Відкриття ринку землі, чи слід робити референдум?

Головні новини:

Наш дослідник в сфері приватизації Дмитро Яблоновський вважає, що:
По-перше, потрібно подивитися на питання, які будуть винесені. 

А по-друге, не завжди референдум йде на користь навіть тим людям, які беруть в ньому участь, це показує британський досвід. Тому, перш за все потрібно шукати консенсус між депутатами, зважаючи на ризики, які є.

До другого читання проєкту ми очікуємо, що депутати:

– не внесуть правок, які можуть обмежити очікуваний економічний ефект від реформи,

– додадуть деталі щодо кредитування малих та середніх фермерів на купівлю землі.

Важливо не обмежувати продаж землі для іноземних інвесторів в такому варіанті який пропонують, адже згідно з нашими дослідженнями, тільки прозорий повноцінний ринок сільськогосподарської землі (замість напівофіційного ринку оренди) простимулює надходження до бюджету в 12,4 млрд доларів США одноразово і приноситиме додаткові 52 млн доларів США щорічно.

Також варто сказати про протести аграріїв, які відбувались в період першого читання законопроєкту. 

За словами Гліба Вишлінського, в цих аграріїв є питання двох інтересів – легітимного та не дуже.

Легітимний інтерес – це платити за землю менше. Власники фермерського господарства зацікавлені в тому, щоб у них була менша конкуренція, а прибутки більшими.

Не легітимний інтерес – це можливість використання державних земель “в чорну” або земель, які за хабарі належним чином не були розподілені.

На думку наших експертів проєкт бюджету є досить стриманим і це позитивний аспект. Проте, залишились такі негативні моменти, як виділення коштів депутатам на політичний підкуп (субвенція на соціально-економічний розвиток). Також дефіцит бюджету планують фінансувати за рахунок приватизації, надходження від якої збільшили до 12 млрд, що є надто оптимістичною цифрою. Якщо надходження від приватизації не виправдають очікувань, доведеться робити запозичення. Проте, якщо ми правильно відкриємо ринок землі, то плани можуть реалізуватись

Дмитро Яблоновський раніше зазначав, що «Укрспирт» – це той тип монополій, який не має економічних обґрунтувань і ефективності. Відповідно, монополія на виробництво-продаж спирту повинна бути ліквідована.

Чому демонополізація потрібна?

Завдяки конкуренції з іншими виробниками, новим власникам Укрспирту доведеться вдосконалювати продукцію й розвивати бізнес ефективніше. У тому випадку, якщо ми залишимо підприємство монопольним – його власники зможуть зберегти тіньові схеми заробітку.

Тому, щоб приватизація стала корисною для країни, слід все-таки пожертвувати частиною потенційних надходжень від приватизації з варіантом монополії й зробити перед продажем демонополізацію.

Наша дослідниця ДМ, в питаннях міграції знаходить позитив в тому, що люди, які виїжджають з країни, часто роблять це на тимчасовий період і повертаються з новими навичками та досвідом.

Також люди, які виїжджають, продовжують робити грошові перекази своїм родичам. В Україні ці перекази складають значну частину доходів сімей.

Минулого року це було близько 9% ВВП, що стало навіть більшою сумою, ніж іноземні інвестиції.

Своїми думками щодо міграції вона ділилась на міжнародному форумі в Казахстані 

Вже незабаром ми презентуємо дослідження про запровадження ринку залізничних перевезень 

Тому запрошуємо вас на захід, де ми після презентації проведемо дискусію з представниками уряду та Укрзалізниці, закордонним та профільними експертами. 

Воркшоп від нашої дослідниці про аналіз даних

В дослідженні про вплив зайнятості жінок на економіку однією з рекомендацій для державної політики ми визначили надання  жінкам можливостей для професійного розвитку. Вже 28 листопада Дарія Михайлишина, авторка цього дослідження проведе свій воркшоп щодо проведення Регресійного аналізу. Запрошуємо вас долучитися.


X