Послаблення карантину: що слід зробити в першу чергу?

23 Квітня 2020
Поділитись

Оригінал на Ліга.Бізнес

Коментарі Гліба Вишлінського на онлайн-марафоні від KSE з публічних zoom-конференцій “Економічний тиждень”.

У світі існує три карантинних режими. Жовтий – превентивні заходи, червоний – локальна ізоляція, чорний – максимальна ізоляція та обмеження активностей. У залежності від режиму уряди розробляють карантинні ослаблення.

Зараз Україна перебуває у червоному режимі. Експерти Центру економічної стратегії склали список карантинних послаблень, які позитивно вплинуть на соціальну економічну ситуацію у період пандемії коронавірусу.

По-перше, потрібно відновити роботу громадського транспорту, для мінімізації ризиків зараження дотримуватися масочного режиму у транспорті, змінити режим його робити, в метро заходити по перепустках. По-друге, треба відновити роботу початкової школи та дитячих садочків, бо це – істотне обмеження для роботи батьків. Їх закривають тільки у чорному режимі. По-третє, у червоному режимі можна зняти обмеження з торгівлі непродовольчими товарами.

Уряд говорить про створення 1 млн нових робочих місць, але я не розумію, як це буде реалізовано в нових умовах. Можливо будуть створювати штучний попит на робочу силу через інфраструктурні проекти. Але якщо ми не знайдемо джерел запозичень для фінансування дефіциту бюджету, то навряд чи держава зможе створити таку кількість робочих місць.

Якщо буде позитивний сценарій захворюваності, відновлення попиту на робочу силу можна очікувати з 3 кварталу 2020 року.

X