Про що пишуть в іноземній пресі через відставку голови Нацбанку?

3 Липня 2020
Поділитись

Atlantic Council публікує аналіз відставки голови центрального банку України через “політичний тиск”

Новини про відставку Смолія викликали тривогу в Україні та серед міжнародних партнерів. “Під його керівництвом Україна досягла важливих кроків у досягненні цінової стабільності, чітко демонструючи, що незалежний центральний банк є ключовим елементом сучасного макроекономічного формування політики”, – заявив речник МВФ у заяві. “Тому незалежність НБУ знаходиться в центрі програми, яку підтримує МВФ, і чому її потрібно підтримувати за його правонаступником”.

Джон Гербст, директор Центру Євразії, Atlantic Council: 

Оголошена відставка Якова Смолія з посади голови НБУ – це остання з серії проблемних подій після звільнення прем’єр-міністра Олексія Гончарука в березні 2020 року. Пояснюючи своє рішення, Смолій посилався на політичний тиск, і українські ЗМІ вже місяцями повідомляють, що олігарх Ігор Коломойський мав під прицілом керівництво НБУ в контексті його боротьби за повернення контролю над Приватбанком або принаймні отримання додаткової компенсації за його втрату. Прикра відставка Смолія викликає ще більше сумнівів щодо реформаторських намірів в команді президента Зелінського. Ключове питання зараз – хто прийме повноваження та яку політику буде проводити НБУ. Перша заступниця голови Катерина Рожкова є реформаторкою. Вона чи інший компетентний реформатор візьме на себе керівництво? Це, безумовно, може заспокоїти українську бізнес-спільноту, міжнародних інвесторів та міжнародні фінансові установи. Але це буде лише в тому випадку, якщо нове керівництво буде захищене від тиску, який змусив Смолія піти у відставку. І було б катастрофічно, якби Смолій, як і деякі інші реформатори, що втратили роботу цієї весни, раптом став об’єктом кримінального розслідування. Президент Зеленський та його талановита команда зробили кілька дивовижних речей з моменту вступу на посаду. Але знайомство із сучасною економікою та фінансами, здається, не є сильною стороною його внутрішнього кола. Виправлення цього недоліку має бути пріоритетом для молодого президента.

Наталі Яресько, колишня міністерка фінансів України (2014-2016): Підтримка сильного, досвідченого, незалежного та неполітизованого управління НБУ є критично важливою для української економіки, а також для ділового середовища України та інвестиційної репутації країни. З 2015 року добре керований центральний банк був одним із двох ключових центрів реформ разом з Міністерством фінансів. Обґрунтована грошово-кредитна політика та банківське регулювання, разом з обгрунтованою фіскальною політикою, лежать в основі економічного оздоровлення України. Втрата цього ставить під ризик низьке зростання інфляції, який країна наразі має, та відкине Україну та її економіку на кілька років назад.

Мелінда Харінг, заступниця директора, Центр Євразії, Atlantic Council: 

З відставкою надзвичайно компетентного голови Національного банку України проєкт реформ в Україні помер, або знаходиться на штучному життєзабезпеченні. Останніми місяцями президент та його команда звільняли видатних міністрів та чиновників, запроваджуючи безліч заходів, які відкидають країну назад на довгі роки. Я не впевнена, що західна думка змінить погляди Зеленського щодо того, в якому напрямку він веде країну. Він не вірить іноземним порадам і, здається, зациклений на своїх ослаблених рейтингах, що може означати лише одне. Настав час звичайним українцям організовуватися та вимагати повернути країну на шлях реформ. Шлях України вперед очевидний: стримувати роль олігархів і встановлювати верховенство закону, витримуючи тиск росіян на сході.

Роман Ващук, колишній посол Канади в Україні: 

Попереджувальні заяви від послів G7; хор невдоволення Заходу; зупинка випуску єврооблігацій; радість з боку прибічників Коломойського та Януковича; та блискавична імплементація листа про відставку голови НБУ Смолія часто повільною парламентською машиною. Цей шквал подій за останні двадцять чотири години в Україні є останньою частиною процесу знесення системних реформ періоду Майдану, який розпочався з інавгурації президента Зеленського в минулому році. Охорона здоров’я та освіта були першочерговими цілями. Західно-орієнтовані міністри та депутати були замінені молодими, але надійно податливими пострадянськими “фіксерами” (людина, яка домовляється за інших людей, особливо щодо незаконних питань). 

