Відкрите звернення до Національного банку щодо проекту нового валютного регулювання

20 Листопада 2018
Поділитись

Проект нового базового валютного регулювання передбачає суттєве спрощення транскордонних операцій та купівлі-продажу іноземної валюти, що може надати потужний поштовх зовнішній торгівлі та економічному зростанню. Запропонований Національним банком проект «нормативки» може сприяти значному зростанню позицій України – із 150 на 131 місце – у рейтингу економічної свободи.

Центр економічної стратегії, як і раніше, вітає рух до лібералізації валютного регулювання та зусилля Національного банку у цьому напрямку.

Водночас, на базі проведеного аналізу Центр економічної стратегії пропонує наступне:

1. Розширити питання регулювання в сфері транскордонного надання фінансових послуг. Угода про Асоціацію передбачає, що європейські банки зможуть надавати послуги з торгівлі валютою, тимчасом як у поточній редакції документа вони можуть лише виступати клієнтами українських банків та фінансових установ. Для забезпечення узгодження тексту регулювання із текстом Закону та Угоди, ми пропонуємо додатково звернутися до фахівців з права ЄС та отримати їх думку щодо того, чи іноземні банки та фінансові установи мають виступати в якості суб’єктів ринку, які можуть обслуговувати валютні операції клієнтів та здійснювати торгівлю гривнею та врахувати питання із проведенням таких операцій та/або ліцензуванням чи визнанням ліцензій. В довгостроковому періоді Угода передбачає національний режим в галузі транскордонних фінансових послуг, і це має відобразитися в базовому регулюванні.

2. Передбачити безпосередньо в тексті постанов, що валютні операції з конвертації валют та переказу валют між рахунками одного клієнта в межах однієї банківської установи автоматично визнаються операціями із низьким ризиком «за замовчанням» за відсутності інших обставин, що свідчитимуть про визначить вищий ступінь ризику, та валютний нагляд за такими операціями не передбачає вимоги додаткових документів, окрім заяви на купівлю-продаж валюти.

3. Створити методологічну збірку «кращих практик» ризик-орієнтованого підходу, яка би слугувала орієнтиром для банків та клієнтів. Це потрібно робити з обережністю, бо виникає ризик того, що на практиці такий орієнтир буде сприйнятий як обов’язковий до виконання, тому, можливо, його автором має бути не сам НБУ. Оптимальне вирішення питання потребує додаткового широкого діалогу між банками, НБУ та клієнтами.

Довідково

У червні поточного року Верховна Рада України дала старт лібералізації валютного ринку країни, підтримавши новий закон «Про валюту і валютні операції». Цей закон замінить застарілий Декрет Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 1993 року. Наразі у Національному банку України триває розробка нормативно-правових актів, які будуть покладені в основу нового валютного регулювання.

Ця реформа насправді надасть поштовх економіці України, якщо буде проведена повномасштабно та із врахуванням Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Національний банк вже оприлюднив проекти деяких нормативних актів до нового закону «Про валюту і валютні операції», оголосивши кінцевий термін подання пропозиції до цих проектів – 20 листопада 2018 року.

X