fbpx

Подив 2019, “чорні лебеді” 2020 і які книги радять читати економісти

1. Головні книги 2019 року

НВ опитали своїх колумністів про головні книги, які вони прочитали в 2019 році і про те, чим вони можуть бути корисними для читачів

Книга року нашого Дмитра Яблоновського – “Чому нації занепадають”.
Він вважає, що нам дуже не вистачає інклюзивності в економіці та політиці і це питання якраз є головною ідеєю книги. 

“Зараз у соціальних мережах, напевно, у кожного під’їзду, кварталу є група, в яких є свої лідери, які допомагають організовувати ремонт, боротися з комунальниками. Мені б хотілося, щоб у 2020-му ця інклюзивність з рівня під’їзду або кварталу перейшла на рівень місцевих рад.

Я вважаю, що ми як країна станемо багатими, як тільки перестанемо чекати чогось від держави і станемо більше покладатися на себе. У повсякденному житті так часто й відбувається, але в політиці ми чомусь часто чекаємо доброго царя”, – каже Дмитро.

А ось які книги року в команди Центру економічної стратегії:

«Євро та боротьба ідей» Маркус Бруннермаєр, Гарольд Джеймс та Жан-П’єр Ландо

Це книга про історію формування європейської зони, про відносини Німеччини та Франції та політики, які за цим стоять, про роль Європейської комісії та про кризи і їх причини

«Наркономіка. Як працює економіка картелів»
Том Вейнрайт

Коротенька книжка про індустрію виробництва і торгівлі наркотиками. Показує, що виробництво і розповсюдження наркотиків – це перш за все бізнес, а вже потім кримінал. І, відповідно, боротися з наркоторгівлею варто не лише силовими, але й бізнес-методами.

«Усі брешуть, але інтернет знає твої думки», Сет Стівенс-Давідовіц

Про те чому потрібно використовувати великі дані з інтернету для того, щоб краще зрозуміти суспільство. Спойлер: тому що в незручних для них темах, люди брешуть в опитуваннях та інших джерелах даних, а в інтернеті ми можемо подивитись на їх поведінку, а не слова і які неочікувані результати такий аналіз може показати.

«Мислення швидке і повільне» Даніель Канеман

Книга – захоплюючий опис того, як люди потрапляють в пастки власного мислення. Автор наводить підкріплені дослідженнями приклади, як легко можна обманюватися самим, а також потрапляти під навмисні маніпуляції. Знання про ці речі дають змогу подивитися критичніше на інформацію про світ довкола та на своє власне сприйняття світу. 

2. Чорні лебеді 2020 року

Для Дмитра Яблоновського “чорними лебедями” 2020 року можуть бути втрата команди реформаторів або саботаж реформ.

Він вважає, що зараз Мінекономіки має найсильнішу команду за всі роки незалежності.  Тому в нас є реальна можливість провести реформи Фонду Держмайна та Укроборонпрому.

В НВ спробували передбачити, які події можуть змінити хід історії в майбутньому й запитали прогнози у відомих економістів та бізнесменів.

3. Подив 2019 року – неочікуване зміцнення гривні

Гліб Вишлінський  вважає, що таке посилення національної валюти свідчить про закріплення макроекономічних показників та виведення інфляції в цільовий діапазон – близько 5%.

У нас навіть є можливості позбутися сприйняття постійного зростання цін серед українських громадян.

Також, за словами Гліба, хорошим результатом для року виборів стало зростання економіки на 3% і рекордний урожай.

4. Зниження цін в 2020 році

Ціни на товари у 2020 році можуть знижуватись через конкуренцію виробників та торговців. 

Проте, останнім часом послаблення курсу долара не впливає на зниження цін, через наявність попиту та зростання зарплат. 

“Протягом останніх 3 років зарплати швидко зростали. Коли це відбувається, люди можуть собі більше дозволити. Відповідно, виробники й роздрібні торговці можуть не знижувати ціни, тому що є попит і вони можуть отримати більше прибутку”, – говорить Гліб Вишлінський.

Оскільки, в наступному році таке зростання зарплат не передбачають, ціни на товари будуть знижуватись.

5. Головна задача міністра фінансів в 2020 році

Підвищення ефективності бюджетних витрат є головною задачею міністра у 2020 році. Гліб вважає, що професіоналізм, конструктивний підхід і здатність не йти на зайві конфлікти, допоможуть Оксані Маркаровій просувати це рішення.

“До роботи Оксана Маркарова у нової влади не було претензій, а професіонал в бюджетних питаннях, який здатний забезпечити якісну передачу справ був дуже потрібен.

В результаті країна пройшла рік подвійних виборів без збоїв в бюджетному фінансуванні”, – говорить Гліб Вишлінський в коментарях для “Фокус”.

6. Призупинення видатків бюджету. Робимо висновки з Марією Репко, щоб рухатись далі

1. Треба домовлятися один з одним, споглядаючи в майбутнє, навіть коли наразі цілі є різними.

