Профільні громадські організації України закликають Президента і Кабінет Міністрів України перерозподілити кошти з Фонду протидії COVID-19 в інтересах медзакладів та оперативно реагувати на їхні потреби у боротьбі з пандемією коронавірусу.
У квітні 2020 року в Україні створено спеціальний Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками обсягом 66 млрд грн. Станом на 15 вересня 2020 року з Фонду виділено 65,4 млрд грн, що становить 99% від його загального обсягу. При цьому, лише 24,7% виділених коштів спрямовано на сферу охорони здоров’я. Розроблений та запроваджений Урядом механізм розподілу коштів Фонду COVID-19 є забюрократизованим, непрозорим та неефективним, адже процедура виділення коштів є досить тривалою та передбачає погодження кожного проекту рішення про виділення коштів із усіма заінтересованими органами, а також із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Зокрема, занепокоєння щодо використання коштів зі спецфонду виникають через численні свідчення про проблеми із забезпеченням лікарень на фоні того, що Фонд боротьби з COVID-19 використовується для будівництва доріг, а кошти, виділені на охорону здоров’я, використано всього на 17%.
Тим часом в Україні спостерігається зростання підтверджених випадків COVID-19. Добова кількість нових випадків СОVID-19 наблизилась до 6 тис. осіб. З регіонів дедалі більше лунає інформації про черги на ПЛР тести, результати люди очікують по 7-10 днів, оскільки потужність лабораторій недостатня. Також надходить інформація про недостатність ліжок в стаціонарах. Через інфікування медиків закриваються цілі лікарні в районних центрах, пацієнтам потрапити на госпіталізацію навіть у тяжкому стані вкрай складно. Очевидно, що медичній системі в Україні не вистачає потужностей. На жаль, півроку від початку локдауну влада не використала на розгортання масового тестування, відслідковування контактів та організацію додаткових лікарняних потужностей для пацієнтів з COVID-19.
У зв’язку з цим, експертна організація “StateWatch”, благодійний фонд “Пацієнти України” та Центр економічної стратегії звернулися до Кабінету Міністрів України з пропозиціями впровадження ефективних механізмів миттєвого реагування на стрімке поширення вірусу, щоб не допустити нового жорсткого карантину, колапсу медичної системи і втрати життів людей.
Закликаємо Президента і Кабінет Міністрів України:
- Зменшити виділене фінансування доріг, і витратити ці кошти на фінансування заходів в охороні здоров’я.
- Забезпечити негайне реагування на потреби конкретних лікарень та надати їм для цього кошти.
- Забезпечити відповідність кількості та кваліфікації персоналу лікарень викликам COVID-19.
- Спростити роботу сімейних лікарів із направлення “важких” пацієнтів до лікарень.
Підписанти заяви
- Експертна організація StateWatch
- Благодійний фонд “Пацієнти України”
- Центр економічної стратегії