Оскільки, очевидно, президентство зараз є зоною без конкретних політик, політичні пов’язані інтереси мають більше простору, у тому числі у фінансовому секторі. Як це було передбачено в серіалі Зеленського “Слуга народу”, ми зараз спостерігаємо все більш глибоке обурення західними порадами та фінансовими обмеженнями, які сприймаються як “зовнішній контроль”. Це завершилося тим, що МВФ та міжнародному інвестиційному співтовариству в дійсності кажуть “йти у пекло” після отримання початкового траншу МВФ у розмірі 2,1 мільярда доларів. Це, напевно, приємно, але загрожує макроекономічною небезпекою у світі, який впадає в тривалу коронавірусну економічну кризу. 

Рік тому на Міжнародній конференції з питань реформ в Україні в Торонто, ми намагалися показати президенту Зеленському переваги підтримки фінансової стабільності та відкритої економіки. На жаль, між скандалом з імпічментом через Ukrainegate в США та пандемією, не було позитивних зустрічей на найвищому рівні (за виключенням канцлерки Меркель), щоб протистояти популізму, який олігархічні шептуни нав’язують Зеленському.

Твіттер Тімоті Еша, економіста, що досліджує країни Близького Сходу, Африки, Україну, Росію та Туреччину.

 • В Україні за чутками, генеральний директор Укргазбанку Шевченко, розглядається як новий голова НБУ. Навряд чи це призначення може стати краще Смолія, тому воно не допоможе вирішити основні занепокоєння щодо порушення незалежності центрального банку.
 • У новому світовому порядку централізованого банкінгу з кількісним пом’якшенням, негативними ставками та ін., де центральні банки оцінюють по тому, як багато інфляції вони можуть створити, Центральний банк Турецької Республіки повинен отримати золоту медаль. Проблема полягає в тому, що це означає більше доларизації, тиск на турецьку валюту TRY та втрату резервів.
 • Смолій був частиною A-команди у Києві. Зараз критично, що Зеленський призначає заміну голови A рівня. Але я боюся, враховуючи останній сценарій, що це буде C-. НБУ має вирішальне значення для перемоги у макрофінансовій стабільності / відстоюванні структурної реформи банківського сектору.
 • У березні Зеленський організував велику перестановку кабінету, усунувши Гончарука, Маркарову та Мілованова. Зараз він не може ризикувати катастрофічними змінами в НБУ. Йому потрібно взятися за голову. 
 • Яценюк, напевно, хоче роботу також. Але подумайте, що інший чистий і здібний технократ був би найкращою заміною – Рашкован.
 • Схоже, Зеленський приймає МВФ за дурнів. У Києві місяцями ходили чутки, що він спочатку отримає гроші від МВФ, а потім рухатиметься проти НБУ. Це схоже на той сценарій.
 • Голова НБУ Смолій, дякую за службу. Ви та ваша команда зробили чудову роботу, і НБУ – це найсильніша установа в Україні, якій довіряють іноземні інвестори. Ваша відставка – це величезна втрата для України.

NYT пише, що Україна припиняє продаж єврооблігацій.

