Як уряд Німеччини підтримує економіку? Тези з презентації German Economic Team

18 Травня 2020
Поділитись
Презентація Завантажити Презентація (738.81 KB)

Рикардо Джучі, керівник групи German Economic Team, та Роберт Кіршнер, заступник керівника групи German Economic Team, 15 травня презентували своє дослідження “Заходи німецького федерального уряду для підтримки бізнесу під час коронакризи”. 

В рамках презентації вони розказали про умови отримання доплати працівникам, які працюють короткий робочий день, про позики для компаній, про гранти для приватних підприємців, про соціальне забезпечення домогосподарств та про фонд економічної стабілізації.

Нижче ви можете ознайомитися з відео презентації та основними тезами доповіді.

Доплати працівникам за скорочений робочий день

Найбільш важливим для німецького ринку праці стало впровадження державних доплат за неповний день роботи. У багатьох країнах у вас є дві можливості: ви зберігаєте працівника, а потім повинні платити зарплату, але у вас немає на це грошей, або ви звільняєте людину. У Німеччині є тимчасова допомога тим, хто працює неповний робочий день. 

Якщо подивитися на ситуацію з точки зору компанії, яка вражена кризою, то вам потрібно вирішити, що ви робите зі співробітниками. Наприклад, компанія вирішує, що команда буде працювати на 50%. Тоді роботодавець буде платити тільки ці 50% заробітної плати, таким чином знижуючи фінансовий тягар. Решту оплачує держава, але не повністю, а тільки 60% чистої суми, яку отримує працівник. Отже, в кінці кінців, роботодавець зберігає свій штат, а співробітник отримує близько 80% від старої чистої заробітної плати, коштуючи дешевше своїй компанії”,  — пояснює Рікардо Джучі, керівник German Economic Team. 

Цей інструмент існував ще до кризи, але зараз доступ до нього спростили, завдяки чому змогли подати заявки понад 10 мільйонів працівників, це приблизно 30% від загальної зайнятості. Завдяки цим виплатам безробіття у квітні зросло з 5% лише до 5,8%.

До 15 тисяч євро безповоротна грошова допомога мікропідприємствам та фрілансерам

Фрілансерів та мікропідприємства (компанії, що мають до 10 працівників) німецький уряд вирішив підтримати не кредитами, а грантами. Тобто допомогою, яку не доведеться повертати. Компанії до п’яти працівників отримують 9000 євро на три місяці. Для компаній до 10 працівників ця сума зростає до 15 000 євро. Подача на ці гранти достатньо проста та відбувається онлайн. 

“Ми чули від колег чи людей по сусідству, принаймні в Берліні, що люди отримали гроші дуже швидко. Два-три дні очікування і гроші були на рахунку”,  — коментує Рікардо Джучі. 

На цей вид допомоги було отримано 1,4 мільйона заявок і розподілено 10 мільярдів євро. А загалом уряд виділив до 50 мільярдів євро, тож для цієї цільової групи є достатньо грошей. 

Німецький банк розвитку надає гарантії банкам, які кредитують бізнес

Для підтримки бізнесу в Німеччині діє дворівнева система. Німецький банк розвитку KfW не надає позики бізнесу, а забезпечує гарантії під них банкам. Комерційний банк, в свою чергу, надає позику приватним компаніям.

Серед всіх інструментів найбільш популярні та відомі миттєві позики (до 800 тисяч євро). В рамках цієї програми кредити видають швидко — банку не потрібно оцінювати ризик, оскільки KfW бере на себе його повністю. Хоча така практика ефективна і працює належним чином, це створює ризик для бюджету, оскільки ці гроші можуть бути втрачені. Варто зазначити, що ця програма не з’явилася відразу, спочатку в Німеччині діяли часткові гарантії. Але навіть при 10% банки затримували видачу позик, вимагаючи повну кредитну перевірку. Тому це результат еволюції державної політики. 

Позики до 1 мільйона євро видаються при 80-90% гарантій від KfW, до 3 мільйона потребують додаткових перевірок зі сторони банку, а до 10 — проходять спрощену перевірку від KfW. 