Двоє гравців, уряд і Нацбанк, мають різні короткострокові цілі. Для уряду важливо витрачати гроші і наповнювати бюджет, для Нацбанку важлива цінова стабільність — низька інфляція.
У короткостроковому періоді ці цілі завше можуть конфліктувати. Але довгострокова мета у них одна — макроекономічна стабільність і стійкість країни перед кризами.

Всі зрештою мають працювати на єдину мету — сильну і стійку Україну. Але через різні короткострокові пріоритети працювати разом заскладно — це вимагає спеціальних зусиль.

2. Не обманювати себе, тому що ошуканим бути неприємно.

Приватизація на 17 млрд грн може не відбутися. Визнати це і вчасно скоригувати політику, оновити показники, збільшити гнучкість планування, закласти подушку безпеки — для цього треба визнати, що прогнози уряду не є ідеальними.

3. Виходячи у великий світ, не завмирати на порозі.

Потрібно відкривати ринок і робити його поглибленим, збільшувати кількість гравців та інструментів, вчитися жити у відкритому світі. Поки ж ми підняли ногу — але не зробили крок.

4. Робити, що потрібно, а не те, на що коштів удосталь.

Витрати грудня справді вже протягом багатьох років перевищено, ніж за всі інші місяці, і для держбюджету, і для місцевих бюджетів. 

Ця проблема не є новою, вона має вирішуватися через трирічне бюджетне планування, цільове витрачання коштів.

7. На 6,9% скоротилось промислове виробництво в Україні цього року

Марія Репко каже, що можливими причинами є сильна гривня та несприятлива ситуація на ринку чорних металів.

“Це пов’язано з ростом зарплат і, відповідно, з внутрішнім попитом. Часто вони задовольняються коштом імпорту, який стає дешевим завдяки міцній гривні”, – зазначає вона. 

Ще одна причина, про яку говорять експерти – торговельна війна Китаю та США, що збільшила конкуренцію на світових ринках. 

За словами Вишлінського, найбільш відчутним це було для українських металургів, адже ціни на їхню продукцію знизились на 15-20 відсотків.

Також Гліб Вишлінський визнає важливість курсу національної валюти для української промисловості.  Проте, набагато більше проблем виробників пов’язані з відсутністю в них реалістичної стратегії для роботи на світових ринках в умовах підвищення конкуренції та браком інвестицій у власні потужності. Експерт також зазначає, що зусилля уряду в інфраструктурних питаннях будуть не зайвими, бо українські металурги періодично стикаються з проблемами залізничних перевезень та портовою перевалкою, коли аграрії починають вивозити зерно на експорт, що також погіршує їхні позиції у боротьбі з іноземними конкурентами. 

8. Україна ризикує поставити свою систему правосуддя в заручники побажань держави-агресора.

Ми долучились до заяв громадських організацій.

І вимагаємо у влади знайти правовий і такий, що викликатиме довіру в суспільства та громадян, спосіб урегулювання ситуації, а також забезпечити справжню незалежність прокуратури та судової влади.

Детальніше: 

Влада ухвалила політичне рішення про обмін осіб, що обвинувачуються в розстрілах на вулиці Інститутській, на в’язнів Кремля. Це рішення обґрунтовується необхідністю врятувати життя українських полонених, яких утримує Росія на окупованих територіях так званих “ДНР”/ “ЛНР”. Ми усвідомлюємо як біль сімей полонених, котрі чекають рідних додому, так і розпач родин Героїв Небесної Сотні, котрі чекали на покарання вбивць за звірські розстріли їхніх близьких на Майдані.

У цій ситуації немає єдиного очевидно правильного людського вибору. Ми розуміємо, що це рішення влади на вимогу Кремля підважує цінності верховенства права, справедливості і гідності та може розділити суспільство, посіявши ненависть між різними групами українців. Коли суспільство постає перед таким складним вибором, справедливість має захистити незалежний арбітр — суд та прокуратура. На жаль, ані суд, ані прокуратура не змогли виконати свій конституційний обов’язок у справі про розстріли Героїв Небесної Сотні.

Раптова заміна прокурорів у справі та очевидний тиск на суд з метою зміни запобіжних заходів обвинуваченим беркутівцям та звільнення останніх для проведення обміну є величезною загрозою для системи правосуддя та верховенства права.

Обвинувачені вже не один рік перебувають під вартою — найсуворішим запобіжним заходом за вчинення масових вбивств на Майдані в лютому 2014 року. Головне, що досі всі обставини справи та вже продемонстровані в суді докази підтверджували доцільність і необхідність взяття під варту цих осіб до винесення їм вироків.

Натомість ми стали свідками того, як різко та очевидно система правосуддя підміняє закон політичним рішенням. Без вироку у справі тa всупереч законним підставам вчиняються дії, спрямовані на зміну запобіжних заходів обвинуваченим з метою звільнення беркутівців з-під варти.

Ми впевнені, що такі дії та рішення влади руйнують залишки довіри до системи правосуддя та насамперед до останніх спроб реформувати як прокуратуру, так і судову систему. Адже будь-які спроби очищення прокуратури та судів втрачають свою доцільність, коли натикаються на політичне “ручне” керування з боку влади всупереч вимогам закону.

X