«Приватизація держпідприємств є умовою зростання економіки країни» – експерти

12 Липня 2018
Поділитись

logos priv

Приватизація державних підприємств дозволить залучити інвестиції, що позитивно вплине на темпи економічного зростання. Такого спільного висновку дійшли учасники панельної дискусії «Чи є суспільний запит на чесну приватизацію?», яка відбулась сьогодні у Києві.

Захід став першим із низки дискусії, присвячених перебігу та перспективам приватизації, що відбудуться найближчими місяцями у Одесі, Харкові та Запоріжжі, та дав старт публічним подіям в рамках проекту на підтримку чесної та прозорої приватизації, який зараз реалізує Центр економічної стратегії.

Захід відкрив Дмитро Яблоновський, заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії, який представив нове дослідження, присвячене сприйняттю приватизації серед українців – працівників та не працівників підприємств, які плануються до приватизації.

Нове дослідження «Очікування українців від приватизації: можливості та ризики» свідчить:
більше половини опитаних вважають приватну власність більш ефективною за державну. Зокрема, опитані згадують вищу прибутковість, більші можливості для модернізації, нові капіталовкладення, підвищення кваліфікації спеціалістів, інвестиції в людський капітал, скорочення «роздутого штату». Однак і працівники держпідприємств, і не працівники вбачають низку ризиків від приватизації, наприклад, ризик банкрутства приватних підприємств без державної підтримки, менші надходження до бюджету, незахищеність та скорочення персоналу, зменшення соцпакету.

В.о.Голови Фонду державного майна України Віталій Трубаров під час свого виступу наголосив, що зараз приватизація – єдиний реальний інструмент залучення зовнішніх та внутрішніх інвестицій. «Запит на чесну та прозору приватизацію величезний, як і очікування від самої приватизації, яка на сьогодні є чи не єдиним швидким інструментом залучення інвестицій в реальний сектор економіки і збільшення ВВП. Однак, коли ми говоримо про запит суспільства на чесну приватизацію, а це переважно працівники державних підприємств, то вони говорять про чесність в першу чергу перед ними, перед трудовими колективами. Про чесність, як захист їх прав, робочих місць і заробітної плати», – зауважив він. На думку в.о.Голови Фонду державного майна України головна мета приватизації – залучення стратегічного інвестора, який би зміг вивести підприємство на конкурентний рівень. «І для цього створені всі передумови, як законодавчі, так і наявність політичної волі на чесну, прозору і конкурентну приватизацію», – підсумував він.

Перший заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Максим Нефьодов коментуючи ризики, які бачать українці у приватизації, згадав помилки та «договорняки» минулого, відсунути які на другий план допоможуть перші успішні кейси продажів держпідприємств. Однак, попри потенційну зацікавленість інвесторів знайти насправді ефективного буде доволі важко, адже серед держпідприємств, що підпадають під приватизацію, «простих» немає. «Я вважаю, що буде справжнім успіхом, якщо ми зможемо до кінця року провести один конкурс на об’єкти великої приватизації, маю на увазі, довести його до кінця. Буде успіхом, якщо до кінця року обрати ефективних радників на 10 об’єктів великої приватизації, і якщо ми зможемо продати десь 100-150 об’єктів малої приватизації, то тоді можна вважати це гарним результатом”, – зазначив Максим Нефьодов.

Голова Стратегічної групи радників (SAGSUR) та радник Прем’єр-міністра України, член Наглядової ради Центру економічної стратегії Іван Міклош розповідаючи про досвід Словаччини у приватизації наголосив: «Українці та словаки розпочали впроваджувати нові правила понад 25 років тому, на той момент ситуація в обох країнах була схожою. Сьогодні ж різниця між Україною і Словаччиною величезна. Один з найшвидших і ефективних джерел залучення інвестицій – швидка, прозора і ефективна приватизація». Як зауважив Іван Міклош, якщо Україна хоче мати стійке економічне зростання, то інвестиції мають становити понад 25% від ВВП, а зараз тільки 15%. «Найбільшим і швидким можливим джерелом інвестицій є прямі закордонні інвестиції через приватизацію. Відсутність реформ і приватизації – одна з причин чому українська економіка не конкурентоспроможна», – підсумував він.

Андрій Бойцун, член Стратегічної групи радників КМУ (SAGSUR), радник ЦЕС так прокоментував дослідження ЦЕС: «Як бачимо з результатів опитування, громадяни менше переймаються ціною, за яку будуть продані підприємства. Для них важлива саме ефективність та чесність приватизації, залучення стратегічного інвестора, щоби були робочі місця». Андрій Бойцун особливо наголосив, що приватизація має розпочатися якнайшвидше адже прогрес у цьому напрямку – майже нульовий. «Першим із списку великої приватизації може бути продане Центренерго. Так ми продемонструємо – процес реальний, ціна продажу нормальна, стратегічного інвестора знайти можливо», – сказав він.

Під час заходу заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський також презентував аналітичне дослідження «Як подолати корупцію на державних підприємствах?».

«Лише стовідсоткова приватизація державних підприємств може здолати корупцію у них. Приватизація долає саме джерело корупції – державну власність, а не бореться із її наслідками», – наголосив Дмитро Яблоновський.

Автори дослідження проаналізували три методи боротьби з корупцією на державних підприємствах – залучення силових органів, реформу корпоративного управління та приватизацію державних підприємств. Однак, лише приватизація дозволяє уникнути ризиків політичного впливу на підприємства в довгостроковій перспективі.

«Ми впевнені, що прозора та чесна приватизація стане джерелом інвестицій, зростання добробуту громадян, створення нових робочих місць; дозволить звільнити державні підприємства від корупції; підвищить ефективність цих підприємств та матиме позитивний соціальний ефект від їх продажу», – підсумував панельну дискусію Дмитро Яблоновський.

Більше про дослідження «Як подолати корупцію на державних підприємствах?». Дослідження проведено у рамках проекту «Приватизація: регіональний контекст».

Захід проведено за підтримки Європейського Союзу і Центру демократії та верховенства права (проект «Посилення коаліції РПР») в рамках виконання проекту «Адвокація приватизації с фокусом на антикорупцію і регіональна активність в місцях розташування великих об’єктів»», який впроваджується Центром економічної стратегії.

X