Боротьба з коронавірусом – це рівень домогосподарств

Наша постійна рубрика спільно з Громадським радіо та VoxUkraine. Цього разу обговорюємо економічні питання пов’язані з епідемією.

Говоримо з Михайлом Демківом,  аналітиком ICU.

Маємо кризову ситуацію з поширенням вірусу. Яка поведінка зараз є раціональною, а яка шкодить економіці ?  

Є 2 типи поведінки, які на даний момент вважаю нераціональними. Перший це, безумовно, паніка. Нераціональна паніка, скуповування туалетного паперу. Інша нераціональна поведінка – це від скептиків та циніків, які проводять аналогії зі смертністю людей від коронавірусу порівнюючи їх зі смертністю інших хвороб. 

Я, як людина, що живе в Excel, рахував ймовірність загинути від звичайного грипу (вона майже 1 на 2000 тисячі). Точних даних по коронавірусу в нас ще немає, але якщо говорити приблизно, то в деяких регіонах 3% смертність, тобто ймовірність більша. 

На мою думку, найраціональнішою поведінкою зараз є уникати скупчень людей. 

Які бізнеси найбільше відчувають негативний вплив коронавірусу? Кажуть, туристична та готельна сфера мають зараз спад. 

Туристичні компанії рапортують, що кількість бажаючих кудись поїхати різко знизилась. Авіалінії також починають думати, що їм робити, почали знижувати ціни на квитки, особливо бізнес-класи. Які галузі зараз виграють – це приватні авіаперевезення, ці маленькі літачки, коли заможні люди доплачують за безпеку. Акції ІТ-компаній, які забезпечують віддалений зв’язок. Ми всі користуємось скайпом, є ще така програма як ZOOM, яка потрібна для конференцій, її також зараз активно використовують. 

Кажуть, що ситуація з епідемією сприяє появі нових технологій. Бо коли все стабільно, ми використовуємо більш традиційні способи для комунікації та роботи. А коли ми бачимо, що є певні обмеження, ці обмеження підштовхують нас інвестувати в ті рішення, які можуть забезпечити кращий зв’язок своїй команді. Це є потенціалом та можливістю, щоб щось змінилось? 

Так. І ще один момент який можна змінити в своїй поведінці, щоб знизити ризик зараження і при тому допомогти економіці – це користуватися безготівковими платежами, бажано телефоном. Наприклад, в Китаї, значна частина грошей паперових ходила в провінції Хубей, а це епіцентр всієї епідемії. Потім гроші вилучали з обігу та обробляли спеціальною речовиною. Певна ймовірність того, що вірус може бути на банкнотах, все-таки існує. 

Щодо проблем з замовленнями товарів з Китаю. Тут швидше проблема в тому, що виробники не отримують замовлень, відповідно ціни на їхні товари знижуються. Хоча, звісно, вірус не передається через посилки. 

В аграрному секторі не варто чекати зниження цін, бо люди завжди хочуть їсти. Але от від падіння цін на метали цілком. 

Припустимо, в України значних випадків не буде. Але справа в тому, що вся світова економіка дуже пов’язана. Країни залежать один від одного, але такої ситуації, щоб один якийсь вироблявся тільки в одній країні буває рідко. 

Якою має бути реакція держав, щоб зменшити розповсюдження вірусу та забезпечити лікування хворих? 

Я б не обмежував боротьбу лише на рівні держави. Не варто патерналістськи сподіватись, що влада все за тебе зробить і про все подбає. 

80% боротьби з коронавірусом – це рівень домогосподарств. На рівні що робити, як себе обмежувати, більше провітрювати квартиру, все що говорять лікарі. Я не думаю, що зміна податкових правил так швидко вплине, що лікарні почнуть краще піклуватись про пацієнтів. 

Якщо говорити про макрорівень, наприклад Федеральна резервна система збиралась на екстрене засідання і упустили ставку одразу на пів відсотка, це в масштабах Америка багато. 

Що стосується тестувань, не варто думати, що ми на дуже низькому рівні і на заході з цим краще. В Італії зараз проводять багато тестів і знаходять багато хворих. Америку критикують, бо в них тестування відбуваються не так активно. 

Чи може бути ситуація з коронавірусом тригером про рецесії цього року?

Є така гарна думка, про те що економісти правильно передбачили 8 з попередніх 5  економічних криз. Оскільки економісти завжди лякають кризами, вони навіть вгадують. 

Цілком можливо, що така ситуація відбудеться, за умови зміни парадигми. Раніше ми жили в такій парадигмі, що вірус тільки в Китаї. Зараз ми приблизно розуміємо, якого поширення він може набути. Якщо побачимо, що реальна очікувана кількість зростає, то це буде приводом для ще дальшого падіння ринків. 

В США кандидатами на епіцентр поширення вірусу є штат Вашингтон та місто Сіетл.  А це Amazon, StarBucks, Microsoft, їхні головні офіси можуть працювати віддалено. Але от виробництво літаків Boeing не можу бути віддаленим. Тому якщо ці регіони підуть на карантин, до України не будуть постачати літаки. Тому це для нас погано. 

Як менше економічне зростання має вплинути на плани нашої влади? 

Нам зараз, можливо на руку вибори в США. Оскільки їхня влада буде намагатись уникнути рецесії та зростання безробіття. Вдасться чи не вдасться – це вже інше питання. Тут в Україні, влада може реагувати на ті, чи інші виклики. Можна очікувати, що мінімум ці програми по стимулюванню кредитів не будуть зменшені, а можливо будуть збільшені. Тому що в часи криз одним із додаткових дій з боку держави є стимулювання через зростання дефіциту бюджету. Для того, щоб підтримати виробництво і щоб воно все не впало. Але це звісно залежатиме від масштабів проблеми.

X