 • “Відставка була зроблена в найгірший час. Якби це сталося в інший час, ми б зараз говорили про успішне розміщення єврооблігацій”, – заявив міністр фінансів Сергій Марченко, підкресливши, що це не загрожує фінансовій стабільності України. “Була довга ніч переговорів з інвесторами … Така подія у світі міжнародних фінансів є досить вагомою. Тому вранці ми прийняли обґрунтоване рішення зупинити випуск”, – сказав Марченко.
 • Кевін Делі, старший менеджер з інвестицій в Aberdeen Standard Investments в Лондоні, заявив, що у України не було вибору. “Інвестори б били ногами і кричали, якби цього не відбулося”, – сказав він. “Це очевидно невдача … Україна має історію подібних сюрпризів, і втручання у центральний банк без сумнівів зростатиме через цю новину і буде викликати занепокоєння не лише для інвесторів, але й для МВФ”.
 • Зеленський заперечив будь-яку прихильність до Коломойського і публічно висловився за незалежність центрального банку.
 • Цього року союзники Коломойського в парламенті намагалися втопити закон, який вимагав МВФ, що не дозволить йому повернути контроль над ПриватБанком. Олександр Дубінський, законодавець, який був журналістом на каналі 1 + 1 Коломойського перед тим, як увійти до парламенту в партії «Слуга Народного» Зеленського, підштовхнув парламент офіційно розслідувати діяльність центрального банку.

Yahoo Finance пише, що Володимир Зеленський намагається заспокоїти ринки, після заяви про відставку голови Нацбанку, але гривня знизилася на 1,3% до найнижчого рівня до долара з квітня. 

“Забезпечення незалежності центрального банку залишається нашим пріоритетом”, – заявили в офісі Зеленського після шокової відставки голови Якова Смолія.

В останні роки центральні банки в усьому світі стикаються з посиленням політичного тиску, щоб прийняти політику, більш прихильну до економічного зростання. Перед пандемією президент США Дональд Трамп регулярно переслідував голову Федеральної резервної системи Джерома Пауелла щодо грошово-кредитної політики. Турецький президент Реджеп Таїп Ердоган у 2019 році відсторонив свого керівника центрального банку за те, що він не знижував ставку достатньо агресивно.

Твіттер литовського політика Petras Austrevicius, Член Європейського парламенту, єврофедераліст, прихильник стратегії Східного партнерства

Група європейських друзів України в Європейському Парламенті занепокоєні спробами політично мотивованих переслідувань в Україні. Євродепутати висловлюють сподівання, що правосуддя України діятиме незалежним чином та відповідно до основних принципів демократії.

Гаряче українське літо. Голова Національного банку України Яків Смолій написав листа про відставку через систематичний політичний тиск. Незалежні та ефективні інституції є життєво важливим елементом процесу реформ.

Твіттер Аслунда 

Дуже сумно і бентежно за президента Зеленського. Прекрасний голова Національного банку України Яків Смолій подає у відставку через “політичний тиск”. НБУ очистив банківську систему, знизив інфляцію та стабілізував валюту та банківську систему.

Anders Åslund у Atlantic Council цитує пресреліз МВФ та ділиться власними враженнями про Якова Смолія:

Як прокоментував МВФ у своєму прес-релізі за червень 2020 року, в якому оголосив про нову угоду про готовність 5 мільярдів доларів для України, «НБУ майстерно керував грошовою політикою протягом дуже складного періоду. Необхідно зберегти незалежність Центрального банку, а грошово-кредитна та валютна політика повинні продовжувати забезпечувати стабільний приріст у контексті режиму орієнтації на інфляцію, одночасно дозволяючи впорядкованому коригуванню валютного курсу та запобігаючий стресовій ліквідності ».

Я добре знаю Смолія на особистому рівні. Він – історія успіху України. Протягом усієї своєї кар’єри він добре працював. Як і у випадку з великою кількістю видатних українців, він спочатку був інженером. Як відомий програмний інженер в Україні у 90-х роках, він зайнявся банківською діяльністю. Він був одним із засновників банку “Аваль”, який залишається найкращим банком в Україні, і здійснив продаж статків “Райффайзену”. Згодом він заснував інший банку, «Престиж Груп», який він також продавав з прибутком. Тоді, як хороший патріот, він вирішив служити своїй нації.

Ніхто навіть не припускає, що Смолій вчинив якийсь економічний злочин або неправомірно отримував прибуток від керівництва НБУ. Навпаки, його визнають незалежно заможним. Цей м’якомовний чоловік не мав жодних підстав, крім патріотизму, поставив себе “під вогонь” в центральному банку та прийняв величезний тиск в якості його голови.

