fbpx

[прес-реліз] ЦЕС рекомендує ФГВФО підвищити гарантування за депозитами до 500 тис грн

27 Лютого 2019
Поділитись

Центр економічної стратегії рекомендує Фонду гарантування вкладів фізичних осіб підвищити суму виплат за вкладами населення до 500 тис грн з поточних 200 тис грн.  та встановити поріг гарантування відсотків на рівні половини облікової ставки НБУ.

Такі рекомендації запропонували аналітики-автори дослідження «Як реформувати систему гарантування вкладів?».

Суму компенсації вкладникам збанкрутілих банків потрібно індексувати на інфляцію, щоб система і в подальшому запобігала «набігам на банки».  Встановлення порогу на гарантування відсотків при цьому потрібне для подолання морального ризику – коли вкладники не зважають на якість банку і женуться за високою ставкою.

«Щоразу під час криз рятувати банківську систему коштом бюджету – дуже дороге задоволення. Потрібно мати ефективні запобіжники для криз. Це може бути серед іншого підвищення суми виплат до рівня, який відповідає сьогоднішнім реаліям, і реальне посилення відповідальності вкладників за свій вибір – щоби не виникало знову «депозитних пилососів», – коментує заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Марія Репко також нагадала, що на рекапіталізацію банків Україна витратила 5% ВВП у кризу 2008-2009 роках (майже 15 млрд дол. за 2008-2009 рр.) та 14% ВВП у кризу 2014-2015 років (понад 60 млрд дол. за 2014-2017 рр.).

Крім збільшення суми виплат та встановлення порогу по гарантуванню відсотків, Центр економічної стратегії рекомендує:

  • Фонду гарантування вкладів – зменшити до 7 днів строк початку виплат вкладів (від визнання банку неплатоспроможним);
  • правоохоронним органам – реалізувати на практиці чинне законодавство щодо відповідальності власників усім своїм майном;
  • Фонду гарантування вкладів, Національному банку України, банкам України – сприяти підвищенню фінансової грамотності населення та зменшенню інформаційної асиметрії.

Розрахунки для запропонованої суми 500 тис грн

Раціональний рівень підвищення гарантованої суми – рівень інфляції, яка за період із вересня 2012 року (коли було встановлено суму у 200 тис. грн.) до середини 2018 року склала 140%. Ця сума також відповідає європейському рівню співвідношення гарантованої суми та ВВП на душу населення.

Пороговий рівень для гарантування відсотків обрано за принципом прозорого бенчмарку, який змінюється із часом у відповідності до ринкових ризиків.

Більш докладно – у дослідженні «Як реформувати систему гарантування вкладів?».

X