Якими будуть наслідки знецінення гривні для української економіки?

27 Липня 2020
Поділитись

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський каже, що падіння гривні було реакцією на заяви політиків, які почалися ще в середині червня, тоді як реальних передумов для інфляції та девальвації гривні немає.

“Ми спочатку почули від керівника фінансового комітету Верховної ради Данила Гетьманцева заяву, що нам потрібна більша інфляція і девальвація гривні. Потім про це почали говорити й на вищому рівні— президент Зеленський сказав, що в бюджеті закладено середньорічний курс 30 гривень за долар, і, відповідно, ніяк не вдається назбирати необхідну кількість бюджетних доходів. У результаті, це стало дуже сильним сигналом, починаючи від кожного простого українця до іноземців, які є власниками українських державних облігацій в гривнях, що потрібно з гривні виходити та купувати іноземну валюту, адже влада показує політичну волю знецінювати гривню. Це наклалося на заяву про відставку Якова Смолія (ексголови НБУ — ред.) через політичний тиск”, — заявив Гліб Вишлінський в ефірі Українського радіо.

За його словами, ця сукупність чинників дала сигнал, що, на думку політиків, для країни потрібно мати слабку валюту, роздавати дешеві гроші, девальвувати гривню, щоб дати кращі умови для експортерів і мати вищі темпи інфляції.

“Це призвело до того, що всі почали купувати долари. На щастя, під кінець цього робочого тижня та на вихідні ми побачили, що гривня почала потроху відновлювати свої позиції, щонайменше, від психологічного рубежу у 28 гривень вона відступила”, — додав експерт.

Вишлінський підкреслив, що курс має бути гнучким і реагувати на попит та пропозицію на валюту.

“Зазвичай політики реагували на те, що українці загалом хочуть, щоб гривня була сильнішою, щоб їх зарплати в доларах були вищими і ціни зростали якнайповільніше. Але чомусь ця влада вирішила, що українці хочуть дорожчого долара і дешевшої гривні. Як мені здається, це помилка не лише економічна, а й політична. Фактично, людям намагаються нав’язати те, що 90% з них вважають хибним”, — додає експерт.

Він зазначив, що із політикою знецінення гривні ускладниться збереження макроекономічної стабільності та продовження співпраці із міжнародними партнерами, на які, за словами нового очільника Національного банку Кирила Шевченка, орієнтується НБУ. Вишлінський додав, що “гривня має знецінюватися лише в тій ситуації, коли дійсно в тривалій перспективі є більший попит на іноземну валюту, ніж пропозиція”.

X