Як європейські країни послаблюють карантин?

24 Квітня 2020
Поділитись

Стрімке розповсюдження інфікування змусило європейські країни заборонити масові збори, закрити навчальні заклади, ввести обмеження на проїзд через кордон, а половина країн навіть проголосила надзвичайний стан. Але всі погоджуються, що це не може тривати довго. Європейська комісія вже розробила рекомендації щодо того, як і коли можна починати повертатися в нормальне життя. 

Державам-членам ЄС рекомендують впроваджувати послаблення поетапно для того, одночасно не збільшити загрозу від інфікування та не перекреслити весь ефект від карантину. Підприємства та транспорт потрохи повертаються до роботи при умові посиленої та регулярної уборки та дезінфекції, впровадження необхідних заходів для захисту здоров’я клієнтів та співробітників. При цьому обмеження рекомендується прибирати спочатку на локальному рівні, де це можливо, а потім переходити на загальнонаціональний рівень. Кордони рекомендується відкривати у два етапи – спочатку всередині ЄС, а потім зовнішні кордони.

Масові зібрання рекомендується дозволяти також поетапно і відповідно до наступної послідовності: школи та університети (з різними годинами для обіду, посиленим прибиранням, меншими аудиторіями, підвищеною роллю електронного навчання, тощо); роздрібна торгівля (можливо, з обмеженими годинами робота, лімітованою кількістю людей в приміщенні, тощо); ресторани, кафе (можливо, з обмеженими годинами робота, лімітованою кількістю людей в приміщенні, тощо); масові збори (наприклад, фестивалі, концерти тощо).

Але перед початком ослаблення в ЄС рекомендують гармонізувати методики тестування в різних країнах, нарощувати потенціал для широкої діагностики COVID-19 за допомогою пунктів первинної медичної допомоги, запропонувати передумови, в яких можна використовувати мобільні додатки для відслідковування інфікованих контактів з повагою до персональних даних, а також забезпечити пакети для швидкої самодіагностики, при умові попередньої валідації надійності. 

Центр економічної стратегії промоніторив новини різних країн та підготував огляд послаблюючих заходів, які зараз впроваджуються. В огляд потрапили політики Австрії, Данії, Люксембургу, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Словаччини, Хорватії та Чехії. 

Австрія

Як реагували:

З 16 березня Федеральний уряд Австрії поступово наклав обмеження на соціальне життя. За час карантину було проведено приблизно 160 000 тестувань.

Для планування подальших дій було проведено тестування 1500 випадкових австрійців для визначення приблизної кількості захворювань по країні. Результати виявили, що кількість хворих може перевищувати офіційну статистику майже вдвічі, а тому наразі хворими на Covid-19 є приблизно 0,33% країни. Уряд робить висновок про доцільність обмежувальних заходів та планує подальше послаблення. 

Послаблення карантину:

6 квітня Федеральний уряд заявив, що бізнес слід поступово відкривати після Великодніх свят.

З 20 квітня працюють: невеликі магазини (до 400м2), супермаркети, парки, федеральні сади, частково готелі та ресторани, але весь персонал має носити захисні маски. Частково відкрили невеликі підприємства, де робітники можуть працювати, дотримуючись умов дистанціювання.

Також з четверга, 23 квітня деякі громади Тіролю скасовують повний lockdown. Жителі цих територій практично не могли покинути свої будинки з 13 березня. 

З 1 травня: Австрія дозволить працювати ще частині закладів харчування та великим магазинам, ТЦ та перукарням (і подібним закладам). Однак, будуть працювати обмеження щодо кількості людей в закритих приміщеннях (не більше 1 людини на 20 м2).

Канцлер радить не сподіватись на зняття обмеження поїздок, і не планувати літню відпустку за кордоном. Всіх людей, що будуть в’їжджати на територію країни обов’язково тестуватимуть на Covid-19. Масові заходи залишатимуться під забороною ще довго.

З 15 травня: почнуть працювати решта ресторанів та кав’ярень, закриті музеї, держустанови, можливе відкриття церков та більшості підприємств і виробництв.

