fbpx

Фокус тижня. Головні новини

31 Березня 2020
Поділитись

Цього тижня нашими головними темами стали: боротьба за коронакризою, обмеження і підтримка малого та середнього бізнесу, прогнози економічних втрат та підтримка заяв аналітичних центрів і бізнес-асоціацій.

Прогнози щодо економічний показників 

Через пандемію коронавірусу Кабмін змінив економічний прогноз на 2020 рік. Інфляція з 5,5% зросла до майже 9%, а курс долара – з 27 до 29,5 гривень. Майже на 1,5% збільшується прогноз безробіття в Україні. На пів трильйона гривень зменшується номінальний ВВП.

Про це в говорив Гліб Вишлінський в своїх коментарях для 24-го каналу.

Якщо кількість заражень до кінця травня піде на спад і економіка зможе з третього кварталу почати працювати, то у нас буде скорочення світового ВВП на 1−2%. Це більше скорочення, ніж було в 2009-му. В Україні в такому разі скорочення ВВП буде на 4%. Це означає, що курс буде 30 грн/$, інфляція — 5%, досить велике зростання безробіття, падіння доходів бюджету. Такі тези озвучує Томаш Фіала, директор інвестиційної компанії Dragon Capital 

Марія Репко стверджує в коментарях для The Village, що якщо ще місяць тому прогноз зростання української економіки у 2020 році був приблизно 3%, –  зараз оптимісти очікують, що економіка впаде на 5%, реалісти – що на 10%. А от песимісти скуповують консерви та готують лопати, щоб садити картоплю, як у 90-ті.

Багато хто вже відчув наслідки: насамперед, малий та середній бізнес, які змушені зачинити двері для відвідувачів та покупців, а також робітники підприємств, яких відправили у відпустку або звільнили. Поки що все тільки починається – на ресурсах, набраних у 2016-2019 роках, якийсь час можна протриматися. Але цей час дуже обмежений.

Потреба в зменшенні обмежень для економічної діяльності. Ми написали листа уряду спільно з іншими аналітичними центрами. 

Теперішні обмеження бізнесу призведуть до падіння ВВП на 4-5%, а їх продовження до кінця травня на 9-10%. Сукупні втрати центрального та місцевого бюджетів складуть 150-200 млрд грн.

Тому нам потрібно послабити, а згодом скасувати обмеження для бізнесу. Їхнє подальше існування буде непродуктивним. За свідченнями фахівців, карантин не може взагалі зупинити розвиток епідемії. Натомість його мета – дещо розтягнути її у часі, аби дати системі охорони здоров’я можливість краще підготуватись.

Також Гліб Вишлінський вважає, що через бажання підприємців зменшувати для себе податок на працю, можливі більш часті випадки невиплати зарплат, отримання премії в конвертах або звільнення працівників.

Маємо допомагати підприємствам залишатись на плаву. 

Гліб Вишлінський додає, що для цього державі потрібен індивідуальний підхід до бізнесів та працівників. Таким чином, в підприємців буде можливість зберегти основи своєї справи та не збанкрутувати.

Підтримуємо заяву бізнес-асоціацій щодо заклику до депутатів прийняти закони, необхідні для надання коштів Міжнародного валютного фонду Україні за програмою розширеного фінансування (EFF).

Наші дослідники впевнені, що ми не пройдемо цей кризовий період без гальмування економіки. Але якщо програми з МВФ не буде, то вийде не просто гальмування, а катастрофа. Бо одна справа – коли зупиняються окремі сектори і падає внутрішній попит. Інша – коли відбувається обвал фінансової системи.

Емісія, девальвація, інфляція – все це може нас очікувати, якщо влада вирішить не виконувати свої зобов’язання перед фондом
Також ми приєднались до колективного звернення громадських організацій  про недопущення створення консультради з «представниками ОРДЛО», вважаємо, що капітуляція не може стати миром.

X