Із якими оцінками економічних втрат Україна піде в міжнародні суди щодо окупації Криму? – анонс дослідження

2 Березня 2021
Поділитись

Центр економічної стратегії розпочинає роботу над проєктом «Оцінка економічних втрат України від тимчасової окупації Криму». Дослідження буде проводитися в межах меморандуму про співпрацію, що був підписаний з Постійним представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та уряду Швеції.

Наразі немає точної оцінки втрат, до яких призвела тимчасова окупація Криму Російською Федерацією в 2014 році. У заявах представників міжвідомчої робочої групи з питань стягнення збитків, завданих окупацією Криму, яка працює при Міністерстві юстиції, фігурували суми від 1,2 до 2,4 трлн грн, але вони ґрунтуються на доволі приблизних розрахунках.

Ми розпочинаємо проєкт, мета якого — розробити методики, провести інвентаризацію активів і розрахунки економічних втрат українських громадян, підприємств та держави від тимчасової окупації Криму.  У дослідженні найбільше уваги ми приділимо — громадам, юридичним особам, фізичним особам-підприємцям, населенню, а також втратам економіки в цілому.

Ми очікуємо на такі результати:

  • Переліки державних, комунальних та приватних компаній, а також ФОП, які були перереєстровані в Україні, в РФ, змінили власника, були ліквідовані або націоналізовані;
  • Агреговані економічні показники (активи, доходи тощо) за цими переліками;
  • Розрахунки економічних втрат від тимчасової окупації Криму;
  • Надано оцінку та порівняння дотаційності Криму до та після тимчасової окупації;
  • Рекомендації щодо можливих і необхідних практичних дій держави на захист ідентифікованих дослідженням збитків та їх системному обліку в подальшому на час окупації.

Інформацію, зібрану в межах проєкту, буде використано для формування доказової бази для поточних та перспективних процесів в міжнародних судах (наприклад, в Європейському суді з прав людини) щодо повернення активів та компенсації втрат, а також для розбудови державної політики деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій АР Крим та м. Севастополь, запровадження санкцій до причетних суб’єктів з метою тиску на РФ.

Постійне представництво Президента України в Автономній Республіці Крим сприятиме залученню до участі в Проєкті органів державної влади-розпорядників даних, необхідних для дослідження. Реалізація Проєкту не передбачає здійснення видатків з Державного бюджету України, а також не здійснюється за кошти передбачені в Державному бюджеті України на утримання Представництва.

X