Що з економікою регіонів з підвищеними воєнними ризиками?
Деякі регіони мають підвищені воєнні ризики
Повномасштабне вторгнення РФ створило серйозні виклики для добробуту українців, для інфраструктури, бізнесу та економічної стійкості. Війна зачепила кожну область України, проте окремі регіони зазнали більших загроз та потребують особливої уваги. Для регіонів з підвищеним воєнним ризиком («ризикових регіонів») необхідно знайти рішення критичних проблем: відновлення інфраструктури, підтримка економіки та безпеки громадян.
У цих регіонах непропорційно високі бар’єри для економіки
Більшість ризикових регіонів історично розвивалися як центри видобувної, важкої, та харчопереробної промисловості та орієнтувалися на ринки РФ та її сателітів. Тепер же необхідно модернізувати виробництва та шукати нові ринки. Перепони — безпекові ризики, складна логістика, обмеження виїзду за кордон. Експортно-орієнтовані галузі в ризикових регіонах стикаються з непропорційно високими бар’єрами порівняно із іншими областями.
Ризикові регіони можуть втратити людський капітал
Повномасштабна війна спричинила значні міграційні процеси: люди переміщаються як у межах країни, так і виїжджають за кордон. Значна частка населення охоплених активними бойовими діями населених пунктів релокується до географічно та культурно наближених ризикових регіонів. Без хороших умов життя, доступу до освіти та можливостей для роботи, у цих регіонах значно вищий ризик занепаду людського потенціалу та зростання безробіття порівняно з іншими областями України.
Ми оновили цю карту, використавши для порівняння дані оцінки населення України, яку Кабмін робив у 2019 році, замість даних Держстату за 2022 рік. Оцінка Кабміну 2019 року, як і оцінка Інституту демографії 2024 року, базується на даних мобільних операторів. Такий аналіз динаміки населення є більш коректним.
Такі регіони втрачають свою роль в економіці
Одним із наслідків повномасштабного вторгнення РФ є зсув економічної активності із ризикових регіонів до більш безпечних. Частка західних областей України в економіці зросла, у той час як більшості східних, крім Дніпропетровської, зменшилася. Західні області не можуть розширювати свою частку безмежно, у тому числі через обмежену екологічну ємність. Необхідно сприяти тому, щоб економічна активність географічно вирівнювалася.
Матеріали розроблено у рамках проєкту Good Governance Fund «Economic Hub» який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії. Імплементатори проєкту — Abt Global та Центр економічної стратегії.