Як стереотипи сприйняття і заяви популістів впливають на ставлення громадян України до реформ (прес-реліз)

cover for web

 м.Львів, Харків, Одеса

Українці підтримують основні напрямки реформ, але все ще не готові протистояти популістам. Про це свідчать дані соціологічного дослідження «Критичне мислення проти популізму», ініційованого Центром економічної стратегії і проведеного дослідницькою компанією GfK Ukraine за підтримки Посольства Чехії в Україні. На жаль, дефіцит актуальної та об’єктивної інформації про майбутні зміни робить людей вразливими до популістських заяв щодо реформ. В ході проекту ЦЕС вивчав ставлення українців до пенсійної, медичної, земельної, освітньої реформ та приватизації держпідприємств.

За результатами дослідження, обізнаність громадян щодо  змісту реформ відрізняється. Так, про зміст реформ соціальної сфери українці знають більше, а вплив популізму щодо сприйняття цих перетворень значно менший. За результатами опитування, найкраще в Україні обізнані громадяни про пенсійну реформу – 78% респондентів з опитаних. Найгірше – про приватизацію  – 53%, про земельну і медичну реформи мають інформацію близько 70% опитаних, гірше обізнані громадяни про освітню – 67%.

Більше 67% українців вважають, що мають уявлення про найважливіші реформи, які проводить уряд. За результатами дослідження, українці досить активно підтримують окремі, найбільш важливі складові реформ. Наприклад, 87% громадян підтримують принцип «гроші ходять за пацієнтом» – основа медреформи. У той же час більшість населення не має повного уявлення про суть реформи в цілому.

Опитування показало, що для об’єктивного сприйняття реформ українцями особливо важливим є формування у населення критичного мислення та бажання робити власні висновки на основі перевіреної інформації з різних джерел. За даними дослідження, найбільшою довірою серед населення під час обговорення специфіки реформ користуються незалежні експерти та громадські організації і люди. Їх висловлюванням громадяни схильні вірити найбільше.

За для широкого обговорення результатів дослідження, ЦЕС і РПР провели серію панельних дискусій у регіонах України, де обговорювали з представниками місцевої влади, журналістами і громадськими активістами, як перемогти популізм і зробити успішними реформи економіки України. Про вплив стереотипів і популізму на проблему сприйняття говорили в Одесі, Львові та Харкові. Учасники аналізували стримуючі фактори, ділилися особистим досвідом і обговорювали регіональну специфіку.

Експерти погодились з результатами дослідження про те, що підтримці реформ активно заважають популісти, які намагаються вибудовувати політичний капітал на загальній критиці ініціатив влади, порожніх обіцянках і руйнівному перекручуванні фактів. Крім того, визначали недостатність комунікації окремих складових реформ відповідними відомствами, особливо, на національному рівні.

Як зазначали учасники обговорень, політична смерть популістів настає тоді, коли їм дають механізми та інструментарій для реалізації своїх обіцянок і ідей. Небезпека популістських заяв в тому, що вони легко сприймаються на віру, але не пропонують вирішення накопичених проблем. Їх мета – досягнення власних політичних інтересів, часто всупереч інтересам українців і економіки держави.

Регіональні експерти повністю підтримали тези результатів дослідження, що різноманіття джерел інформації, активні спроби політиків-популістів маніпулювати настроями громадян і недокомунікованість суті перетворень має негативний вплив на сприйняття реформ українцями. Як одностайно погодилися всі експерти, щоб приймати правильні рішення, людям важливо мислити критично і отримувати максимум інформації, щоб мати змогу протистояти заявам популістів. Всі учасники дискусії звертали увагу на те, що для об’єктивного сприйняття реформ в Україні, особливо важливим є формування у населення критичного мислення та бажання робити власні висновки на підставі перевіреної інформації, отриманої з різних джерел. Успішність будь-яких змін безпосередньо залежить від їх розуміння і підтримки широкими верствами населення. А розуміння – від повноти інформації і відповідності запропонованих варіантів змін внутрішньому запиту аудиторії.

«Дефіцит достовірної інформації і постійної системної комунікації за окремими реформами створює підґрунтя для поширення заяв популістів, спрямованих на дискредитацію перетворень, що розпочато в країні. Населення з готовністю приймає на віру гучні заяви політиків та експертів, якщо вони «чіпляють за живе». Прикро, але ми з вами часто навіть не намагаємося зробити кілька необхідних кроків для формування власної незаангажованої  думки», – відзначає Дмитро Яблоновський, старший економіст Центру економічної стратегії.

Нагадаємо, що минулого тижня ЦЕС і РПР провели серію панельних дискусій, де обговорювали з представниками місцевої влади, журналістами і громадськими активістами як перемогти популізм і зробити успішними реформи економіки України. Про вплив стереотипів і популізму на проблему сприйняття говорили в Одесі, Львові та Харкові. Учасники аналізували стримуючі фактори, ділилися особистим досвідом і обговорювали регіональну специфіку. Як перемогти популізм і протистояти поширенню стереотипів: що кожен з нас може зробити? Як використовувати принципи критичного мислення в повсякденному житті і багато іншого. На всі ці питання шукали питання учасники регіональних зустрічей.

 Довідково

Соціологічне дослідження «Критичне мислення проти популізму», ініційоване Центром економічної стратегії і проведене компанією GfK Ukraine за підтримки Посольства Чехії в Україні. Співорганізаторами проекту є Офіс реформ і Реанімаційний Пакет Реформ (РПР).

Проект спрямований на визначення стримуючих факторів, що заважають розуміти реформи українцям.

Методологія. Репрезентативне опитування громадян України проведено в рамках проекту «Критичне мислення проти популізму», ініційованого Центром економічної стратегії за підтримки Посольства Чеської Республіки в Україні.

Опитування здійснила компанія GfK Ukraine методом телефонних інтерв’ю та фокус-груп. Проведено 2070 інтерв’ю за ключовими реформами – пенсійною, освітньою, медичною, земельною та приватизацією. З метою оптимізації тривалості опитування кожний респондент оцінював в середньому дві випадково вибрані реформи.  Крім того, в Києві, Харкові, Львові, Лубнах проведено 10 фокус-груп – по дві на кожну з реформ.  Опитування проведено в липні-вересні 2017 року.

Центр економічної стратегії (ЦЕС) – незалежний центр досліджень державної політики, заснований в травні 2015 року. Завдання ЦЕС – підтримка реформ для забезпечення стійкого економічного розвитку і зростання країни. Центр здійснює незалежний аналіз найбільш важливих аспектів державної політики, а також сприяє громадській підтримці реформ Україні.

 

Назад до розділу "Події"

Контактна особа

штрих

Форма реєстрації для участі

штрих

Усі поля обов'язкові для заповнення