В Україні перефінансовують правоохоронців та замало виділяють на медицину

17 Листопада 2019
Поділитись

Оригінал статі на Громадському радіо

Богдан Хворостяний: Наскільки великі зміни відбулись, чи можна цей бюджет назвати бюджетом команди Зеленського?

Гліб Вишлінський: Не сказав би, що є якась суттєва відмінність між тим бюджетом, який прийнято в остаточній редакції  і бюджетом, який подавався до першого читання. Чотири останні бюджети, які були в Україні — це бюджети фінансової та макроекономічної стабільності, це бюджет низького бюджетного дефіциту та первинного профіциту. Це означає, що ми потроху розраховуємось з нашими боргами.

Ми бачимо дефіцит бюджету на рівні 2 % ВВП, це краще ніж в багатьох країнах Європейського союзу. Це адекватно для ситуації України, якій дуже дорого запозичувати, для того щоб фінансувати цей бюджетний дефіцит. Друге — це реалістичність доходів і відповідно видатків бюджету.

Богдан Хворостяний: Які ключові відмінності у порівнянні з цим роком?

Гліб Вишлінський: Я очікував на більшу кількість відмінностей, які власне стосуються політики видатків. Принципове питання в тому, скільки ми перерозподіляємо грошей через бюджет. Ми робили дослідження ще кілька років тому і визначили, що для України найкращим на сьогодні рівнем перерозподілу є 37% ВВП. В останні роки цей показник перевищував 40%., цього року його вдалося зменшити, на наступний рік він теж в бюджеті зменшується.

Сказати, що це лібертаріанський бюджет, який радикально зменшує бюджетні доходи через зниження податків, не можна.

Ми не побачили в бюджеті серйозних змін в структурі видатків. В Україні загалом суттєво більші соціальні видатки, зокрема фінансування дефіциту пенсійного фонду, субсидії. Тут ми бачимо в бюджеті цього року суттєве скорочення, зокрема через скорочення субсидій.

Ми перефінансовуємо правоохоронні органи, що визначається великою впливовістю силовиків у прийнятті рішень, їх бояться чіпати. Також ми роками перефінансовуємо вищу освіту. У нас відбулися дуже радикальні демографічні зміни, зараз на 40 % менше громадян студентського віку, ніж 10 років тому.

Анастасія Горпінченко: Тобто забагато університетів?

Гліб Вишлінський: Не стоїть завдання закрити університети, потрібна оптимізація. Зараз навчаються ті, хто народжувалися в період найгіршої демографічної ситуації. Відповідно ми просто витрачаємо зайві гроші на студентів, яких є набагато менше. 

Друга частина цієї складової — наука. Цього року знов виділено 4 млрд. гривень фінансування НАН, про яку власне міністр освіти каже, що їхня продуктивність є дуже низькою, по суті це утримання. Ці гроші можна було витратити набагато краще, і от тут ми повертаємось до питання, на що їх можна було витратити.

У нас надзвичайно недофінансована охорона здоров’я, якщо порівнювати з іншими країнами.

Анастасія Горпінченко: Чи можемо говорити про недофінансування якихось сфер?

Гліб Вишлінський: Це інфраструктура — будівництво, капітальні ремонти доріг, відновлені інфраструктури типу трубопроводів, тощо.

Богдан Хворостяний: Чи є тенденція до того, щоб 40 % бюджету у нас не йшло на погашення кредитних зобов’язань?

Гліб Вишлінський: Насправді, це не зовсім так. Слід розділяти погашення та обслуговування боргів. Погашення саме по собі не є проблемою, але у нас дуже високі витрати на обслуговування боргів.

Анастасія Горпінченко: Бюджет вже традиційно приймається вночі, завдяки чому цього року це змінилось?

Гліб Вишлінський: Це сталось внаслідок стійкої більшості у Верховній Раді, якої не було у попередньому скликанні.

Богдан Хворостяний: Чи відбувається тенденція росту економіки України та наскільки довго це може тривати?

Гліб Вишлінський: Я хочу порівнювати Україну не з середнім показником по ЄС, а дивитись на країни східної Європи, які є новими членами ЄС. Наприклад, польська економіка зростає без зупинки, на відміну від української.

X