Також німецький уряд пропонує спеціальну програму від 25 мільйонів євро. В цьому випадку компанія отримує кредит та 80% гарантій від KfW в рамках синдикованого кредитування. 

Через цю програму Adidas отримав кредит у 3 мільярди євро (при 80% гарантій KfW), Puma отримала 900 мільйонів, а сервіс з оренди машин Sixt 1,5 мільярдів (при 70% гарантій KfW).

На даний момент, вже надано 33 мільярди євро позик з гарантіями KfW. Як вони розподілені можна подивитися по графіку від German Economic Team. 

Стабілізаційний фонд допомагає уникнути поглинання німецьких компаній іноземними

Фонд економічної стабілізації має 100 мільярдів євро на викуп акцій компаній, 400 мільярдів євро на гарантії для дуже великих компаній, а також 100 мільярдів для рефінансування програм KfW. Наприклад, компанія Lufthansa зараз веде перемовини, щоб отримати 9 мільярдів євро з цього фонду, частково в якості гарантій, частково акціями. 

“Функція цього фонду полягає у тому, щоб уникнути банкрутства компаній, а також уникнути поглинання компаніями з інших країн. Деякі країни вже зараз перебувають у набагато кращому становищі і досить сильні у фінансовому плані. Німеччина не хоче, щоб деякі іноземні компанії перекупили половину німецької економіки чи щось подібне”,  — пояснює Рікардо Джучі. 

Гарантії страхування експорту у розвинуті країни 

В Німеччині існує програма державних гарантій страхування для експортерів. Вона необхідна для того, щоб підтримати експортерів, якщо ризик недостатньо покривається приватними страховиками. Хоча зазвичай ця програма діє тільки для експорту до країн, що розвиваються, уряд розширив її на інші країни ЄС та окремих країн-членів ОЕСР для короткострокових платежів (до 24 місяців). Задля підтримки ланцюгів постачання німецький уряд гарантував виплату страховиками до 30 млрд. євро до 2020 року. 

Важливо підтримати стартапи в кризу, адже саме вони стимулюють німецьке економічне зростання

Також для німецького уряду було важливо підтримати стартапи, які є дуже динамічною частиною економіки, яка рухає вперед економічне зростання. Тому уряд виділив 2 мільярдами євро на співінвестування разом з венчурними інвесторами в рамках програми Corona Matching Facility.

Ідея уряду полягає в тому, що якщо венчурний фонд надає, скажімо, 1 мільйон для стартапу, вони вкладають ще один мільйон, і стають співвласником. Таким чином, вся оцінка ризику та можливостей робиться венчурним фондом, який в цьому розбирається, а уряд просто подвоює суму. 

Крім цього, розглядається можливість надання інвестицій стартапам без венчурного капіталу. Але в цьому випадку гроші повинні надаватися у тісній співпраці з агенціями розвитку, такими як органи регіонального розвитку. При цьому ризик розподілятиметься між федеральним урядом, місцевими органами самоврядування та можливим приватним інвестором. 

Відтермінування оголошень про неплатоспроможність

Як правило, в Німеччині, якщо ви керуєте компанією і знаєте, що у вас заборгованість, вам доведеться оголосити про банкрутство протягом трьох тижнів. І якщо ви цього не зробите, це злочин. Але через кризу уряд дозволив компаніям відкласти оголошення про банкрутство до кінця вересня. Таким чином, якщо заборгованість не занадто велика, то компанія не зобов’язана зараз оголошувати про неплатоспроможність.

З одного боку, це означає, що ви можете продавати продукцію компанії, яка є неплатоспроможною, що створює певні ризики. Але з іншого боку, таким чином уряд попередив десятки тисяч оголошень про неплатоспроможність без додаткових витрат з бюджету. 

Основна ідея програм німецького уряду полягає в тому, щоб швидко запропонувати дієві інструменти, які допомагають компаніям не збанкрутіти. Це допоможе Німеччині отримати модель відновлення економіки V-форми, коли економічна активність швидко поновить свої об’єми. В таблицях German Economic Team нижче ви можете побачити всі програми, які запровадив уряд Німеччини та їх розміри.

X