Школи вирішено поступово відкривати з 1 травня, а можливості догляду за дітьми в школах продовжують діяти. У секторі вищої освіти системи дистанційного навчання залишатимуться в силі протягом усього літнього семестру.

Планується провести тестування всіх жителів та працівників будинків для літніх людей (приблизно 130 000 людей).

Австрія планує спостерігати динаміку захворювання впродовж 10 днів та планувати подальші заходи карантину відповідно до цього. Але вже прийнято рішення про впровадження нових норм, які стосуватимуться гігієни, захисту обличчя та дистанціювання. Зокрема, відтепер в громадських місцях і громадському транспорті обов’язкове носіння масок.

Джерела:

Coronavirus: Live updates

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset 

Kanzler Kurz: Grenzöffnung zu Deutschland ist Ziel, Quarantäne-Ende in Ischgl – So kommt Österreich durch die Corona-Krise

Данія

Як реагували:

У Данії масовий спалах захворювань припав на 17 березня, коли число заражених наблизилось до 1000. Після цього країна ввела жорсткі карантинні заходи, але вже з 24 березня почала переглядати свою початкову політику реагування: щодня тестується від 500 до 1800 осіб, планується тестувати по 5000 на день, скасовують масові заходи впродовж усього літа, рівень смертності від вірусу – нижче 1%, очікується зниження ВВП на 3-6%.

Експерти вважають, що карантин дозволив Данії знизити зараження однієї людиною інших з 2,6 до 0,6. Прем’єр-міністр анонсує початок послаблення карантину після Великодня.

Послаблення карантину:

Данія взяла за основу “Дорожню карту” Європейської Комісії, і вже 15 квітня послабила карантин для молодших навчальних закладів (країна одна з перших у Європі закрила школи – 12 березня), але за умови відстані між партами у 2м. З 20 квітня почали працювати практично всі навчальні заклади, проте старші класи підуть в школу не раніше 10 травня.

З 15 квітня дозволили працівникам повертатись на роботу в офіси, за умов дотримання санітарних норм. Уряд також розробив ряд рекомендацій та норм для секторів, що можуть знову відкритись і для магазинів з тісним контактом з клієнтами. Окрім цього був затверджений план компенсацій для скасованих масштабних заходів. Тому вже з 20 квітня в країні запрацювали автошколи, перукарні та салони краси, та більшість секторів бізнесу. Тоді ж дозволили відкритись працівникам сфери послуг (психологам, приватним клінікам тощо). Проте підприємства, що бажають залишитися на карантині через ризик тісного контакту з клієнтами, можуть не відкриватись і отримувати державні субсидії, адже більшість схем компенсацій (включно зі безвідсотковим кредитом, відтермінуванням сплати податків тощо) продовжили мінімум до 8 червня.

Поступово, з 14 квітня, починається відкриття і розширення мережі роботи громадського транспорту, зокрема, збільшили кількість регулярних рейсів та обмежили допустиму кількість людей у транспорті. З 27 квітня мають запрацювати суди.

Щоправда масовий вихід з карантину супроводжується обмеженнями зібрань – наразі уряд прийняв рішення про заборону заходів з участю більше 10 людей до 10 травня, після цього буде заборонено збиратись більш ніж 500 особам, а масштабні заходи скасували до вересня 2020.

У громадських місцях і громадському транспорті обов’язкове носіння масок.

Джерела:

Coronavirus: Live updates

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset

Undgå visse rejser og drop tog i myldretiden: Her er myndighedernes corona-anbefalinger

2020 coronavirus pandemic in Denmark

Coronavirus: Denmark lets young children return to school

Іспанія

Як реагували:

Іспанія стала другою після Італії країною за швидкістю та масштабами розповсюдження коронавірусу. Зараз вона друга, після США, за кількістю хворих. З 14 березня в країні був оголошений надзвичайний стан, введений найсуворіший карантин, прийняті заходи для забезпечення соціального відставання, закриття закладів освіти та громадських закладів, заборона знаходитись на вулиці за окремими винятками, закриття кордонів тощо. Наразі в Іспанії одні з найсуворіших умов карантину та більше 190 000 хворих.

