Прямі втрати Донецької та Луганської областей сягнули більше 13 мільярдів доларів

16 Лютого 2021
Поділитись

На відновлення підконтрольних територій Донецької та Луганської областей необхідно буде витратити 21 мільярд доларів. Чи не завелика це сума, на питання в прямому ефірі UA:Донбас відповідала Марія Репко, заступниця директора Центру економічної стратегії:

«Мова йде про десятирічну «Національну економічну стратегію 2030». Ці гроші розраховані на реконструкцію, відновлення регіонів протягом десяти років. 2 мільярди доларів на рік — це не космічна сума. Наприклад, проведення «Євро 2012» обійшлося Україні в 3-5 мільярдів доларів. Зараз ми маємо мету іншого рівня — відновити наші підконтрольні території, щоб на них було комфортно жити, працювати, а не мігрувати, це важливо для кожного українця.»

За підрахунками ЦЕС Донецька та Луганська області втратили мінімум 13 мільярдів доларів

«Під час аналізу, експерти Центру економічної стратегії оцінили втрати регіону від збройної агресії Російської Федерації. Ми подивилися на темпи зростання інших регіонів України впродовж 2013-2018 років і порівняли зі зростанням Донецької та Луганської областей за ці ж роки. Ми виявили, що різниця між обсягом валового регіонального продукту фактичного та того, яким він міг би бути, якби регіони зростали тими ж темпами, що й решта областей, складала приблизно 13 мільярдів доларів у 2018 році. Це лише прямі втрати, не враховуючи втрати інвестиційної привабливості України, загалом як країни для інвестицій, життя, бізнесу, торгівлі й так далі; і не враховуючи активи, які залишилися на окупованих територіях. Справжні втрати значно більші, їх потрібно компенсувати людям.»

Економічні показники, які постраждали

«Лінія розмежування по живому розрізала всі ланцюжки вартості, які були присутні в регіоні. Наприклад, підприємство на підконтрольній території до війни продавало продукцію і співпрацювало з іншим підприємством, яке залишилося за лінією розмежування. У цьому випадку страждають обидва. Українському підприємцю доводиться шукати нові ринки збуту, які не завжди легко знайти. Адже потрібен маркетинг, потрібно заключати нові договори, навіть якщо все це є, то залишається проблема дорогої та тривалої логістики. Регіон був транзитним: із заходу на схід, зі сходу на захід; дуже багато торгували з Російською Федерацією, з Білоруссю, Казахстаном та іншими країнами на Сході. Зараз торгівельні шляхи на Схід перекриті, Маріупольський порт втратив змогу приймати великі судна. Велика проблема в регіоні з енергетикою, бо пошкоджено лінії електропередач, мережі були розбалансовані через появу лінії розмежування. У підсумку ми маємо найдорожчу вартість підключення до мереж в Україні і в кілька разів вищу тривалість перебоїв в електропостачанні.»

Дивіться повне інтерв’ю з прямого ефіру телеканалу UA:Донбас.

X