fbpx

Як державним банкам позбутися поганих боргів?

5 Березня 2018
Поділитись
Коротка аналітична записка (pdf) Завантажити Коротка аналітична записка (pdf) (178.88 KB)
Презентація результатів дослідження (pdf) Завантажити Презентація результатів дослідження (pdf) (301.06 KB)

Криза 2014-2015 років залишила банківську систему з величезним обсягом проблемних кредитів. При цьому в державних банках та ФГВФО (Фонд гарантування вкладів фізичних осіб) сконцентровано проблемних кредитів на близько 600 млрд грн, або 75% токсичних активів у секторі. Державні банки дають раду проблемній заборгованості набагато гірше, ніж приватні, а помітного прогресу із очищенням балансів немає.

Загальна рекомендація експертів Центру економічної стратегії щодо реформи державного банківського сектору: банки мають бути продані приватним інвесторам, держава має вийти із капіталу цих банків на 100%. Однак, продаж банків із настільки масштабною проблемною заборгованістю на даному етапі не виглядає реалістичним.

Відтак, найпершим завданням для державних банків є очищення балансів від проблемних активів. При цьому варіант передачі поганих кредитів з балансів банків загрожує тим, що буде «тишком-нишком» просто списано борги недоброчесним кредиторам, особливо, політично-пов’язаним особам.

Але ж позбуватися проблемних боргів все ж таки потрібно. ЦЕС пропонує застосувати рішення міжнародного досвіду до українських реалій.

До приватизації банків саме повернення проблемних кредитів (а не зростання частки ринку чи збільшення активів) мали би стати стратегічними завданнями нового менеджменту та Наглядових рад. І лише перед самим продажем банку проблемні активи можна передавати: іпотечні кредити можна передати на КУА, а корпоративні борги – або до «поганого банку», або, навпаки, виокремити для продажу здорову частину держбанку.

Потрібні зміни до законів та практик – як в частині реструктуризації іпотечних кредитів, так і для продажу корпоративних кредитів боржнику нижче номінальної вартості. При цьому важливо забезпечити повну прозорість щодо недоброчесних боржників, особливо політично-пов’язаних осіб. Така прозорість створить потужні стимули до погашення чи добровільної реструктуризації кредитів.


Дослідження за схожою темою : Як слабе правосуддя робить банківську систему крихкою?

X