Послаблення карантину:

Планується “поступова нормалізація” в 2 етапи: перший етап – з початку червня до кінця липня, другий етап – до кінця 2020 року. Такі довготривалі обмеження потрібні для полегшення навантаження на медичних працівників. МІністерство охорони здоров’я розробило посібник з дезинфекції ручок та підлоги на об’єктах культури. 

Після Великодня, з 13 квітня уряд скасував окремі заходи, прописані у “сплячці економіки” (програма замороження іспанської економіки, введена у дію з березня 2020) та дозволив повернутись до роботи працівникам окремих промисловостей (будівництво, виробництво) з дотриманням соціального дистанціювання. Частина працівників вважають, що цих норм буде неможливо дотримуватись та бояться повертатись на роботу.

Окрім цього, уряд повідомив про дозвіл дітям виходити на вулицю з 27 квітня (вони не могли покидати домівки з 14 березня).

Загальний карантин планується продовжити карантин до 9 травня, проте будуть діяти окремі виключення. Експерти не рекомендують відкривати школи до осені. 

Джерела:

Coronavirus: Live updates

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset

2020 coronavirus pandemic in Spain

‘I don’t know why the heck we have to go back if there’s no way of staying apart’

EXPLAINED: What we know about Spain’s lockdown exit strategy

For the sake of the children: Is it time Spain loosened strict coronavirus lockdown rules?

Coronavirus in Spain: Workers might be glad to be back, but many are deeply worried

Los niños saldrán a la calle con las mismas restricciones que los adultos

Люксембург

Як реагували:

Люксембург запровадив значні карантинні обмеження від 16 березня, але зробив максимум для переведення життя в онлайн-формат не тільки для роботи і навчання, а  дозвілля та відпочинку. Зокрема, закриття шкіл (мінімум до 4 травня) та переформатування освіти у онлайн-формат, закриття, або переведення у режим онлайн підприємств, розробка культурних онлайн-заходів для населення (віртуальні концерти, екскурсії музеями через соцмережі тощо), організація будинками для літніх людей регулярних відеоконференцій з рідними. Зокрема, була створена електронна платформа для координації попиту і пропозиції засобів індивідуального захисту (18 квітня)

Послаблення карантину:

Станом на 20 квітня почали працювати будівництва та ферми, відкрились магазини для дому та саду. Також відкрили переробні заводи та пункти прийому відходів, бізнеси, що є виробниками, магазини обладнання тощо. Для розподілу масок для компаній 17 квітня воєнними був розроблений центр їх розподілу. Проте уряд заохочує людей за можливості залишитись працювати з дому.

Разом з тим, уряд зобов’язав громадян носити маски (для зручності вони будуть надсилатись поштою мешканцям країни) у транспорті та всіх громадських місцях. Співробітники громадського транспорту також зобов’язані носити маски.

Школи планують відкривати у декілька етапів: 4 травня за парти сядуть ті, хто має закінчувати навчання цього року; 11 травня почнеться навчання для середніх класів та музичних шкіл; а 25 травня дозволять піти в школу молодшим класам і знову відкриють дитячі садочки.

Джерела:

Coronavirus: Live updates

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset 

COVID-19-Pandemie zu Lëtzebuerg

De Coronavirus huet eist ëffentlecht Liewen op d’Kopp gehäit an de leschte Wochen.

Halleluja (Cohen) – Cello Octet Luxembourg

Stratégie de sortie: un scénario de levée progressive des mesures de confinement introduites pour faire face au Covid-19

Le ministère de l’Intérieur et le Syvicol organisent la distribution des masques à la population

Luxembourg Initiates First Phase of Easing of Lockdown Measures

Нідерланди

Як реагували:

З кінця березня в країні введено національний карантин, запроваджено соціальне дистанціювання, заборона зборів з 3х і більше людей, окремі заклади частково продовжують працювати, але з дотриманням норм карантину.

Послаблення карантину:

Уряд Нідерландів анонсував повне або часткове відкриття початкових шкіл та центрів догляду за дітьми з 11 травня, з 1 червня мають запрацювати середні школи, за умов дотримання дистанції між учнями. З 28 квітня уряд ослабить обмеження щодо групових занять спортом для дітей різних вікових категорій.