Це дуже сумна новина для України. Формально український парламент повинен зараз прийняти відставку Смолія. Якщо депутати мають якусь вагу, вони повинні відмовитись від відставки та відсвяткувати його досягнення. Якщо Зеленський хоче зробити добро для своєї країни, він повинен відхилити відставку Смолія і попросити його продовжувати.

Mattia Nelles, берлінський експерт з України та Росії, програмний директор для України LiberaleModerne та редактор UkrVerstehen пише у своєму твіттері:

Важко переоцінити, наскільки це великий провал. Центральний банк – це прапор України – одна з історій успіху та незалежних установ, реформованих після Майдану. Оскільки Смолій пішов у відставку з протестами та сумнівами щодо того, хто його замінить, макрофінансова стабільність під загрозою …

Eduard Klein, редактор «Ukraine-Analysen» та науковий співробітник Науково-дослідного центру східноєвропейських досліджень пише у своєму твіттері

Більше поганих новин від України: голова Національного банку України (НБУ), однієї з найбільш незалежних / реформованих установ в Україні, подає у відставку – через політичний тиск. Гарантування незалежності НБУ було однією з вимог МВФ щодо останньої позики

Denis Trubetskoy, політичний кореспондент в Україні. Пише в твіттері про Україну, Білорусь та Росію. В основному німецькою мовою.

Голова українського національного банку Яків Смолій, якого експерти вважали цілком нормальним, подає у відставку і говорить про політичний тиск. Це не повинно бути катастрофою, але це також не є гарним знаком.

Alaa Shahine, Bloomberg News Managing Editor for European Economics in London after 20 years in the Middle East

РОЗВИТОК: Глава центрального банку України несподівано подає у відставку, посилаючись на систематичну кампанію політичного тиску на нього та його колегу.

Також публікує новину на Блумберг, там цитують Еша, згадують Гонтареву та 12-річні облігації, кажуть, що Мендель не змогла швидко прокоментувати.

Larisa Galadza, Посол Канади в Україні

Спостерігаю за цією великою проблемою. Незалежний НБУ був ключовим фактором для України досягти макрофінансової стабільності. Це було ключовим для забезпечення мільярдів підтримки МВФ. Це є ключовим для довіри інвесторів. Підтримую, що незалежність – це єдиний спосіб для України досягти цілей, які вона поставила перед собою.

На неї посилається EUactive, який згадує заяву Томаша Фіали, Енді Хандера, а також ще цитує латвійського політика Сандру Калніете:

“Тривожні новини з України”, – написала колишня Єврокомісар та міністр закордонних справ Латвії Сандра Калніете (ЕНП). “Це дуже погані новини для України, [та] її друзів”.

Твіттер Andy Hunder, Американська торгівельна палата

Ділова спільнота зараз серйозно стурбована незалежністю Національного банку та продовженням програми МВФ. Смолій висловив велику повагу серед міжнародного бізнесу та інвесторів.

Яків Смолій був дуже шанований серед ділової спільноти. Американська торгівельна палата нагородила його премією подяки за велику роботу, яку він та його команда виконали. Зараз підприємства стурбовані майбутнім незалежності національного банку та продовженням програми з МВФ.

Твіттер G7AmbReformUA, твіттер послів G7 в Києві під головуванням США 

Незалежний Нацбанк – фундаментальне досягнення для України, що зменшило корупцію, сприяло зростанню й врятувало збанкрутілий банківський сектор. Підрив цієї надважливої інституції був би великим кроком назад і поставив би під загрозу надійність реформ України і їхню підтримку.

Bill Tompson, Відділ Євразії ОЕСР посилається на колонку Гліба в своєму твіті

Похмурий прогноз того, що означає відставка НБУ для України та гривні. Найкращий хід для Ze зараз: призначити когось жорсткого та незалежного, хто командує довірою інвесторів, донорів та МФО. Але хто захоче роботу після того, що сталося зі Смолієм?

Валерія Гонтарева, ексголова НБУ коментує для FT:

НБУ – це останній бастіон реформ в Україні. Центральний банк зазнав нападу з президентських виборів, – сказала пані Гонтарева. Як тільки Україна отримала транш допомоги МВФ, атаки прискорилися. Зеленський та його команда давно хотіли цієї відставки.

