[прес-реліз] Чи є українці вразливі до популізму та що з цим робити?

23 Травня 2019
Поділитись
лого

У вівторок 21 травня у Перемога Space відбулася публічна дискусія з економістом Центру економічної стратегії Дарією Михайлишиною та економістом Vox Ukraine Віталієм Проценком про причини популізму в Україні та світі та що з цим робити. Модератором дискусії виступив заступник директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

«Проблема з популізмом в Україні набула загрозливих масштабів. В середньому 84% вважають популістські пропозиції позитивними для свого добробуту, а 59% підтримують та вважають їх реалістичними», – зазначила Дарія Михайлішина, автор дослідження популізму. «Тим не менш, дані говорять, що з популізмом можна боротися. Якщо людям пропонувати альтернативи до популістської політики підтримка популізму падає в середньому з 84% до 54%, а в деяких випадках – з 87% до 23%».

«Найбільшу підтримку популістські обіцянки отримують від людей з меншим рівнем доходу, людей, які проживають у невеликих містах та селах, тобто найбільш економічно незахищених та вразливих до стресів верств населення», – зазначила економіст ЦЕС. «Популізм — це, по-перше, прояв низького рівня критичного мислення, по-друге, це результат відчуття, що поточна державна політика не може вирішити проблем населення».

«Найпростіше боротися з популізмом на місцевому рівні. Тому що можна наявно продемонструвати різницю між ефективністю витрат на нову тротуарну плитку та створення нових робочих місць», —відмітив Дмитро Яблоновський, який є співавтором дослідження популізму Центром економічної стратегії. «Люди можуть скооперуватися та обговорити поточні проблеми, вирішити, що можна зробити самим, а що потрібно вимагати від політиків. На цьому рівні розмова здатна мати більш конкретну форму та наслідки для добробуту кожного», — зазначив експерт.

«Вирішення ключових проблем, які обурюють населення, допоможе знизити підтримку популістських закликів, тому що популізм живиться недовірою, обуренням людей, бажанням змістити еліту, яка себе дискредитувала. Гарний вплив на зменшення підтримки популізму має децентралізація»,— відмітив Віталій Проценко. «Довіра до влади на місцях зросла за останні роки і це хороший сигнал, тому що довіра це зростання конструктиву у суспільних відносинах. Децентралізація відкриває більше доступу до процесів і можливість бути залученими у політичні процеси простим громадянам».

Підтримка популізму залежить одразу від декількох чинників: що говорять та транслюють політики та медіа, як сприймають певні проблеми пересічні українці, наскільки ці проблеми впливають на їх добробут. Для того, щоб подолати популізм необхідна якісна просвітницька комунікація через ЗМІ, покращення якості шкільної освіти з наголосом на розвиток критичного мислення, більше публічних лекцій, дискусій, кампаній, які будуть пояснювати, чому популізм шкідливий, навіщо проводяться ті, чи інші реформи, як вони працюють та який дадуть результат на противагу популістським пропозиціям.

Висновки економістів ЦЕС ґрунтувалися на результатах дослідження «Як українці ставляться до популістських реформ?», у якому представлений аналіз опитування 2000 респондентів, проведений міжнародною дослідницькою компанією Kantar TNS Ukraine на замовлення Центру економічної стратегії.

Захід відбувся за підтримки  Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку реалізовує Міжнародний фонд “Відродження” у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів за фінансової підтримки Embassy of Sweden in Kyiv

X