Проте більшість обмежень щодо підприємств продовжуватиме діяти принаймні до 1 травня. Підприємства та установи Нідерландів мають подати плани, щодо сприяння соціальному дистанціюванню. Вони зможуть знову працювати, якщо план буде затверджено Міністерством економічних справ. Малі компанії, магазини, ресторани, перукарні, кінотеатри та концертні зали, серед іншого, мають накреслити, як вони забезпечать працівникам та клієнтам безпечну відстань. Проте більшість закладів харчування та сфер обслуговування зможуть відкритись не раніше 20 травня.

У громадських місцях і громадському транспорті обов’язкове носіння масок

Джерела:

Coronavirus: Live updates

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset 

2020 coronavirus pandemic in the Netherlands

Lockdown tot 20 mei verlengd, kinderen vanaf 11 mei helft van tijd naar school

Dit was het belangrijkste coronanieuws van woensdag 15 april

Німеччина

Як реагували:

У Німеччині спостерігається один з найнижчих рівнів смертності від Covid-19 у Європі (4 352 смерті проти 141 400 хворих і 76 703 тих, що одужали). Вивезення медичних засобів захисту (дихальні маски, рукавички, захисні костюми тощо) за кордон заборонено, введено обмеження руху в окремих регіонах, закриття ресторанів та перукарень, але парки та зони відпочинку все ще працюють, компанії реєструють роботу на короткий час. 

Уряд запроваджує комендантську годину, рекомендує обмежувати контакти і носити маски та рукавички, розробляє додатки, та прилади, що допомагають слідкувати за здоров’ям.

Послаблення карантину: 

Планується поступовий вихід 

В Німеччині останніми днями вирують масштабні дебати в уряді та серед представників федеративних земель, з приводу послаблення карантину. Зокрема, критикуються рішення окремих регіонів про відкриття тогрових центрів та зоопарків. 

Обмеження контактів, вимоги дистанціювання та рекомендації утриматись від закордонних поїздок продовжують діяти щонайменше до 3 травня. Ряд федеративних земель прийняло рішення про обов’язкове носіння масок в громадських місцях і транспорті з 27/29 квітня. По всій території країни продовжили обмеження на пересування більше 2х людей, що не є членами родини.

20 квітня в країні відкрили магазини площею до 800м2 та всі авто- і велосалони, разом із книжковими магазинами, за умов дистанціювання. Ресторани, бари, культурно-розважальні центри поки що залишаються закритими. У громадських місцях і громадському транспорті наполегливо рекомендується носіння масок.

З 4 травня можуть розпочати роботу перукарні та подібні заклади, до цього ж часу діятиме прикордонний контроль з усіма країнами, окрім Бельгії та Нідерландів. 

Також відкриють навчальні заклади, але старші класи пішли в школу вже з цього тижня для складання випускних іспитів. Дитсадки поки що залишатимуться закритими, але з 15 квітня уряд розширить соціальну допомогу по догляду за дітьми та підвищить заходи безпеки по догляду за літніми людьми.

Ангела Меркель наголошує на неможливості швидкого розморожування економіки, адже, за її словами, ризики все ще дуже високі.

Джерела:

Ausnahmezustand als neue Normalität

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset 

Coronavirus: Germany slowly eases lockdown measures

RKI: Corona-Todesrate steigt seit Tagen – Ansteckungszahl wird kritisch

Польща

Як реагували:

З 1 квітня уряд Польщі видав нові положення, щодо карантину, які передбачають: заборону на самостійне пересування особам до 18 років, закриття парків, бульварів, пляжів, закриття перукарень і подібних закладів. Магазини, ринки, торгові точки, пошта і пункти надання послуг мають забезпечити дистанціювання – 3 особи перед касою або місцем оплати. З 2 квітня можна здійснювати покупки тільки в одноразових рукавичках, з 10:00 до 12:00 години магазини і пункти надання послуг (крім заправок) обслуговуватимуть лише осіб старше 65 років. Як і раніше забороняється покидати дім без вагомих причин.

Послаблення карантину:

10 квітня Польща оголосила про розробку власних тестів і планує протестувати 150 000 людей, станом на 21 квітня оголосили про випуск пілотної версії тестів..