Тімоті Еш в матеріалі Kyiv Post

За словами Тімоті Еша, аналітика з ринків, що розвиваються, в Bluebay Asset Management Company, відставка Смолія “наближалася деякий час”. Під час президентства Зеленського “НБУ знаходився під величезним тиском з боку сил олігархів, що намагаються “захопити державу”, і Зеленський або цього не розумів, або його це не хвилювало”, – сказав він у електронному листі.

Еш похвалив Смолія та його команду за “неймовірне впровадження макроекономічної стабільності в Україні з низькою інфляцією, стабільною валютою та зростанням валютних резервів при зменшенні витрат на запозичення. Ця макроекономічна стабільність зараз під загрозою».

Відставка Смолія викликає питання щодо майбутньої програми кредитування Міжнародного валютного фонду для України, сказав Еш. “Фонд захоче отримати надійну заміну Смолію”. Минулого місяця МВФ погодився позичити до 5 мільярдів доларів протягом наступних 18 місяців, щоб допомогти економіці України вийти з кризи COVID-19 – і вже витратив 2,9 мільярда доларів. Подальша допомога, однак, залежить від того, щоб Україна здійснювала низку політик, включаючи гарантію незалежності Національного банку.

Kyiv Post також пише, що можливі кандидатури замість Смолія – Кирило Шевченко,  голова Укргазбанку та голова ради Національного банку України Богдан Данилишин.

Якщо припустити, що парламент, підконтрольний 247-члену «Слуги Народу», схвалює відставку Смолія, спекуляції перетворюються на наступ. Два імені, які лунають, не вселяють довіру представникам ділової спільноти, які уважно стежать за ситуацією.

Одним із потенційних кандидатів є Кирило Шевченко, голова Укргазбанку.

Інший – голова ради Національного банку України Богдан Данилишин, що був колишнім міністром економіки у 2007-2010 рр. в уряді прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Він втік до Чехії та отримав політичний притулок за звинуваченням у корупції, висунутих під час адміністрації президента Віктора Януковича, знесеної революцією Євромайдану у 2014 році.

Також KP цитує Томаша Фіалу, генерального директора інвестиційної компанії Dragon Capital та голову наглядової ради Центру економічної стратегії

Відставка Смолія призведе до падіння цін на українські активи та національну валюту – гривню. «Ми зупинимо нові інвестиції, влада робила протягом останніх п’яти місяців прямо протилежне тому, що очікують від них інвестори, як внутрішні, так і міжнародні, і їх консультують. Це остання краплина», – сказав він у повідомленні Kyiv Post. “Можна лише здогадуватися, які мотиви, повна некомпетентність чи стимульована Росією диверсія”.

Відповідаючи на запитання KP,  Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської асоціації бізнесу, яка об’єднує 1000 членів, сказала, що на Смолія тривалий час тиснуть, і вона бачила його відставку “потенційною” загрозою незалежності НБУ. Вона також бачить руку Коломойського у відставці Смолія.

Морган Вільямс, президент 200-членної ділової ради США-Україна для KP міжнародна спільнота приватного бізнесу дуже здивована і глибоко стурбована відставкою “. Вільямс відзначив, що “ця відставка додається до ряду інших несподіваних та руйнівних змін в уряді України в 2020 році. Спільнота приватного бізнесу вважає, що Смолій виконав чудову роботу і сприяв забезпеченню макроекономічної стабільності, зниженню інфляційних ставок, зниженню процентних ставок, стабільної валюти та збільшення валютних резервів».

Вільямс підкреслив, що «для НБУ надзвичайно важливо бути незалежною інституцією. Відставка Смолія не сприяє покращенню ставлення приватного бізнесу, інвесторів, фінансових установ та інших осіб, про ведення бізнесу в Україні … навпаки. Лідерам приватного бізнесу потрібні більш сильні позитивні сигнали від України, а не більше негативних».

Андерс Аслунд для KP 

«У часи суворого розвороту реформ Смолій та НБУ були останніми реформаторами. Тепер нікого не залишилося. Це катастрофічно “, – сказав шведський економіст Андерс Аслунд, старший співробітник аналітичного центру Атлантичної ради у Вашингтоні, округ Колумбія, і давній експерт з питань економіки України.

