Чого чекають від приватизації держпідприємств в Одесі?

26 Липня 2018
Поділитись

logos priv

 

Приватизація державних підприємств дозволить залучити більш ефективного приватного власника, викорінити корупцію та розкрадання, підвищити заробітні плати. Однак, призведе до оптимізації штату.

1od

Про такі очікування від приватизації держпідприємств дізнався Центр економічної стратегії у ході вивчення думки працівників та не працівників державних підприємств, яка зокрема проводилася в Одесі та Южному. Результати опитування були презентовані 26 липня 2018 року в Одесі під час дискусії «Чи є в Одесі суспільний запит на чесну приватизацію?».

Учасники фокус груп в Одесі та Южному, як і в інших містах, вбачають низку ризиків від приватизації.  Але працівники держпідприємств менш схильні підтримувати стереотипні твердження (як-от щодо незацікавленості нового власника в розвитку підприємства, або ж приватизації з метою знищення конкурента).

Оскільки найбільшим підприємством для приватизації в області є Одеський припортовий завод, окрему увагу під час опитування приділено саме йому.

Зараз основною проблемою ОПЗ одесити називають борги, невідповідність штату поточному стану справ, стрімке зниження оціночної вартості. На думку одеситів, подальше відтягування приватизації не вигідно самому підприємству і колективу. Однак, доля підприємства після приватизації цілком залежить від нового власника. Одесити побоюються:  є вірогідність купівлі ОПЗ бізнесменом, який очікує короткострокових надприбутків і залишить лише перевалку вантажів, знищивши виробництво.

Для того, аби приватизація відбулась вигідно і для інвестора, і для трудового колективу, на думку співробітників, потрібно вжити низку запобіжників.  Одесити пропонують укладати з новим власником інвестиційний договір з чітким переліком зобов’язань і відповідальністю за їх порушення, як-то:

  • нерозділення підприємства;
  • стабільна робота;
  • прибутковість.

Опитані хотіли би мати узгоджений колективний договір та працюючу незалежну профспілку.

Для захисту прав та інтересів людей, які можуть втратити роботу після приватизації, одесити пропонують розглянути застосування додаткових умов приватизації: залишити державі «блокуючий» пакет акцій,  запровадити перехідний період перед зміною структури і скороченням, надати грошові компенсації звільненим.

«Прозора та чесна приватизація може стати джерелом інвестицій, зростання добробуту громадян, створення нових робочих місць, вона дозволить звільнити державні підприємства від корупції, підвищити ефективність цих підприємств та матиме позитивний соціальний ефект від їх продажу», – наголосив під час заходу заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

Як зазначив Дмитро Яблоновський, нещодавнє дослідження Центру підтвердило: лише стовідсоткова приватизація державних підприємств може здолати корупцію у них, оскільки приватизація долає саме джерело корупції – державну власність, а не бореться із її наслідками.

З повними результатами досліджень можна ознайомитись на сайті Центру економічної стратегії.

 

Довідково.

Дослідження сприйняття приватизації проведено в рамках проекту «Адвокація приватизації с фокусом на антикорупцію і регіональна активність в місцях розташування великих об’єктів» і виконується Центром економічної стратегії у співпраці з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Посилення коаліції РПР», який впроваджується за підтримки Європейського Союзу.

Метод дослідження: фокус-групи з працівниками і не працівниками підприємств з приватизаційного списку в найбільших містах (Запоріжжі, Києві, Одесі/Южному, Харкові).

Попереднє дослідження сприйняття приватизації Центр економічної стратегії провів у липні-вересні 2017 року в рамках проекту «Критичне мислення проти популізму». За його результатами, саме про приватизацію як одну із 5 головних реформ українці знали найменше – лише 53% респондентів.   

X