fbpx

Наскільки державні підприємства менш прибуткові за приватні: аналіз за 10 років

Наскільки державні підприємства менш прибуткові за приватні (аналіз за 10 років) Завантажити Наскільки державні підприємства менш прибуткові за приватні (аналіз за 10 років) (414.71 KB)
Державні та приватні підприємства — презентація Завантажити Державні та приватні підприємства — презентація (720.48 KB)
Прес-реліз. Наскільки державні підприємства менш прибуткові за приватні Завантажити Прес-реліз. Наскільки державні підприємства менш прибуткові за приватні (258.89 KB)

В Україні існує близько 3,5 тисяч державних підприємств (ДП), які діють у багатьох галузях.

Держава може володіти підприємством з метою виконання унікальної суспільної функції, яку не здатне забезпечити приватне підприємство, або з метою отримання прибутку на вкладений капітал (ROE).

Попереднє дослідження ЦЕС виявило, що державні підприємства загалом є менш прибутковими за приватні. Відповідно, державі невигідно володіти ними з метою отримання прибутку.

У дослідженні ми порівняли показники рентабельності власного капіталу (ROE) та витрат на оплату праці з медіанними значеннями для приватних підприємств відповідної галузі та відповідного року, адаптувавши методологію дослідження МВФ держпідприємств у країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи.

Загалом, 61,1% держпідприємств є менш рентабельними за медіанне приватне. В таких галузях, як будівництво, видобуток корисних копалин, виробництво, розміщення і харчування, значно більше державних підприємств, що є менш прибутковими за медіанне приватне.

В будівництві таких 89,5%, тоді як лише 10,5% мають вищу рентабельність. Медіанна прибутковість держпідприємств у цих галузях також найменша порівняно з приватними. Медіанне ДП у будівництві має лише 0,6% прибутковості від медіанного приватного підприємства, а в галузі виробництва – 15%.

Трохи краща ситуація для ДП у галузях сільського господарства, надання інших послуг та транспорту. В цих галузях 55,6-60,6% держкомпаній є менш прибутковими за медіанне приватне підприємство. Прибутковість медіанного держпідприємства в цих галузях становить лише 53-63% від прибутковості медіанного приватного.

Держпідприємства схильні витрачати на оплату праці більше, ніж їхні приватні конкуренти у більшості галузей, однак це не завжди означає нижчу прибутковість.

Форма власності, галузеві особливості та економічна кон’юнктура можуть впливати на прибутковість кожного конкретного підприємства поряд з багатьма іншими факторами. У дослідженні ми провели аналіз анонімізованих показників фінансової звітності українських компаній за 10 років (2011-2020), наданих партнером дослідження компанією YouControl, виокремивши 10 галузей.

Загальною рекомендацією щодо державної політики в управлінні державними підприємствами є передача їх Фонду державного майна і приватизація тих підприємств, які не несуть унікальної суспільної цінності. Реформа корпоративного управління, згідно з Керівними принципами ОЕСР, має впроваджуватися в тих ДП, що залишаться у державній власності.

Дослідження проведено в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

За партнерства з аналітичною системою для перевірки контрагентів YouControl.

X