Регіональні особливості приватизації у Запоріжжі: політичні суперечності та екологія

25 Вересня 2018
Поділитись

logos priv

Від приватизації державних підприємств та їх часток у Запорізькій області працівники підприємств очікують підвищення ефективності, зменшення негативного екологічного впливу, гарантії модернізації обладнання, збереження робочих місць, виплати всіх боргів. Вони також бажають стабільної та високої оплати праці. На думку опитаних, такі умови приватизації зможе забезпечити стратегічний інвестор, відкритий та прозорий, який залишатиметься під контролем Антимонопольного комітету.

Про такі очікування від приватизації держпідприємств дізнався Центр економічної стратегії у ході вивчення думки працівників та не працівників державних підприємств та підприємств із часткою держави Запоріжжя. Результати опитування були презентовані 25 вересня 2018 року в Запоріжжі під час дискусії «Чи є в Запоріжжі суспільний запит на чесну приватизацію?».

khar 1

Як виявилось у ході опитування, поточний стан справ на підприємствах із списку «великої» приватизації (ПАТ Запоріжжя обленерго, ПАТ Запорізький алюмінієвий виробничий комбінат, ТОВ Запорізькій титано-магнієвий комбінат) характеризується спільними проблемами:

  • заборгованість/затримки заробітної плати
  • забюрократизованість всередині підприємства
  • вища собівартість через:
   • низьку продуктивність праці
   • «роздуту» адміністрацію
  • відсутність перспектив розвитку
  • політичний вплив

Опитані працівники підприємств вважають основними критеріями для приватизації підприємств (зокрема, ЗАлК) найвищу ціну та відсутність в інвестора конфлікту інтересів (знищення конкурента у вигляді приватизованого підприємства). В той де час, на думку не працівників підприємств,
держава має виставляти до потенційного покупця детальні інвестиційні умови і жорстко контролювати їх виконання.

«У ході фокус-груп ми також дізналися, що побоювання і стереотипи щодо приватизації базуються на попередньому досвіді непрозорого продажу державних підприємств російським і українським інвесторам», – розповів заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський під час презентації результатів дослідження.

Він також наголосив, що базуючись на міжнародному досвіді, зниженню ризиків повторення негативного досвіду, сприятиме недопущення впливу на процес приватизації колишніх працівників та менеджерів підприємств державної власності та зниження рівня інформаційної асиметрії між інсайдерами та потенційними покупцями за допомогою залучення інвестиційних радників.

Як зазначив Дмитро Яблоновський, нещодавнє дослідження Центру підтвердило: лише стовідсоткова приватизація державних підприємств може здолати корупцію у них, оскільки приватизація долає саме джерело корупції – державну власність, а не бореться із її наслідками.

Крім того, приватизація реально здатна залучити інвестиції на підприємство. Але для цього потрібно виконати ТОП-7 умов, що сприятимуть успішній роботі державного підприємства після продажу приватному інвестору:

 • Купівля підприємства саме іноземним інвестором;
 • Відсутність попередніх зв’язків покупця з діяльністю та менеджментом компанії;
 • Заміна попереднього менеджерського персоналу;
 • Мінімізація контролю та частки підприємства у власності держави після приватизації;
 • Збільшення конкурентного тиску внаслідок втрати державної підтримки та вирівнювання правил гри;
 • Надання гарантій та повага до прав власності покупців державних підприємств;
 • Прозорість угоди та зменшення інформаційної асиметрії.

Довідково.

Дослідження сприйняття приватизації проведено в рамках проекту «Адвокація приватизації с фокусом на антикорупцію і регіональна активність в місцях розташування великих об’єктів» і виконується Центром економічної стратегії у співпраці з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Посилення коаліції РПР», який впроваджується за підтримки Європейського Союзу.

Метод дослідження: фокус-групи з працівниками і не працівниками підприємств з приватизаційного списку в найбільших містах (Запоріжжі, Києві, Одесі/Южному, Харкові).

Попереднє дослідження сприйняття приватизації Центр економічної стратегії провів у липні-вересні 2017 року в рамках проекту «Критичне мислення проти популізму». За його результатами, саме про приватизацію як одну із 5 головних реформ українці знали найменше – лише 53% респондентів.

X