на наступні групи: 

 1. Освіта – наявність у кандидатів вищої освіти (рівнів бакалавр, магістр чи доктор)  
 2. Технічні – навички, пов’язані безпосередньо з роботою з комп’ютером. Наприклад, знання мов програмування та алгоритмів, вміння розробляти скрипти, імплементація та робота з базами даних. 
 3. Загальні – аналітичне мислення, досвід роботи, комплексне вирішення проблем. 
 4. Спеціальні – навички, необхідні для виконання саме цієї роботи. Наприклад, дизайн, аудит чи переклад. 

Соціальні навички – це соціально-психологічні якості кандидатів, які є універсальними незалежно від конкретної професії. У нашій класифікації до соціальних навичок входять: 

 1. Особисті – навички, які описують характер та особистість кандидатів. Сюди входять відповідальність, уважність, акуратність, пунктуальність, уважність, надійність, чесність, стресостійкість і т.д. 
 2. Міжособистісні – навички, необхідні для комфортної роботи з іншими членами команди. Наприклад, комунікабельність та дружелюбність. 
 3. Управління –  навички, необхідні для хорошого лідера. Сюди входять робота в команді, вміння керувати процесами, підходи управління проєктами (Scrum, Kanban та інші). 
 4. Загальні – здатність вирішувати конфлікти, критичне мислення.

Методологія  

Для розробки цього дашборду було зібрано та опрацьовано 833 тис. вакансій з агрегатора вакансій Jooble за лютий – серпень 2021 року. Основні етапи опрацювання даних: 

 • Розбивка всіх вакансій на професійні групи (категорії) 
 • Обрахунок розподілу вакансій за місцем роботи 
 • Розробка класифікатора навичок та пошук цих навичок за ключовими словами в описах вакансій 
 • Класифікація вакансій за характеристиками: перспективні, вразливі до автоматизації. Класифікація проводилась на основі наявних досліджень та експертних інтерв’ю в рамках дослідження ЦЕС 

Для зручного використання в дашборді реалізовано фільтрацію за категоріями та датою (можна обирати конкретну дату, період чи весь наявний проміжок часу). 

X