fbpx

Мрія президента про проведення Олімпіади: які можуть бути наслідки для економіки?

12 Серпня 2021
Поділитись

Володимир Зеленський не раз говорив про проведення зимової Олімпіади в Україні, а у найближчі роки через “Велике будівництво” зводитимуть одразу 19 льодових арен.

Поки немає навіть теоретичних підрахунків про ціну проведення зимових ігор в Україні, але масштабні переплати та сумні наслідки для економіки – розповсюджена практика у світі.  Особливо для країн, що розвиваються.

Якими б не були попередні розрахунки, фактичні витрати все одно можуть бути в кілька разів вищими, пояснює старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

Дослідження Оксфордського Університету показало, що середнє за останні 50 років перевищення бюджету зимових Олімпійських ігор склало 142% (в середньому на понад $3 млрд ), в 9 з 19 олімпіад бюджет було перевищено вдвічі, каже він.

“У цьому плані Олімпіада є найбільш ризиковим довгостроковим проєктом – з уп’ятеро вищим середнім перевищенням бюджетів, ніж навіть під час будівництва мостів і тунелів”, – пояснює Гайдай.

І такі ризики найбільш істотні саме для країн із слабкими економіками, що розвиваються, як Україна, каже Гайдай. Зростання витрат укупі зі зміною економічної ситуації може поставити їх у дуже скрутне становище – як, наприклад, трапилося з Грецією та Бразилією.

Інші дослідження показують, що рівень боргового навантаження після олімпіад на економіки таких країн, як наша, не дозволяє потім підтримувати збудовану інфраструктуру – це веде до значно меншого зростання туризму, ніж очікувалося, пояснює аналітик ЦЕС.

“Притік приватних інвестицій внаслідок проведення Олімпіади також не виправдовує очікувань і не компенсує витрат платників податків”, – резюмує Гайдай.

Повний матеріал опублікований на Liga.net

X