Він також порушив питання про Коломойського, зазначивши, що Гонтарева була вимушена піти у відставку у травні 2017 року, оскільки вона націоналізувала ПриватБанк Коломойського в грудні 2016 року. Пізніше її збив автомобіль у Лондоні, а її будинок за межами Києва згорів, а у квартирі в Києві було здійснено рейд, і машина її невістки була підпалена. “Ви можете здогадатися, хто це зробив”, – сказав Аслунд. Він назвав Смолія “тихим, але твердим”. До банківського очищення, розробленого Гонтаревою та її підлеглими, включаючи Смолія, банки мали капітал, рівний 8% банківських активів, але «80-90% цих активів давали собі як «позики », які ніколи не були повернені. Починаючи з 2014 року, НБУ прибирав це пограбування банків “власниками”, і їм це не сподобалося. Викравши гроші своїх вкладників, вони просять «компенсації» за їх крадіжку у держави».

За його словами, Смолій вирішив дві макроекономічні проблеми України – високу інфляцію та нестабільний обмінний курс. Аслунд підозрює, що Зеленський хотів, щоб Смолій був звільнений, оскільки він був призначений екс-президентом Петром Порошенком.

“Смолій не є одним із людей Зеленського”, – сказав Аслунд. “У колі Зеленського так багато людей, які хочуть таку хорошу роботу, хоча, мабуть, всі гірші і професійно, і етично. По-друге, Смолій був поганим для близького друга Зеленського Коломойського, не даючи йому мільярдів, які він так бажає. Все видається так, ніби Зеленський не в змозі сказати Коломойському ні. Хіба він не мав би боротися проти, а не за олігархів та корупцію?”

«Це дуже сумний день для України. Формально Рада повинна прийняти відставку Смолія. Якщо у неї є сумілення, Рада мала б би відмовився від його відставки і відсвяткував його досягнення. Якщо Зеленський хоче зробити добро для своєї країни, він повинен відмовити у відставці Смолія, вибачитися і попросити його продовжувати працювати».

Євроньюз цитує заяву послів, американської торгівельної палати та голову МВФ Кристаліну Георгиеву в контексті умов програми:

Відставка Смолія відбувається менше місяця після того, як МВФ погодився на допомогу країни в розмірі 5 мільярдів доларів (4,4 млрд євро) для пом’якшення впливу пандемії COVID-19 на економіку України. Трохи більше 2 мільярдів доларів вже передано Україні. Ці гроші також повинні спрямовуватися на політику задля забезпечення постійної незалежності центрального банку. Керуючий директор IMG Кристаліна Георгиева заявила, що НБУ “вміло керував політикою протягом дуже складного періоду” і “незалежність Центрального банку має бути збережена”.

Новина у французькому Фігаро.

Investing.com також пише коротку новину із посиланням на Ройтерс. 

BNE Intellinews розповідає про Приватбанк, про тиск на НБУ, ОВДП. 

Російський РБК цитує міністра фінансів Сергія Марченко щодо відміни розміщення бондів. 

Російський Комерсант цитує українських політиків в контексті відставки:

Заступник голови фракції «Голосу» в Раді Ярослав Железняк заявив журналістам, що припинення цієї співпраці може призвести до знецінення національної валюти, так як за відсутності позикових коштів держава змушена буде розпочати друкувати нічим не забезпечену гривню.

«Дуже хотілося б почути реакцію перших осіб держави на заяву Смолія, поки воно ще не привело до справжньої фінансової катастрофи, враховуючи, що у держави немає грошей, а у нових політиків немає елементарного розуміння того, як працює економіка в нормальних, усталених демократичних країнах» , – заявив пан Железняк.

Голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, який входить до фракції «Слуги народу», заявив, що парламент проголосує за звільнення пана Смолія. На думку депутата, проти нинішнього глави НБУ виступають не тільки багато представників партії влади, а й опозиція, що робить його відставку практично вирішеною справою.

X