fbpx

Незалежність в цифрах. Як змінилася економіка України за 30 років

25 Серпня 2021
Поділитись

За словами економіста ЦЕС Богдана Прохорова, очевидно, що середній рівень життя на початку 90-х непорівнянний з нинішнім, оскільки ключовим є питання: що можна купити на певну зарплату.

“І якщо можна було порівняти країни між собою станом на 1991 рік, то порівнювати купівельну спроможність тоді і зараз не зовсім коректно – тому що змінився набір товарів і послуг, які купують люди. Також є такий аспект як наявність доступу до товару – його складно виміряти, але очевидно, що зараз не потрібно місяцями або роками чекати в черзі, щоб купити автомобіль або меблі”, – додав експерт.

Крім того статистика на початку 1990-х років спиралася на планову структуру економіки з регульованими цінами. Так що вона цілком може бути недостовірна і навіть спотворена. “Всі показники розраховувалися на основі встановлених державою цін, ринкових цін близьких до справедливих в СРСР не існувало”, – уточнив Прохоров.

Стартові позиції України і країн “радянського блоку” були приблизно однакові.

“Якщо рахувати в доларах США за поточним курсом, в 1991 році ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності дещо перевищував середній рівень для країн Центральної Європи – але з того часу в Польщі, Угорщині, Чехії ВВП на душу населення виріс в 3,5-6 разів”, – констатував він.

Повний матеріал читайте на РБК-Україна.

X