Послаблення карантину відбулось 20 квітня. Дозволили гуляти в парках та лісах, але дитячі майданчики все ще закриті.

Магазинам дозволили відкритись, але за наступних умов: не більше 4х осіб в приміщеннях до 100 м2, та по 1 людині на 15 м2 у закладах з площею більше 100 м2. Ресторани, бари тощо поки залишаються закритими.

Разом із тим, уряд дозволив самостійне пересування по вулиці дітям від 13 років, але школи поки не планують відкривати.

Подальші полегшення можливі при зменшенні захворюваності до 600 випадків на день.

Джерела:

Coronavirus: Live updates

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset

Koronawirus. Zmiany w ograniczeniach od 20 kwietnia. Nie tylko parki i lasy

RAPORT: PANDEMIA KORONAWIRUSA: Lekarze ostrzegają: Covid-19 może prowadzić do udarów u osób w średnim wieku

Radomska Medicofarma produkuje polskie testy na koronawirusa. Powstała już seria pilotażowa

Francuski ekspert: Jeszcze nie czas na wychodzenie z kwarantanny

Словаччина 

Як реагували:

Від початку виявлення перших випадків захворювання уряд Словаччини  створив кризовий штаб для реагування на подальший розвиток подій та запроваджує карантин. Він запровадив закриття всіх типів шкіл, підприємств, що не є критично важливими, запровадження прикордонного контролю, заборона в’їзду іноземцям без права проживання чи роботи в Словаччині, обов’язковий домашній карантин для тих, хто повернувся (окрім вагітних, людей з важкими хворобами або обмеженими можливостями).

Окрім цього обов’язкове закриття церков, навіть під час свят (священики можуть ходити приватно, щоб відсвяткувати церковні церемонії, а також забезпечити Інтернет-трансляцію для людей), закриття аеропортів, заборона соціальних і культурних заходів, закриття громадських закладів, парків розваг та інших подібних об’єктів. Затверджено обов’язкове носіння масок, соціальне дистанціювання в 2 м, спеціальні години для обслуговування людей похилого віку (з 9 до 12).

Надзвичайний стан введено на час Великодня з півночі 8 квітня до 13 квітня 23:59.

Окремо розроблений план дій щодо ромських спільнот.

Послаблення карантину:

З 30 березня відбулось відкриття невеликих підприємств, де можливе дотримання карантинних умов. Муніципалітет може використовувати дані про місцезнаходження людей, надані мобільними операторами в умовах кризи. Словаччина також веде активну кампанію для спростування міфів про Covid-19.

З середи 22 квітня працюють наступні заклади:

  • магазини та сфери послуг площею до 300 м2,
  • заклади громадського харчування за умови розрахунку через вікно,
  • спортивні майданчики без спільних роздягалень та санвузлів,
  • зовнішні ринки та автосалони, включаючи ринки вживаних авто.

Джерела:

Coronavirus: Live updates

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset

Kde hľadať informácie?

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 na Slovensku

Хорватія

З 27 квітня стартує перша фаза виходу з карантину: відновлюють роботу всі магазини, крім торгових центрів, починає працювати міський громадський транспорт, приміський транспорт та експрес-лінії для перевезення на острови, відкриють ряд підприємств сфери послуг, за винятком тих, які передбачають тісний контакт з клієнтами, а також відкриють бібліотеки, галереї, музеї.

Поновлюються тренування спортсменів першої та другої категорії в окремих спортивних та старших командах, які виступають в змаганнях найвищого рівня. Планується проводити державні іспити для пріоритетних груп студентів.

Друга фаза стартує 4 травня. Вона передбачає відновлення повноцінного функціонування системи охорони здоров’я, відкриття перукарень, салонів краси та інших підприємств сфери послуг, що передбачають тісний контакт з клієнтами – але з заходами безпеки.

Третій етап запланований на 11 травня: дозволять збори за участю до десяти осіб з дотриманням дистанції, відкриття торгових центрів, дошкільних установ й початкової школи – але з заходами безпеки. Також буде відновлено навчання в малих групах у закладах вищої освіти, почне працювати транспорт між муніципалітетами та буде відкрите внутрішнє повітряне сполучення. Крім того, відкриються заклади громадського харчування, але з обслуговуванням виключно на відкритих майданчиках і з вимогою дотримуватися спеціальних заходів безпеки.

