Реформа державних банків: повній приватизації немає альтернативи

Центр економічної стратегії наголошує на необхідності повного «виходу» держави як акціонера із капіталу державних банків.

Таку рекомендацію експерти Центру економічної стратегії надали за результатами аналізу затверджених 21 лютого 2018 Кабінетом міністрів України оновлених Засад стратегічного реформування державного банківського сектору. Більш широкий аналіз проблематики подальшого розвитку державного банківського сектору в Україні експерти ЦЕС наводили у аналітичній записці «Що робити державі із своїми банками» у грудні 2017 року.

Зокрема, стратегія передбачає зменшення частки держави у банківському секторі через продаж Укргазбанку у 2019 році, ПриватБанку в 2022 році. Щодо Ощадбанку та Укрексімбанку пропонується лише продаж міноритарної частки.

На думку економістів Центру, держава має повністю вийти із  капіталу усіх чотирьох державних банків, а не лише поступово зменшувати свою частку в них.

Експерти загалом підтримують прив’язку стратегії до завдань держави в економічному секторі — держави як акціонера та держави як каталізатора економічного зростання, зокрема, через покращення фінансової інклюзивності, боротьби із тіньової економікою. Також експерти підтримують плани створення незалежних наглядових рад, скорочення ризиків, пов’язаних із державою (зменшення частки ОВДП у активах, скорочення частки кредитів держпідприємствам).

Виходячи із опису в стратегії цільових сегментів Ощадбанку та ПриватБанку, можна очікувати суттєвого посилення конкуренції між двома державними банками. Але така конкуренція не завжди може бути позитивною для держави та ринку. Є ризик, що обидва банки, маючи потенційний доступ до державної допомоги у вигляді докапіталізації або інших преференцій, можуть, конкуруючи один з одним, витіснити приватних гравців, що в сухому залишку матиме негативний ефект для конкуренції в цілому та для держави, яка буде це фінансувати.

Окремим питанням є робота із проблемними кредитами. Найближчим часом ЦЕС планує випуск аналітичної записки з приводу того, що робити державним банкам із поганими активами.

Довідково:

Раніше ЦЕС вже наводив спільні позиції та розбіжності держави та аналітиків ЦЕС на основі проекту Засад, що були опубліковані у ЗМІ: http://ces.org.ua/bachennya-stratehiyi-derzhavnykh-bankiv/

 

 

Назад до розділу "Події"
Файли для завантаження
штрих

Контактна особа

штрих

Форма реєстрації для участі

штрих

Усі поля обов'язкові для заповнення