fbpx

Українці не хочуть більшої інфляції та девальвації гривні, не згодні, що Нацбанк надто уповільнив ріст цін

2 Липня 2020
Поділитись
Українці не хочуть більшої інфляції Завантажити Українці не хочуть більшої інфляції (354.37 KB)

94% опитаних українців не згодні, що ціни в Україні зростають надто повільно. 88% проти ідей політиків, що країні потрібен вищий курс долара. Майже 90% опитаних впевнені, що зростання цін і девальвація гривні вигідні олігархам, а не простим людям. Лише 1% українців вважають, що в останні два роки політика Національного банку призвела до надто повільного зростання цін.

Про це свідчать дані загальнонаціонального опитування, проведеного дослідницькою компанією Gradus Research на замовлення Центру економічної стратегії. Респондентам було поставлено питання «Окремі політики вважають, що ціни в Україні зростають надто повільно, і мають рости швидше. Чи погоджуєтеся Ви з ними?» 94% опитаних відповіли на це питання «ні», 2% – «так» і 4% не визначилися з відповіддю на це питання.

Також респондентам було поставлено схоже питання «Окремі політики вважають, що країні потрібен вищий курс долара, наприклад, 30 грн за долар і вище. Чи погоджуєтеся Ви з ними?» 88% опитаних відповіли на це питання «ні», 5% — «так» і 7% не визначилися з відповіддю на це питання. Додатково ми запитали у респондентів, «Як Ви вважаєте, якщо ціни в Україні зростатимуть швидше, кому це буде більш вигідно?» та «Як Ви вважаєте, якщо курс долара в Україні зросте до 30 грн за долар і вище, кому це буде більш вигідно?», запропонувавши два варіанти відповіді «Простим людям і малому бізнесу» та «Олігархам».

88% опитаних впевнені, що швидше зростання цін буде вигідне олігархам, і лише 1% — що простим людям і малому бізнесу. 87% вважають, що зростання курсу долара буде вигідне олігархам, і 2% – що простим людям і малому бізнесу. 11% опитаних було важко відповісти на це питання. Насамкінець, ми поставили респондентам питання «Згідно закону, пріоритетом Національного банку є досягнення та підтримка цінової стабільності в державі. На Вашу думку, наскільки добре в останні 2 роки Нацбанк підтримував цінову стабільність?».

28% опитаних обрали варіант «Добре, мене все влаштовувало», 54% — «Погано, ціни зростали надто швидко», і лише 1% вважають, що «Погано, ціни зростали надто повільно або падали». 17% було важко відповісти на ці питання. Серед респондентів, які в другому турі виборів Президента України в 2019 році підтримали Володимира Зеленського, 64% вважають, що ціни зростали надто швидко. Серед тих, хто проголосував за Петра Порошенка, 49% все влаштовує в підтримці НБУ цінової стабільності, 34% вважають, що ціни зростали надто швидко.

«В проекті постанови Верховної Ради фінансовий комітет парламенту звинувачує керівництво Нацбанку в надмірному фокусі на зниження інфляції і посиленні гривні. Голова комітету Данило Гетманцев заявляв, що утримання інфляції на низькому рівні не сприятиме підтримці економіки України.

Водночас, результати опитування показують, що громадяни очікують від політиків та Національного банку саме стабільних цін та курсу національної валюти», – коментує виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський. «Ініціативи політиків підтримати економіку масштабною емісією гривні, що неминуче призведе до стрибка цін і курсу гривні, прямо суперечать очікуванням їхніх виборців». Опитування було проведене дослідницькою компанією Gradus Research методом самозаповнення анкет в мобільному додатку Gradus. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст із кількістю мешканців більше 50 000 тисяч у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном.

Період проведення поля: 02.07.2020. Розмір вибірки: 800 респондентів. Максимальна похибка вибірки – 3,5%.

X