[анонс] Які перспективи взаємного відкриття ринків залізничних перевезень між Україною та ЄС?

13 Червня 2019
Поділитись

все лого проект транспорт

Разом із підписанням Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом перед Україною постало питання інтеграції у єдиний європейський транспортний простір.

Це передбачає перехід на спільні принципи функціонування ринку залізничних перевезень, включаючи наявність незалежних:

  • оператора залізничної інфраструктури, який відповідатиме за її якість та пропускну спроможність (тобто кількість поїздів, які зможуть рухатися коліями);
  • регулятора залізничного транспорту, який затверджуватиме тариф доступу до інфраструктури, забезпечуватиме рівний доступ до неї всіх операторів залізничного транспорту;
  • органу безпеки на залізничному транспорті, який визначатиме вимоги до перевізників, перевірятиме їхню відповідність та видаватиме ліцензії на здійснення перевезень.

На першому етапі наближення українського та європейських ринків будуть визначені спільні принципи функціонування. Згодом, країни можуть прийняти рішення про взаємне відкриття ринків. Досвід країн ЄС доводить: цей процес може тривати від 5 до 12 років і бути досить політизованим.  Незалежно від того, коли настане час повної інтеграції України у єдиний із ЄС транспортний простір, варто завчасно проаналізувати – чи вигідно це для розвитку економіки України вже зараз, які уроки країн ЄС варто взяти до уваги на етапі підготовки до відкриття ринків?

На ці питання має відповісти дослідження Центру економічної стратегії у партнерстві із транспортною секцією Флорентійської школи регулювання (FSR Transport).

У ході проекту будуть оцінені потенційні витрати та переваги від взаємного відкриття ринків залізничних перевезень між Україною та ЄС та визначено умови (регулювання, організація ринку, тощо), за яких чистий ефект відкриття ринків може бути максимізовано.

Дослідження також ставить наступні завдання:

  • узагальнити досвід ЄС з лібералізації ринку залізничних перевезень та зробити висновки щодо формування відповідної політики для України;
  • запропонувати Міністерству інфраструктури України низку інструментів політики, завдяки яким взаємне відкриття ринків матиме найбільш сприятливі ефекти для України;
  • підвищити обізнаність учасників ринку та урядовців, політиків про необхідні законодавчі ініціативи.

Дослідження виконується у рамках проекту “Проведення спільного дослідження у сфері публічної поілтики з метою налагодження партнерства з аналітичним центром ЄС”, яке реалізується за підтримки міжнародного фонду “Відродження” у партнерстві із Ініціативою  відкритого суспільства для Європи (OSIFE) та за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.

Презентація Завантажити Презентація "Railway market liberalization in Ukraine" (825.71 KB)

Інші дослідження на цю тему

X