Відкриють доступ до національних природних парків.

Джерело: «Ситуація під контролем». Хорватія 27 квітня почне поступово послаблювати карантин — прем’єр

Чехія

Як реагували:

Чехія одна з перших у Європі запровадила карантин та практично одразу оголосила надзвичайну ситуацію: закриття практично всіх магазинів, крім критично важливих, супермаркети з 8 до 10 обслуговують лише літніх людей та інвалідів, дистанціювання, закриття кордонів з 31 березня, обмежені перельоти тільки в 2х аеропортах, держустанови працюють 3 години 2 дні на тиждень.

Послаблення карантину:

З 20 квітня почалось поступове повернення чехів до нормального життя. Планується розблокування країни в декілька етапів, за умови контрольованого поширення хвороби. Найдовше продовжуватимуть діяти обмеження, пов’язані з гігієною, пересуванням та масками. Мінімум до кінця квітня заборона на вільне пересування.

З 24 квітня громадянам і постійно проживають в Чехії іноземцям дозволено вільний виїзд з країни (з подальшим поверненням), тобто наявність поважних причин для цього більше не потрібно. Після повернення людина повинна буде або показати негативний аналіз на коронавірус, або 14 днів провести в домашньому карантині.

Перша та друга хвилі (20 і 27 квітня відповідно) передбачають відкриття промислових заводів, ферм, авторинків та автосалонів, пізніше підприємств роздрібної торгівлі та сфер обслуговування площею до 200м2, дозволено заняття на вулиці професійним спортсменам, проведення весіль (до 10 осіб). Частково відновлюється навчання в університетах для випускних курсів (для складання іспитів та захисту наукових робіт). Очікується відкриття магазинів площею до 2500 квадратних метрів, які не розташовані в торгових центрах, відкритих майданчиків, зоопарків, ботанічних садів, фітнес-центрів, спортзалів, автошкіл тощо.

Під час третьої та четвертої хвилі (11 і 25 травня) буде дозволено – магазини площею понад 2500 квадратних метрів, розташовані поза ТЦ. Навчання у школах поступово відновлять, але регулюватимуть індивідуально (буде можливість поєднувати онлайн і офлайн навчання), молодші класи почнуть навчання у групах не більше 15 осіб, а з 1 червня проведуть випускні іспити в школах. Також з 25 травня буде дозволено групові заняття до 5 осіб у художніх та мовних школах. Очікується поступове відкриття ресторанів і готелів. Тоді ж відкриють внутрішні експозиції в замках і палацах, дозволять проведення культурно-мистецьких заходів – щоправда, які обмеження щодо кількості учасників не уточнюється. Дозволять весілля без обмеження числа гостей при дотриманні гігієнічних умов,, рекреаційні акції для дітей до 15 років, деякі заходи в туристичній сфері, роботу тих служб таксі, які поки не могли функціонувати (типу Uber).

Перетин кордону

Заборона на поїздки продовжуватиме діяти щонайменше до червня, і навіть у цьому випадку, дозволятимуть їздити тільки у ті країни, де ситуація краща або подібна до чеської. 

Виняток: з 14 квітня можна виїжджати з країни в обґрунтованих випадках – на роботу або для відвідування родичів.

Джерела:

Coronavirus: Live updates

CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER

The #COVID19 Government Measures Dataset

Chytrá karanténa bude od pondělí všude, testovat se budou i lidé bez příznaků

Vojtěch má tým pro uvolnění karantény. Bez Prymuly

Vojtěch má tým pro uvolnění karantény. Bez Prymuly

Přehledně: Jak vláda postupně rozvolní přísnou karanténu.

Чехия снимет карантин в ускоренном режиме

Важно: Чехия разрешила жителям выезжать из страны, в том числе в отпуск

Це вже другий огляд, який робить ЦЕС, в минулий раз ми промоніторили заходи, які впроваджувалися у країнах-сусідах України, Грузії, країнах Балтики, Німеччині, Італії, Франції, а також США та Китаю. 

X