Корупція та недовіра до судової системи в Україні – найбільші перешкоди для іноземних інвесторів

15 Вересня 2016
Поділитись
Investors survey results Завантажити Investors survey results (111.85 KB)

Результати опитування Dragon Capital та Європейської бізнес-асоціації

Іноземні інвестори переконані, що найбільшими перешкодами для інвестування в Україну є широкомасштабна корупція (середня оцінка – 8,5 бали з 10 можливих) та відсутність довіри до судової системи (7,5 бали). Військовий конфлікт із Росією (6,1 бали), а також непередбачуваний валютний курс та нестабільна фінансова система (6,0 балів) посідають третю сходинку.

Широмасшатбна корупція та відсутність довіри до судової системи посідають перше і друге місце для всіх груп інвесторів: портфельних та стратегічних, тих, що вже інвестували в Україну та тих, хто не наважився це зробити. Цікаво, що для інвесторів, котрі активно шукають можливості вести бізнес в Україні, наявний військовий конфлікт є однією із найменш значущих перешкод – вони ставлять його на 7 місце (4,9 бали). Натомість у трійку найбільших перешкод на додаток до корупції та судової системи для цієї групи входить складне адміністрування податків (6,1 бали). Загалом, розмір ставок податків турбує інвесторів не настільки сильно, як складність податкового адміністрування – серед перешкод ставки податку займають останню сходинку.

1

Щодо дій, які має здійснити влада України для залучення іноземних інвестицій, то на думку інвесторів першочерговими завданнями є перезапуск судової системи шляхом переатестації наявних та залучення нових суддів (середня оцінка – 7,6 бали з 10 можливих), а також притягнення до відповідальності великої кількості високопоставлених посадовців і суддів за корупцію (7,4 бали). Одночасно, третю сходинку рейтингу важливих дій влади посідають такі дії як забезпечення подальшого вчасного виконання програми МВФ, лібералізація валютного контролю (в тому числі, скасування заборони на репатріацію дивідендів) – по 6,2 бали. Запровадження податкових канікул приваблює менше, аніж спрощення адміністрування.

2

«Поновити економічне зростання в Україні та скоротити відставання від західних сусідів, яке на жаль з 2009 року значно збільшилося, неможливо без іноземних інвестицій. Результати опитування міжнародних компаній, що інвестують по всьому світу, показують у яких сферах український інвестиційний клімат є неконкурентним та куди керівництво країни має спрямовувати свої зусилля в першу чергу», – коментує Томаш Фіала, генеральний директор Dragon Capital.

«Дослідження виявило, що основними бар’єрами для іноземних інвесторів в Україні були і залишаються корупція на усіх щаблях влади та надто слабка судова система. Попри намагання з боку влади поліпшити ситуацію шляхом створення відповідного антикорупційного відомства або ж, наприклад, за допомогою впровадження нової системи проведення державних закупівель, бізнес так і не відчув радикальних та видимих змін у цьому напрямку», – коментує Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації. «Що ж стосується судової гілки влади, то тут також, на жаль, поки що немає значного прогресу, оскільки процес реформування судоустрою є досить комплексним та передбачає багато стадій. Відповідно, довіра до судів стрімко падає, а тим часом компанії в очікуванні змін все частіше віддають перевагу досудовому вирішенню спорів. Однак, незважаючи на негативні фактори, Україна все ж таки втримує позиції потенційно цікавої держави для інвестування, тому бізнес планує продовжувати тут свою активність».

Опитування проводились інвестиційним банком Dragon Capital та Європейською бізнес-асоціацією (ЕВА) за аналітичної підтримки Центру економічної стратегії з 25 серпня до 2 вересня 2016 року. Всього в опитуванні взяли участь 102 респонденти, у тому числі портфельні і прямі інвестори, які вже мають інвестиції і які тільки планують інвестувати в Україну. Опитування приходило методом онлайн-інтерв’ю. Опитування здійснене за технічної допомоги GfK Ukraine.

 

 

X