90% часу БЕБ має займатися економічною аналітикою, а не обшуками

20 червня Верховна Рада ухвалила закон про “перезавантаження” Бюро економічної безпеки (БЕБ). Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай вважає, що БЕБ має займатися високоякісною економічною аналітикою. “Виламування дверей зі зброєю має стати рідкісним випадком, коли фігурант справи не йде на співпрацю зі слідством”, – заявляє експерт в ефірі Українського Радіо.

Як ви ставитеся до терміну “перезавантаження” БЕБу? І чи точно він  віддзеркалює ситуацію?

Юрій Гайдай: Він називає речі своїми іменами. Ми спробували створити незалежний орган для боротьби з економічними злочинами. Це була чудова ідея – виділити в окремий орган усе, що стосується економіки, тому що він має працювати інакше, ніж теперішні слідчі органи. На жаль, це не запрацювало. На мою думку, першопричиною був провалений конкурс на посаду очільника Бюро економічної безпеки – напевно, що обрали не найкращого кандидата і напевно не без політичного впливу. Тому дана інституція потребує перезавантаження. Її не потрібно скасувати чи трішки покращити – її необхідно повноцінно перезавантажити і почати це потрібно з людей, які будуть це робити.

Взятися за 5-7 найбільших історій, які завдають державі мільярдних збитків

БЕБ має стати єдиним органом, який займається економічним злочином?

Юрій Гайдай: Службу безпеки України слід не просто виділити в окрему функцію, аби вона зосередилася на своїх пріоритетних завданнях. Йдеться про те, що мають бути зовсім інші методи роботи.  Акцентом має стати не силовий інструмент з обшуками, основою роботи Бюро, 90% часу, має стати аналітика.  Високоякісна економічна аналітика з виявлення економічних схем і їх документування. Виламування дверей зі зброєю має стати рідкісним випадком, коли фігурант справи не йде на співпрацю зі слідством або коли потрібно врятувати від знищення якісь докази. Економічна аналітика має бути спрямована не лише на виявлення, а й на запобігання злочину. БЕБ не повинна займатися дрібними справами, де держава втратила 5-10 тисяч гривень, якщо це не системно повторюється. 20% зусиль мають давати 80% результату. Взятися за 5-7 найбільших історій, наприклад про ухилення від сплати акцизів у тютюновій, алкогольній галузі, пальне, гральний бізнес і низка інших схем, які завдають мільярдних збитків.

На які західні структури варто рівнятися БЕБу? Можливо ФБР?

Юрій Гайдай: ФБР – це власне про розслідування злочинів на федеральному рівні, але в них і окремі підрозділи, які займаються економічними злочинами. Я би взагалі не проводив паралель зі США, у них зовсім інша держава і структура управління. Можливо в ході перезавантаження Бюро буде дискусія про те, де мають закінчуватися повноваження БЕБу. Але це вже наступний хід. Зараз важливо, аби воно таки запрацювало.

Джерело: Українське Радіо.

Поділитись