fbpx

Кредитів під 5-7-9% видали немало, а ось іпотека під 7% — поки “буксує”

9 Листопада 2021
Поділитись

Державна кредитна програма “5-7-9%” стартувала в лютому 2020 року. Станом на зараз підприємці отримали 25,8 тис. кредитів на 68,3 млрд грн. Із загальної суми 8,26 млрд грн пішли на інвестиційні цілі, 37,93 млрд грн — на антикризові кредити, 22,14 млрд грн — на рефінансування попередньо отриманих кредитів

Еспресо розпитало економічних експертів, чи ефективні ці державні кредитні програми.  Ось що розповів виконавчий директор ЦЕС Гліб Вишлінський.

Сама по собі ідея субсидування частини відсоткової ставки є непоганою. Так свого часу у 2000-х роках дали поштовх зростанню в агросекторі. Тому що кредити видають комерційні банки, їх багато, вони конкурують і не зацікавлені видавати кредити, які не будуть повертатися. Це набагато краще, ніж механізми якогось цільового кредитування, якого часто вимагають для пріоритетних галузей економіки.

Це розумна політика, потрібно просто дивитися на дизайн кожної конкретної кредитної програми — наскільки він запобігає нецільовому використанню і наскільки Україна може собі його дозволити. Оскільки субсидіювання відсоткової ставки — воно ж не йде нізвідки, воно йде з бюджетних коштів. Відповідно, ми маємо вирішувати, чи хочемо скеровувати гроші насамперед на це, чи є інші бюджетні витрати.

Загальний обсяг виданих кредитів “5-7-9%” — 68 млрд грн, це вже суттєва частка кредитування.

На першому етапі в рамках програми “Доступні кредити 5-7-9%” було дуже багато рефінансування тих кредитів, які вже були видані на звичайних умовах хорошим позичальникам, зокрема, в агросекторі. Тобто для них держава компенсувала частину відсоткової ставки.

Відтоді на простіших умовах почали видавати антикризові кредити на поповнення обігових коштів. Вони мали забезпечити дешевше фінансування ширшого кола позичальників. Тобто тих, які раніше не мали кредитного навантаження.

Щодо державної програми “Доступна іпотека 7%” — там загалом менше 1 млрд грн. Тобто це не той обсяг програми, який би на щось серйозно вплинув.

Ми могли б згадати період 2005-2007 років, коли активно іпотечні кредити видавалися. Тоді кожне відділення великого банку з іноземним капіталом щодня оформлювало іпотечний кредит. А відділень було кілька тисяч. Тобто різниця — два порядка.

Навіть якщо порівнювати обсяги із програмою “Доступні кредити 5-7-9%”: 68 млрд до 800 млн по іпотеці, це майже у сто разів менше.

Слід звернути увагу на досить обмежене коло потенційних клієнтів за цією програмою. Тобто фактично дуже велика частка на ринку нерухомості не покривається вимогами цієї програми. Тому що там є обмеження за вартістю квартири, за рівнем доходів. Багато людей, які купують нерухомість, не можуть використати цю програму, бо не підпадають під її вимоги. Фактично, вона працює для найбіднішого прошарку покупців нерухомості. А частка цього прошарку не є настільки великою, щоб можна було силами цієї програми оживити ринок нерухомості.

Повний матеріал читайте на Еспресо.

X