fbpx

Скільки Донецька та Луганська області втратили через збройний конфлікт з РФ?

19 Лютого 2021
Поділитись
Пресреліз втрати Донецької та Луганської областей Завантажити Пресреліз втрати Донецької та Луганської областей (140.19 KB)

Через збройну агресію РФ на сході України постраждали усі регіони, але економіка Донецької та Луганської областей постраждала найбільше. Через втрату територій, людей та активів, розрив ланцюжків вартості та міграцію населення ці області не просто скоротили регіональний продукт у порівнянні із мирними часами, але суттєво відстали від решти областей України. Ми визначили нижню межу оцінки втрат регіону внаслідок агресії у розмірі більше 50 млрд дол. США за 2014-2018 роки або 13,5 млрд дол. США лише у 2018 році.

Розрахунки були зроблені в межах проєкту «Підтримка Стратегії трансформації економіки Донбасу», який фінансується посольством Великої Британії в рамках Фонду ефективного урядування.

Щоб відповісти на це питання, ми порахували, наскільки міг би бути більшим валовий регіональний продукт (ВРП) в Донецькій та Луганській області, якби його динаміка співпадала із середньою по країні (в середньому інші регіони України росли в рік на 22% в гривневому еквіваленті за період 2013-2018 років; в доларовому виразі було падіння на 2% через девальвацію гривні).

Рисунок 1. Втрати Донецької та Луганської областей через збройну агресію РФ, млрд дол. США

Джерело: Держстат, розрахунки ЦЕС.

Примітки: задля відповідності ми не включили АР Крим та м. Севастополь в розрахунки середнього ВРП у 2013 році.

На графіку ми зобразили середній валовий регіональний продукт мирних регіонів України та окремо Донецької та Луганської областей. Дані подані у доларовому виразі, щоб прибрати вплив високої інфляції, що супроводжувала кризу. Якби річна зміна ВРП Донецької та Луганської областей була в середньому така ж, як у інших регіонах України, то валовий регіональний продукт цих двох областей разом у 2018 році становив би 595 млрд грн, а не 227 млрд грн, тобто втрати склали близько 367 млрд грн, або 13,5 млрд дол. США.

Всього за весь період з 2014 до 2018 регіон втратив близько 1,2 трлн грн, або, якщо перевести в долари за середньорічним курсом, то 51 млрд дол. США. Це близько 10% від ВВП, що Україна в цілому виробила з 2014 до 2018 року.

Ці розрахунки включають лише недовироблену додану вартість – вони не враховують втрати активів, що були зруйновані або зараз знаходяться на непідконтрольній Україні території, а також вплив економічної кризи, викликаної військовою агресією РФ, що привела до падіння економіки усіх регіонів. Тому справжні втрати є набагато вищими, і цифра у 1,2 трлн грн за 5 років (2014-2018 рр.) може вважатися лише нижньою межею.

X