«Нанесення шкоди бізнесу при розслідуваннях економічних злочинів неприпустиме» – експерти

9 липня 2018 р., Київ | Круглий стіл

logos 0304

Одним із найважливіших чинників для розбудови економічно спроможної країни є якісне державне управління, що базується на принципах правовладдя та економічної свободи.

Про це йшлося сьогодні на круглому столі, присвяченому дослідженню наявних проблем у боротьбі із економічними злочинами.

У ході круглого столу Центр економічної стратегії представив економічний погляд на реформу силових органів. Дослідження підтвердило: бізнес відчуває силовий тиск правоохоронних органів, що негативно впливає на економічні показники країни загалом. Зокрема, тиск правоохоронних органів не дає у повному обсязі залучати прямі іноземні інвестиції, які у свою чергу впливають на темпи економічного зростання. Наразі рівень прямих іноземних інвестицій в Україні є найнижчим у порівнянні до інших країн Європи.

«Опитані у ході дослідження експерти рекомендують позбавити СБУ повноважень щодо досудового розслідування у вказаних вище сферах. Також рекомендують створити єдиний орган з чітко визначеними повноваженнями та підслідністю щодо розслідування злочинів у економічній, фінансовій та податковій сферах», – прокоментував результати дослідження заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

Круглий стіл зі вступними промовами відкрили Пітер Бах, керівник Апарату Консультативної місії Європейського Союзу, Тарас Качка стратегічний радник Міжнародного фонду Відродження та виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Спікери погодились, що силовий вплив є значною перешкодою для вільного ведення бізнесу. Необхідно викорінювати положення законодавства України, які створюють потенційні можливості для нанесення шкоди компаніям. Відтак, функції розслідування економічних злочинів має виконувати окрема спеціально створена нова аналітична служба.

Ключовим спікером круглого столу виступив Ґергарт Баум, екс-міністр внутрішніх справ ФРН. Він розповів про досвід Німеччини та ЄС у реформуванні силових органів та розподілу функцій між «таємними» органами та органами, що розслідують «звичайні» злочини.
«Таємні служби мають збирати інформацію та забезпечувати безпеку держави. Вони також відповідають за боротьбу з тероризмом. Тому «звичайні» злочини, як-то економічні, мають розслідувати інші органи загального підпорядкування. Відтак, моя рекомендація – змінювати існуючу в Україні систему. І на цьому шляху велике значення має прозорість та громадський контроль, адже громадськість для цього має чинити тиск», – наголосив Ґергарт Баум під час свого виступу.

Аналіз української проблематики та можливі шляхи вирішення представив народний депутат Сергій Лещенко. Він наголосив, що реформа СБУ є одним із найважливіших чинників вступу нашої країни до НАТО. «СБУ має займатися своїм прямим мандатом, а не розслідуваннями корупційних злочинів або економічних злочинів. СБУ – служба таємна. І неприпустимою є ситуація, коли у країні триває війна, а ресурс СБУ витрачається в пусту», – підкреслив народний депутат.

Шляхи вирішення ситуації, що склалась, окреслив народний депутат Мустафа Найєм. «Нормальною є практика, коли економічними злочинами займається орган аналітичного характеру, без повноважень оперативного розслідування. І ми пропонуємо створити єдиний цивільний орган, який займатиметься саме економічними злочинами. Подібний орган має підпорядковуватись напряму Міністерству економічного розвитку та торгівлі чи Міністерству фінансів України. Наразі розроблено такий законопроект, є реальна концепція; запрацювати подібний орган може за півтора роки», – надав пропозиції щодо можливих рішень народний депутат.

Продовжили дискусію представники бізнесу, які мали досвід силового тиску на їх компанії. Зокрема, засновник Youcontrol Сергій Мільман наголосив на необхідності запровадження персональної відповідальності для «силовиків» за тиск.«Досвід YouControl доводить: потрібна персональна відповідальність правоохоронців за мародерські дії по відношенню до бізнесу. Головне сьогодні – суспільству контролювати справи стосовно правоохоронців помічених у мародерстві і тоді стане менше подібних випадків», – зауважив засновник Youcontrol Сергій Мільман.

Низка представників українського бізнесу, які також виступили із позиціями та коментарями, були єдині у наступному – силовий тиск правоохоронних органів завдає збитків бізнесу, що є неприпустимим у правовій, економічно вільній державі.

Відеозапис заходу буде доступний у соціальних мережах Центру економічної стратегії та на сторінці дослідження на сайті ЦЕС вже найближчим часом.

Захід відбувся за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу.

Ознайомитись із презентацією.

Назад до розділу "Події"
Файли для завантаження
штрих

Контактна особа

штрих

Форма реєстрації для участі

штрих

Усі поля обов'язкові для заповнення